Bizimle iletişime geçin

Haberler

TREK-SEGAFREDO’DAN ÜCRET EŞİTLİĞİ

Trek-Segafredo, kadın takımının taban maaşlarını erkek takımıyla eşit olacak şekilde artırdı. Takım, bu gelişmeyi zorunluluk haline gelmeden önce yapmak istediklerini belirtti.

Trek-Segafredo, kadın takımlarının maaşlarını, UCI tarafından erkekler WorldTour seviyesi için belirlenen asgari maaş gereksinimlerine eşit veya aşacak şekilde artırdı. UCI’ın gelecekte kadınlar WorldTour için de asgari maaş gereksinimlerini kademeli olarak artırması bekleniyor. 

Cyclingnews’a konuşan Trek-Segafredo yetkilileri ise, bu zorunluluğu beklemek istemediklerini ve bunun yerine 1 Ocak 2021’den itibaren kendi taban maaş sistemlerini uygulamaya başladıklarını söyledi.

UCI’ın web sitesinde, takımların erkek WorldTour takımları bisikletçilerine 40 bin 45 euro’dan başlayan taban ücretler ödemekle yükümlü olduğu söyleniyor. Bu asgari tutar kadınlar WorldTour için ise 20 bin euro’dan başlıyor. Bu yıl bu miktarın 27 bin euro’ya çıkması bekleniyor. 

Trek Bikes’ın Marka Pazarlama Direktörü Eric Bjorling, “Ücret gerçekten kişiye bağlıdır, ancak tüm profesyonel yol bisikleti sporcularımızın – cinsiyetlerinden bağımsız olarak – erkekler programının minimumu veya daha fazlasını hak ettiğini söyleyebiliriz.” diyor. Bu taban miktarın yeni profesyonel olan sporcular için geçerli olmadığını not ediyor.

“Profesyonel bisikletin kadınlar WorldTour’da asgari maaşların erkekler seviyesine yükseltilebileceği konuşuluyor ve bunu güçlü bir şekilde destekliyoruz. Bir zorunluluk beklemeden kendi başımıza bunu yapmak istediğimiz için 2020 sonbaharında karar aldık ve 2021 Ocak ayında yürürlüğe girdi. “

Takım, konunun duyurusunu “Hepsi fırsat eşitliğine inanan ortaklarımız sayesine” diyerek paylaştı.

Doğum izni konusunda da Trek önde

UCI, 2020 yılının başında WorldTour ve kıta takımları için başlatılan reformlar kapsamında bazı kurallar getirdi. Asgari ücretin yanı sıra sosyal sigorta ve doğum izni gibi konularda düzenlemeler oldu. 

UCI Başkanı David Lappartient 2019’da, kadınlar WorldTour takımları için asgari maaş hedefinin 2023 yılına kadar erkeklerin profesyonel kıta takımlarına eşit olacağını doğrulamıştı. 

Bu, Trek-Segafredo’nun kadınlar WorldTour’u için UCI tarafından belirlenen standartların ötesine geçtiği ilk sefer değil. Bir önceki sene takım, Abi Van Twisk’in geçen yıl Şubat ayında ilk çocuğunu kucağına almaya hazırlanırken profesyonel bisiklet kariyerini askıya aldığını duyurdu.

İngiliz bisikletçi, Amerikan takımıyla iki yıllık sözleşmesinin ikinci yılındaydı. Geçen yılın Şubat ayından itibaren doğum izni aldı ve Aralık ayında sözleşmesinin sonuna kadar tam maaş aldı.

UCI tarafından hazırlanan mevcut doğum izni kuralı, kadınların üç aylık izin almalarına ve maaşlarının yüzde 100’ünü almaya devam etmeleri yönünde. Ardından da maaşlarının yüzde 50’sini alarak beş ay ek bir süre daha almalarına imkan vermekte. 

Hamilelik nedeniyle yarışlardan ayrılan en yüksek profilli atlet, Van Twisk’in takım arkadaşı Lizzie Deignan’dı ve 2018’de ilk çocuğunu doğurmak için spordan uzaklaştı. Hamileyken Trek-Segafredo ile yeni bir sözleşme imzaladı ve 2019 ilkbaharında, çocuğunun doğumundan yaklaşık sekiz ay sonra takımla birlikte pelotona döndü.

Trek-Segafredo kadın takımı, 2020’de kadınlar WorldTour’da sadece ikinci yılındayken, UCI Dünya Sıralaması ve kadınlar WorldTour’da genel takım şampiyonluklarını kazanarak olağanüstü bir sezon geçirirken, Deignan ve Elisa Longo Borghini Kadınlar WorldTour ferdi sıralamasında birinci ve ikinci oldular.  

Bjorling, “Kadın bisikletini izleyen herkes bunun ne kadar inanılmaz bir spor olduğunu bilir ve bu harika sporcuları destekleme fırsatına sahip olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Kaynak: Cyclinnews

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!