Bizimle iletişime geçin

Editoryal

ÖZEL RÖPORTAJ – MUHAMMET ATALAY

Spor Toto Cycling’in antrenörü Muhammet Atalay ile yarışları ve takımı konuştuk. Yeni sezon beklentilerinden, antrenörlük kariyerine geçişinden, bisikletçilerin yeni sezon motivasyonundan söz ettik.

Fotoğraf Spor Toto Cycling

Geçen hafta sonu Antalya’da gerçekleştirilen Grand Prix Alanya ve Grand Prix Gazipaşa yarışlarında ülkemizden podyum gören tek takım Spor Toto Cycling oldu. Kıta takımı Rus sporcusu Mamyr Stash ile Grand Prix Gazipaşa’da ikinci sırayı gördü.  

Spor Toto Cycling kadrosunda bu yıl üç yabancı isim var. Geçen sene de takımda olan Rus bisikletçi Mamyr Stash, Ukraynalı Anatoliy Budyak ve İspanyol Gabriel Reguero.

Takımda yer alan Türk bisikletçiler ise, bu sene ilk elit sezonunu koşacak olan Samet Bulut, Halil İbrahim Doğan, Feritcan Şamlı, Oğuzhan Tiryaki, Emre Yavuz, Tahir Buğra Yiğit ve Yunus Emre Yılmaz var.

Spor Toto Cycling antrenörü Muhammet Atalay ile yarışları ve takımı konuştuk. Takımdan, yeni sezon beklentilerinden, antrenörlük kariyerine geçişinden, bisikletçilerin yeni sezon motivasyonundan söz ettik.

Yeni sezona nasıl hazırlandınız? Nasıl geçti kamp süreçleri?

Biz çalışmalarımıza geçen yıl Ekim ayında Sakarya’da yapılan Dünya Şampiyonası öncesinde başladık. Takımda olacak isimleri belirledik ve Kasım sonunda da sözleşmelerimizi imzaladık. Aralık 16’da da ilk kampımızı yaptık. Milli sporcularımızın katıldığı milli takım kampımıza masraflarını biz karşılayarak yabancı sporcularımızı da dahil ettik. Çalışmalarımızı Alanya’da sürdürdük. Yabancı sporcularımız yılbaşı tatilinde memleketlerine gidip döndüler. Onun dışında takımımız yeni sezona hep birlikte hazırlandı. 

Takımdaki genel atmosfer nasıl?

Genel atmosfer çok iyi. Sporcularımız çok motive. Çalışmalarımıza çok erken başladık. Kamplar, kıyafetler daha geçen yıl planlanmıştı. Artık son dakika işler olmuyor. Lisanslarımız hazır. Geçen sene lisans konusunda geç kaldığımızdan kaçırdığımız yarış olmuştu ama bu sene öyle bir şey yaşanmıyor. 

Her şey tam zamanında ve eksiksiz olunca bisikletçilerimizin motivasyonları çok iyi ve zirvede oluyor. Geçen sene geç kurulduğundan motivasyon daha kötüydü. TUR’u hedefliyoruz. 

Geçen hafta sonu gelen podyum da motivasyonu çok yükseltti. Çünkü yarışta birlik ve takım ruhunu ortaya koydular. Mamyr yokuşta kopmuştu. Halil İbrahim onu yeniden öne getirdi ve takım da onun gelmesini bekliyordu.Yarıştan sonra ruh hali çok daha yükseldi takımın. 

Takım sürekli beraber. Bunu görmek beni çok mutlu ediyor. İsimlerin Ekim’de belli olması buna katkı sağladı. Sporculara da danışarak karar aldık. Takım sadece performans odaklı olunca aile ortamı oluşmuyor. Podyum görebiliyorsunuz ama takım ruhu olmuyor. Herkesin anlaşabileceği bir kadro oluşturmak çok önemliydi. Bunu da başardık.

Bu sene takımdaki isimlerden neler beklemeliyiz? Kim tırmanışta, kim sprintte öne çıkacak?

Tırmanışçılar için dört yeni transfer yaptık. Yabancı isimlerden Ukraynalı Anatoliy Budyak ve İspanyol Gabriel Reguero tırmanışçı isimler. Ayrıca Salcano Sakarya’dan transfer ettiğimiz Halil İbrahim Doğan ve Brisa’dan transfer ettiğimiz Samet Bulut da tırmanışta iddialı olacak sporcularımız. Bu bisikletçilerin dördü de daha önce kendilerini ispatlamış yetenekli sporcular. Önümüzdeki yarışlarda kürsü yapmalarını beklediğimiz isimler

Mamyr Stash, geçen sene bizimle olan sprinterimiz. Geçen pazan günü de podyum gördü ve ikinci oldu. Grand Prix Gazipaşa yarışında finişe 80 kişilik büyük bir grup geldi. Sona doğru tırmanış olsa da sprinterler orayı geçmeyi başardı ve çoğu o grupta gelebildi.  

Emre Yavuz ve Feritcan Şamlı sprinter domestiklerimiz. Tahir Buğra ve Oğuzhan Tiryaki de aynı şekilde takıma sprinter ve domestik olarak katkı veren isimler.  Yunus Emre Yılmaz yokuşta da domestiklik yapıyor. Ufak tefek olduğu için düzde rüzgar faydası düşük kalsa da iyi bir yokuş domestiği olarak takım arkadaşlarına yardım edebiliyor.  Hepsi çok yönlü bisikletçiler bu sporcuların. 

Samet Bulut’a ayrı bir parantez açalım yeri gelmişken. Genç isim hakkında neler söylersiniz?

Samet gençlerden elit kategoriye daha yeni geçen çok yetenekli bir Türk sporcumuz. Geçen hafta sonu Alanya yarışında ilk elitler yarışını koştu. Çok da güzel bir yerde bitirdi. Büyük başarıydı, kendisini de tebrik ettim. Bu sporcularımıza yatırım yapılsa, üstlerine düşülse çok başarılı isimler. Biz elimizden geleni yapıyoruz. İlgileniyoruz. Ama keşke çok daha iyi imkanlarla yetiştirebilsek ülkemizdeki gençleri. 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na az kaldı. Ülkemiz için bu çok önemli yarışta hedefleriniz neler?

Podyumda yer almak için elimizden geleni yapacağız. Sprinterlerimiz, Mamyr podyumu zorlayacak. Ama gerçekçi konuşmak lazım. TUR’a çok güçlü isimler geliyor. Biz elimizden geleni yapacağız kesinlikle. 

Umuyoruz ki bir tırmanış etabı olacak. Bu etapta Halil İbrahim Doğan, Anatoliy Budyak ve Gabriel Reguero ile podyum hedefliyoruz. Hepsi yetenekli ve güçlü tırmanışçılar. Takım klasmanında da ilk beşi hedefliyoruz. İlk üç de bizim için sürpriz olmaz. 

Kaçış gruplarına Emre Yavuz ve Feritcan Şamlı ile girip takımımızın ve ülkemizin tanıtımı açısından temsil etmelerini planlıyoruz. Kaçışlara Gabriel’i de sokup, yokuş mayosunu kazanmasını istiyoruz. Maalesef Tour of Antalya iptal oldu. Önümüzde şu an en önemli yarış Cumhurbaşkanlığı Turu. 

Son olarak antrenörlük yaşamınız nasıl gidiyor? Kariyerinize devam edebilecek bir yaşta seçtiniz kariyer değişikliğini. 

İki, üç yıl daha devam edebilirdim belki ama sporu bırakmak için yeterli yaşta olduğumu düşünüyordum. Avrupa şartlarında 35’e kadar yapılabiliyor ama ülkemizde 30’a kadar yapmak bile başarı. 16 -17 yıl yarıştım. Bu sene olmasa seneye olurdu. Er ya da geç olacaktı ve 2020’ye kısmet oldu. 

Antrenörlüğü çok severek ve kendim isteyerek kabul ettim. Bulunduğum takımda böyle bir göreve gelmek büyük bir avantaj oldu. Yıldızlardan başlasam o sistemi bilmiyor olacaktım. Yabancı gelirdi o yıllarımın üstünden 16 yıl geçti. Yıldız takımları çalıştıran arkadaşlarımla konuştuğumda sistem farklılıklarını anlıyoruz. Ama elitlerde olunca, sporcuların neyi eksik onu biliyorsun, sistemi biliyorsun, sporcuların ne yemesi içmesi gerektiğini biliyorsun. Elitlerde başlayınca yarış öncesi, yarış sırası ve sonrası ihtiyaçlarını bilerek, sıcağı sıcağına olaya girmiş oldum. 

Sporcular bazen bir sıkıntıları olduğunda yönetime iletemiyorlar. Antrenör de bu sıkıntıları bilmezse sorun ortadan kalkmıyor. Bu şekilde ben hemen iletebiliyorum. Çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum, çok da mutluyum.  

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!