Bizimle iletişime geçin

Haberler

STEFAN DENIFL DOPİNGTEN HAPİS CEZASI ALDI

Stefan Denifl, Aderlass Operasyonu’nda ortaya çıkan kan dopingi skandalıyla bağlantısı nedeniyle iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fotoğraf: Jose JORDAN/AFP via Getty Images

Stefan Denifl, Aderlass Operasyonu’nda ortaya çıkan kan dopingi skandalıyla bağlantısı nedeniyle iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçmişe dönük doping davaları, ciddi yaptırımlarla sonuçlanmaya devam ediyor. yılları arasında profesyonel yaşamını sürdüren Avusturyalı Stefan Denifl geçmişte karıştığı kan dopingi skandalı sebebiyle hapse mahkum edildi. 

Denifl, profesyonel kariyerine 2006 yılında Team Vorarlberg’de başladı. Sonrasında IAM Cycling, Leopard Trek ve son olarak Aqua Blue Sport gibi takımlarda pedal çevirdi. 2018 yılında Aderlass Operasyonu olarak bilinen kan dopingiyle bağlantısı ortaya çıktı. Bisikletçi bunun ardından spordan dört yıl men edildi. 

Denifl, gözaltına alındıktan sonra yasaklı yöntemler kullandığını itiraf etmişti. O sırada bir takımla anlaşması bulunmayan isim, CCC ile olan muhtemel anlaşmadan “kişisel sebeplerle” çekilmişti.

Denifl, şimdi ise ağır ticari dolandırıcılıktan Innsbruck Bölge Mahkemesi tarafından iki yıl hapis cezasına çarptırıldı ve cezası 16 ay ertelendi. Kararın gerçekçesi dahil olduğu takımları, yasaklı yöntemler kullanarak dolandırmak olarak belirtildi. 

33 yaşındaki bisikletçi daha önce, kan dopingi yaptığını kabul etmişti. Ancak sözleşmelerini her zaman yerine getirdiğini iddia ederek dolandırıcılık suçlamalarını reddetti.

Ancak yargıç, Denifl’in doping yaptığından haberdar olsalardı eski takımları tarafından işe alınmayacağını ve bu nedenle kendisine ödeme yapılmayacağını söyledi. Avusturyalı ayrıca  349 bin euro para cezasına çarptırıldı.

Fotoğraf: Sabine Jacob/Cor Vos ©

Aderlass etkileri

Aderlass Operasyonu, Avusturya ve Almanya’yı kapsayan bir polis soruşturmasıydı. Önce kayak sporunda başlayan kan dopingi araştırmaları sonunda bisiklete de sıçramıştı. 

2019 yılında Avusturyalı Georg Preidler de Groupama FDJ’den aynı  suçlamalarla ayrıldı. Preidler de aynı  Denifl gibi dört yıl men cezası aldı. 

Preidler, kan dopingi yaptığı ortaya çıkmasından sonra takımını dolandırmakla suçlandı.

Geçen yıl Temmuz ayında, Innsbruck Bölge Mahkemesi Preidler’ı spor sahtekarlığından suçlu bulmuş ve ertelemeli 12 ay hapis cezasına ve 2 bin 880 euro para cezasına çarptırmıştı.

Profesyonel bisikletçilerin ve kayakçıların karıştığı kan dopingi davası kapanırken Almanya’daki savcılar, Aderlass Operasyonu’nun merkezindeki doktor Mark Schmidt’in, beş buçuk yıl hapis cezası ve beş yıl boyunca tıptan men edilmesini  talep ediyor. 

Kararın 15 Ocak Cuma günü açıklanması bekleniyor. Schmidt, 2012 yılından bu yana sporculara kan dopingi konusunda yardım ettiğini itiraf etmiş ama, kendilerine zarar vermemeleri için profesyonel uzmanlığını sunduğunu söylemişti. 

Kaynak: Cycling Weekly, Wielerflits

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!