Bizimle iletişime geçin

Haberler

BORIS JOHNSON’IN BİSİKLET GEZİSİ OLAY OLDU

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un, hükümetin egzersiz yaparken “yerel çevrede kalma” açıklamalarına rağmen, evinden 11 km uzakta bisiklet sürerken görülmesi, çok artan koronavirüs vakalarına karşı sıkı önlem almaya çalışan ülkede infial yarattı.

Fotoğraf BBC

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümetin egzersiz yaparken “yerel çevrede kalma” açıklamalarına rağmen, evinden 11 km uzakta bisiklet sürerken görüldü. Bu, çok artan koronavirüs vakalarına karşı sıkı önlem almaya çalışan ülkede infial yarattı.

BBC’nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçen Pazar günü evinden 11 km (7 mil)  uzakta, Olympic Park’ta  bisiklet sürerken görüldü. Ülkede durmadan artan koronavirüs vakalarına karşı yetkililerin halkı sürekli evlerin ayrılmamaları veya kendi lokal çevrelerinde kalmaları çağrılarına aykırı bulunan Johnson’un bisiklet yolculuğu eleştirilerin odağı oldu. 

İngiltere, hem koronavirüs hem de mutasyona uğrayan virüsle zor günler geçiriyor. Günlük 45 bin civarında vaka açıklayan ülkede bazı günler hayatını kaybedenlerin sayıları binleri buluyor. Ülkede bu yüzden sıkı önlemler alınması yönünde halka sıklıkla çağrıda bulunuluyor.

Ülkede hükümet tarafından egzersiz yapmanın serbest olduğu ama insanların kendi yerel çevrelerinde kalmaları gerektiği  yönünde yapılan açıklamalar var. Bu yüzden Başbakan Johnson’un evinden “lokal” sayılamayacak bir mesafede pedal çevirmesi hem mecliste hem de basında eleştirildi. 

Fotoğraf Tolga Akmen Getty Images

İşçi Partisi’nden milletvekili Andy Slaughter, “Başbakan’ınki, benim dediğimi yapın yaptığımı değil durumu. Londra, ülkedeki en yüksek enfeksiyon oranlarından birine sahip. Boris Johnson örnek olarak liderlik etmeli.” dedi.

Boris Johnson, bisiklete ilgisiyle biliniyor ve bisiklet politikalarına da önem veriyor. Başbakanı parkta gördüğünü söyleyen bir kadın, “Kovid ile mevcut durumu göz önüne aldığımda, onun etrafta bu kadar umursamaz şekilde pedal çevirdiğini görmek beni şok etti.

Ayrıca, herkese evde kalmalarını ve bölgelerini terk etmemelerini tavsiye ettiğini düşünürsek, Westminster’da kalıp başka semtlere gitmemesi gerekmez mi?” dedi. 

Başbakan’ın resmi sözcüsü  Kit Malthouse Başbakan ise Johnson’u savundu. “İnsanlardan istediğimiz şey spor yapmak istediklerinde bunu evlerinin civarında yapmaları. Elbette ki ‘yerel’ yoruma açık bir kavram ama herkes ‘yerel’in ne demek olduğunu üç aşağı beş yukarı biliyor. Eğer gerçekten niyetiniz egzersiz yapmaksa, başka amaçlar için değilse, bisikletle civarda turlamak kulağa kesinlikle mantıklı geliyor.” dedi.

Fotoğraf Road.cc

Kural belirsiz

Egzersiz için evden uzaklaşma sorununun bir arka planı var.  Hafta sonunda iki kadın evden 8 km uzakta yürüyüşe çıktıktan sonra polis tarafından çevrildiklerini ve 200 sterlin para cezası aldıklarını söyledi. Derbyshire Polisi para cezasını düşürdü ve kadınlardan özür diledi, ancak olay kurallar konusunda bir tartışmaya yol açtı.

İngiltere için hükümetin tavsiyesi, egzersiz yapmak için evden çıkılabilmesi yönünde, ancak, “Bu, günde bir kez ile sınırlandırılmalı ve yerel alanınızın dışına çıkmamalısınız.” diyerek eklemede bulunuyor.  “Yerel kalmak demek, köyde, kasabada veya yaşadığınız şehrin bir bölümünde kalmak demektir.”

Birleşik Krallık’taki diğer ülkelerde farklı kurallar var. İskoçya’da kurallar daha kesin çizgilerle belirlenmiş. “Eğer egzersiziniz aynı yerde başlayıp aynı yerde bitiyorsa 8 km’lik yerel alanınızın sınırları içinde olabilir.” deniliyor.  

Fotoğraf Getty Images

Galler’de ise egzersiz evden başlayıp evde bittiği sürece, “Evinize ne kadar yakın kalırsanız o kadar iyi” tavsiyesine rağmen mesafe konusunda herhangi bir sınırlama yok.

Kuzey İrlanda’da da ise insanların egzersiz yaparken evlerinden 10 milden fazla uzaklaşmamaları tavsiye ediliyor.

Bunlardan yola çıkarak, eski Liberal Demokrat lideri Tim Farron, daha kesin kurallar olması gerektiği yönünde Başbakan’a çağrıda bulundu. Kırsalda insanların yüzlerce mil bisiklet sürdüklerini ama şehirde insanların parklarda yürüdükleri için cezalandırılıp cezalandırılmayacaklarından endişe ettiklerini söyledi.

Farron, “İnsanları uzun yolculuklar yapmaktan ve virüsü potansiyel olarak yaymaktan alıkoyan ama aynı zamanda insanları zinde ve sağlıklı kalmaktan caydırmayan bir çözüme ihtiyacımız var.” dedi. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!