Bizimle iletişime geçin

Editoryal

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | KASK TAKMANIN ÖNEMİ

Bisiklet sürerken neden kask takmalıyız? Kask takmanın önemini biliyor muyuz? Cyclist Türkiye, Decathlon ile birlikte kask takmanın sağladığı yararları ve önerilerini sıralıyor.

Bisiklet sürerken kask kullanmanın güvenlik açısından önemli olduğu bir gerçek. İster profesyonel, ister yeni başlayan biri olsun, kask her seviyeden kullanıcı için vücudun bir uzvu gibi düşünülmeli ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir güvenlik ekipmanı olarak düşünülmelidir.

Kimi zaman insanlar kasklara estetik kaygılarla yaklaşmakta. Fakat bu oldukça sakıncalı bir bakış açısı olup, kask takmayı bir güvenlik tedbiri olarak görmek ve gereken önemi vermek gerekmekte.

Decathlon Türkiye ile birlikte “kask hayat kurtarır” dedik ve önemine ilişkin güzel bir içerik hazırladık.

Kask takmak zorunlu mu?

Her ne kadar profesyonel yarışçıların yarışlarda kask takması zorunlu olsa da, pek çok ülkede, şehirlerde kullananlar, amatörler için bir zorunluluk, bir kural bulunmamakta. Türkiye de, böyle bir zorunluluk olmayan ülkelerden. Bisiklet tutkunlarının çok büyük bölümü bunu güvenlik açısından kendi kararlarıyla uyguluyor.

Ancak yakın gelecekte tüm ülkeler böyle bir kural belirleyebilir. Avustralya ve Arjantin gibi ülkelerde tüm bisiklet kullanıcılar için kask takmak mecburi. 1990-92 yılları arasında kask zorunluluğu getiren Avustralya, dünya üzerinde bu kuralı hayat geçiren ilk ülke.

Bazı ülkeler ise kaskı sadece çocuklar için zorunlu tutuyor. Fransa 12 yaş altı çocukların bisiklet kullanırken kask takmasını mecburi tutarken uymayanlar için para cezası uyguluyor.  Hırvatistan’da 16 yaş altı çocuklar sadece yolda sürüş yapıyorlarsa kask zorunluluğu var. Slovakya’da sınır 15 yaşken bir ceza uygulanmıyor. Ülkeler, kask kurallarına tüm bisiklet kullanıcılarından önce yaşı küçük kullanıcılar için önlemler alarak başlıyor.

Profesyonel yarışlarda kask zorunluluğu

Günümüzde profesyonel bisikletçilerin yarıştığı yarışlarda da kask takmak bir zorunluluk. Ama bu her zaman böyle değildi Bisiklet efsanelerinin fotoğraflarına baktığınızda çoğu zaman onları hep kasksız görürsünüz.

UCI’ın kask kullanımını zorunlu hale getirmeye yönelik ilk ciddi girişimi 1991 Paris-Nice yarışında olmuş ve bisikletçilerin protestosu sonrası UCI bu fikirden vazgeçmişti. ‘90’larda bir miktar artan kask kullanımının zorunlu hale gelmesi ne yazık ki trajik bir olay sonrası oldu. Andrei Kivilev, Mart 2003’te Paris-Nice’te yarışırken düştü ve başını yere vuran bisikletçi hayatını kaybetti. Kazak bisikletçinin ölümü sonrası UCI’ın kask zorunluluğu getirdi ve 2003 Giro d’Italia bu kuralın uygulandığı ilk büyük yarış oldu.

Kask takmak, baş yaralanmalarını %70 oranında azaltıyor

2016 yılında New South Wales Üniversitesi’nden Avustralyalı istatistikçiler, Jake Olivier ve Prudence Creighton, dünya çapındaki pek çok araştırmayı birleştirerek 64 bin civarında bisikletciden topladıkları veriler sonucunda kask takmanın baş yaralanmalarını %70 oranında azalttığı sonucuna ulaştı. Araştırmada, ölümcül olabilecek baş yaralanmalarını %65 oranında azalttığı belirtilen kaskın, yüz yaralanmalarında da %33 oranında azaltma sağladığı açıklandı.

Yaralanmalara karşı bu kadar etkili olduğu kanıtlanan kaskların tüm bisikletçiler için olduğu gibi yeni başlayan ve daha çok düşme problemleriyle karşılaşabilen bisikletçiler için de önemi büyük.

Önerimiz,

Van Rysel Roadr 100 Bisiklet Kaskı, başlangıç seviyesinde bisiklet sürenler için tasarlanmış. Ayarlanması kolay olan ve hava alan kaskın aerodinamik bir tasarımı var. Sıcak tutmasını önlemek için önde geniş bir havalandırma deliği ve kolay ayarlanması için başın arkasında sıkma mekanizması bulunuyor.

Çocuklar denileni değil, gördüklerini yaparlar!

Yetişkinlerin kask takmasının bir diğer önemli avantajı yeni kullanıcılar olan çocuklara örnek olmak. Çok daha sık düşen çocuklar için kask daha da fazla önem arz ediyor. Ebeveynlerinin ya da çevrelerindeki bisikletçilerin kask taktığını görmek çocuklar için kaskın önemini anlamalarına yardımcı oluyor.

Önerimiz,

BTWIN 520 Çocuk Bisiklet Kaskı, üç ve 10 yaş arası çocukların güvenle sürüş yapabilmeleri için tasarlanan bir kask. Çocuklarda mühim olan ayarlama özelliği kolaylıkla yapılabiliyor. Kask “bisiklet, kaykay, paten” kaskları için tasarlanan test yöntemlerini ve zorunlulukları içeren bir Avrupa standardı olan EN1078 standardına sahip. Bu standart, görüş alanını da içeren yapı, darbe emici bileşenin özellikleri, çene kayışını ve sıkıştırma sisteminin elemanlarını içeren ayarlama sistemi özellikleri kapsıyor.

Kask takmak kötü havadan korur

Kask takmanın, tüm güvenlik yararlarının yanı sıra farklı avantajları da var. Kasklar sizi ani bastıran yağmurdan, doludan koruduğu gibi, güneş ışınlarının UV hasarından da korumaya yardımcı olur. Yağmurlu, rüzgarlı havalarda sürüşü kolaylaştıran kasklar sürüş keyfine fayda sağlayabilir. Siperliği olan kasklar tercih ettiğinizde yağmur damlalarının yüzüne gelmesine kısmen engel olabilirsiniz. Ayrıca kulak koruyuculu kasklar da soğuk havalarda yarar sağlar.

Önerimiz,

BTWIN 500 Şehir Bisikleti Kaskı, EN1078 standartına sahip bir kask. Güneş, yağmur ya da soğuk havadan korunmanıza fayda sağlayan bir tasarımı var. Oldukça rahat yapıda olan bu kask sabit siperliği ve kulak koruyucuları ile her mevsime uyum sağlıyor. Dişli ile ayarlanabiliyor ve aydınlatma takılabiliyor.

Dağ bisikletinde de kasklar vazgeçilmezdir

Çok dikkatli bir kullanıcı veya yarışçı olabilirsiniz. Özellikle de dağ bisikleti gibi arazide çok daha fazla dikkat gerektiren bir disiplinde bunu iddia edebilirsiniz. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, düşmeniz kaçınılmazsa bir gün düştüğünüzde kaskınızın olmasına minnettar kalabilirsiniz. Özellikle arazi sürüşlerinin öngörülmezliği sebebiyle kaskınızı kafanızdan ayırmamanız gerekir.

Önerimiz,

Rockrider ST 100 Dağ Bisikleti Kaskı, markanın mühendisleri tarafından MTB kullanıcılarına gerçek kullanım koşullarında test ettirerek onayladığı bir kask. Kullanımı ve ayarlaması kolay bu dağ bisikleti kaskı, 1,5 saatlik gezinti yapan kullanıcılar için tasarlanmış. Darbeleri engelleyen kask, daha fazla havalandırma sağlayan oldukça büyük dokuz havalandırma deliğine sahip.

Kasklar, görünürlüğü artırır

Trafikteki kazalar genelde araç sürücülerinin, bisikletçileri görmemesi sonucu meydana geliyor. Kaskınıza ekleyeceğiniz yansıtıcı şeritler sizi araç sürücülerine karşı daha görünür kılabilir. Özellikle sabah erken ve akşam geç vakitte yapılan sürüşlerde bu yöntemle etkili sonuçlar elde edilebilir. Gündüz kullanımlarında da canlı renkli kaskların tercih edilmesi görünürlük için iyi bir seçim olacaktır.

Görünürlük için kıyafet tercihlerinden, kedi gözlerine pek çok alternatif de mevcut.

Önerilerimiz,

BTWIN 500 Reflektörlü Kolluk, görünürlüğünüzü artırmak için ulaşabileceğiniz kolay alternatiflerden. EN 13356 standardına sahip olan kolluk hem gece hem de gündüz sürüşlerinizde dikkat çekebilmeniz için tasarlanmış. Kollarınıza veya bacaklarınıza kolayca takıp çıkarılabilme avantajına sahip.

Elops RL 500 USB Led Arka Aydınlatma, bisiklet kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için tasarlanmış. Şarj edilebilen bu arka aydınlatmanın elastik sabitlemesiyle kullanımı kolay. Fransa ve Almanya trafik yönetmeliklerine (STVZO) uygun üretilen ledli aydınlatma,

200 mAh batarya kapasitesine sahip ve 500 defa kullanılabiliyor. 4 lümen gücündeki aydınlatma 220° görünürlük sağlayan merceğe sahip. Kırmızı rengi ile dikkat çeken ürünün pil ömrü dört saat ve USB ile şarj edilebiliyor.

Kask takmak aşırı güven vermemeli

Kask takmamayı savunanların en büyük argümanı kask takıldığında kullanıcıların aşırı özgüven duyduğu ve daha dikkatsiz davrandığı yönünde. Bunun da daha fazla kazaya sebebiyet verebildiği söyleniyor.

Bu konu yine kullanıcının kendisinin çözebileceği bir durum. Kaskın sizi koruduğunu, hayati yaralanmaları önleyebileceğini bilerek, yine de bedeninizi korumak için maksimum özeni göstermeniz ve çok rahat davranmamanız bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Farklı ürün seçenekleri için Decathlon Türkiye’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!