Bizimle iletişime geçin

Haberler

SUUÇTU ŞELALESİNE BİSİKLET YOLU GELİYOR

Kısıtlamalardan arta kalan zamanlarda “doğaya kaçış” noktası olan Bursa’daki Suuçtu Şelalesi, pandemi sonrası için eko turizm merkezi olmaya hazırlanıyor. Tabiat Parkına 4 bin metre bisiklet yolu yapılacak.

Fotoğraf Mustafakemalpaşa Belediyesi

Kısıtlamalardan arta kalan zamanlarda ‘doğaya kaçışın’ ilk noktası olan Bursa’daki Suuçtu Şelalesi pandemi sonrasına hazırlanıyor. Proje ile Suuçtu’nun gözden kaçan yüzü turizme dahil edilirken, yöre insanı da için de iş imkanları yaratılacak.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında, Bursa’nın sayılı tabiat turizmi destinasyon alanlarının başında gelen ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Mustafakemapaşa Suuçtu Şelalesi ve Tabiat Parkı, eko turizm merkezi oluyor.

Bölgenin eko turizm potansiyelini arttırmak amacıyla projelendirilen yatırım ile Suuçtu’da dere boyunu takip edecek şekilde doğal yapılardan imal edilen bisiklet parkuru, yürüyüş yolu, seyir terası, köprü, merdiven ve çeşmelerden oluşan yenilikler hayata geçirilecek.

Proje, ziyaretçilerin gün boyu faal olarak güvenle vakit geçirmeleri hedefiyle planlandı. Suuçtu’daki dere boyu güzergâhı, 4 bin metrelik bisiklet yolu ve 3 bin 230 metrelik yürüyüş yolu parkuru ile donatılacak.

Eko turizm parkurunda ziyaretçilerin treaking ve dağ bisikleti aktiviteleriyle aktif ve güvenli bir şekilde vakit geçirmesinin sağlanması için piknik yapılmayacak.

Fotoğraf İHA

Doğaya uyumlu çalışmalar

Orman Genel Müdürlüğü, ekosistem yaklaşımı ile doğal kaynaklara zarar vermeden en yüksek fayda sağlamak suretiyle bölgenin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasını sağlamak için düğmeye bastı.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nün sınırları içinde bulunan Suuçtu Şelalesi’ndeki ekolojik ve biyolojik zenginlik rekreatif, dinlenme ve macera alanlarıyla buluşturulacak.

Projenin ihalesi 12 Mart’ta yapılacak. Proje ile etrafını saran kayın ağaçları, yeşil bitki örtüsü ve 38 metreden dökülen suyu ile dört mevsim seyrine doyum olmayan bir görüntü oluşturan Suuçtu Şelalesi ve Tabiat Parkı’nın gözden kaçan yüzü de “çevre ve kültür değerlerinin sürdürülebilirliğini garanti altına alan turizm” olarak tanımlanan eko turizm alanına dahil edilerek, yeni yapı ve donatılara kavuşacak.

Doğal çevrenin sürdürülebilirliği ilkesinden hareketle Suuçtu Tabiat Parkı’nın sosyal yaşam alanı; parkın girişinden Belediye Sosyal Tesisleri’nin bulunduğu alana kadar dere boyunu takip edecek güzergâhta 4 bin metrelik bisiklet yolu yapılacak. 3 bin 230 metrelik yürüyüş yolu, doğaya uyumlu altı adet seyir terası, köprü ve çeşmelerle zenginleşecek.

Proje kapsamında yangın yönetmeliklerine uygun önlemler alınarak, bölgenin flora ve yaban hayatının tanıtılması içinde bilgilendirme tabelaları yerleştirilecek.

Proje ile yöre insanına istihdam sağlayarak aile bütçelerine de katkıda bulunması planlanıyor. Belli sayıdaki kişiye eko turizm eğitimi verilerek, bölge insanı zengin doğal kaynakların fakir bekçiliğinden kurtarılacak.

Suuçtu Eko Turizm Alanı Yapı ve Donatı İhalesi, 12 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü’nde yapılacak ihalenin ardından sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren üç gün içinde yer teslimi yapılarak, 45 gün içinde proje tamamlanacak.

Kaynak: İHA

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Konya’da Georgios Bouglas podyum gördü

Haberler

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

Haberler

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet için depolama çözümleri

Editoryal

Pandemide hediye edilen bisiklet ekmek kapısı oldu

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!