Bizimle iletişime geçin

Haberler

GIRO D’ITALIA ROTASI AÇIKLANDI

8-30 Mayıs tarihlerinde koşulacak olan 2021 Giro d’Italia’nın rotası açıklandı. 104. kez düzenlenecek İtalya Turu Torino’dan başlayacak, güneye doğru inecek ve geri dönüp toplam 3450.4 km’nin ardından Milano’da sona erecek.

Sezonun ilk Büyük Turu 2021 Giro d’Italia için artık sayılı günler var. Geçen sene pandemi etkisiyle sonbaharda koşulan Giro d’Italia bu sene takvimdeki kendi yerine dönüyor. 8-30 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek yarışın rotası resmi olarak duyuruldu.

Giro, geçen sene Sicilya’dan, ülkenin en güneyinden başlamışken bu sefer kuzeyden Torino’dan başlayacak. Yarış sekizinci etaba kadar İtalya’nın güneyine doğru ilerleyecek ama Foggia’ya ulaşmasının ardından son hafta Alpler’e gelebilmek için yeniden yönünü kuzeye çevirecek.

21 etaplı yarışta bisikletçiler toplam 3450.4 km mesafe kat edecek. Ortalama etap uzunluğu 164.3 km. Giro d’Italia rotası bu yıl bol tırmanışlı görünüyor. Rota, altı tırmanış finişi, yedi tepelik etap ve yaklaşık 47 bin metre tırmanışla dolu.

Bu yükseltiler şampiyonluk için gözleri Egan Bernal (Ineos Grenadiers), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) ve Vincenzo Nibali’ye (Trek-Segafredo) çeviriyor.

Rotanın ayrıntıları

Corsa Rosa, İtalya’nın birleşmesinin 160. yıldönümünde Torino’da başlayacak. Dante Alighieri’nin 700. ölüm yıldönümü vesilesiyle, sırasıyla Ravenna (Dante’nin gömüldüğü yer) ve Verona şehirleri, 13. etabın başlangıcı ve bitişine ev sahipliği yapacak.

Piazza del Campo’da başlayacak olan Siena-Bagno di Romagna etabı, İtalyan bisiklet efsanesi Alfredo Martini’nin doğumunun 100. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Bu aynı zamanda Giro’nun Bartali etabı da olacak ve yarışı hem Sesto Fiorentino hem de Gino Bartali’nin doğduğu Ponte a Ema’dan geçirecek.

Bu yılki Corsa Rosa, Sutrio tarafından tırmanılan Monte Zoncolan’da bir etap finişi görecek. Pordoi Geçidi (2.239 m), Passo Fedaia (Montagna Pantani), Passo Giau ve 2026 Kış Olimpiyatları’nın ev sahibi şehri Cortina D’Ampezzo’da finiş içeren benzeri görülmemiş bir Dolomites etabının parçalarını oluşturacak.

Milan, Senago’dan başlayaran 29,4 km’lik zamana karşı ile büyük finale ev sahipliği yapacak. Slovenya’ya dokunacak olan Grado-Gorizia etabı ve İsviçre’den geçeceği Verbania – Valle Spluga / Alpe Motta arasındaki 20. etapta Giro ulusal sınırları iki sefer geçecek.

Giro d’Italia’nın en uzun etabı 18. etap olacak. Rovereto – Stradella arasındaki etap 228 km olarak koşulacak. Bu yıl Giro’da iki zamana karşı yapılacak. İlk zamana karşı birinci etap olan Torino-Torino’da koşulacakken, son zamana karşı Senago-Milano arasındaki son etapta gerçekleşecek. Son zamana karşı geçen sene olduğu gibi şampiyonun belirlenmesinde rol oynayacak mı bilinmez.

Yılın ilk Büyük Tur’u için günleri saymaya artık daha heyecanla başlayabiliriz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!