Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bisikletleriyle dünyayı gezen Fransız aile Türkiye’de

Yanlarında iki ve altı yaşlarındaki çocuklarıyla birlikte özel yapım bisikletleriyle dünya turuna çıkan Fransız aile Konya’nın Beyşehir ilçesinde mola verdi.

Fotoğraf İHA

Fransız aile David ve Vanina Berhocoirigoin ve altı yaşındaki kızları Charlie ile iki yaşındaki oğulları Martin’le beraber geçen yıl bisikletleriyle dünya turuna başladı. Avrupa’nın birçok ülkesini gezdikten sonra Türkiye’ye ulaşan aile, geldikleri Beyşehir ilçesinin iki gün süreyle konuğu oldu.

İHA’nın haberine göre, bisikletleriyle dünya turundaki Fransız aile, Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır tarafından ağırlandı. Başkan, Kendisini makamında ziyaret eden Fransız aileye tarihi Eşreoğlu Camisi’nin bir minyatür çalışmasını armağan ederken, aile Beyşehir Öğretmenevi’nde misafir edildi.

Fotoğraf Beyşehir Belediyesi

Beyşehir Bisiklet Topluluğu’nu da bünyesinde barındıran Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği’nin Başkanı Mustafa Büyükkafalı’nın eşliğinde önce çeşitli ziyaretler gerçekleştiren aile, BSA kanal kenarında martıları besledi. 

Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı Beyşehir Bisiklet topluluğuna ait “Bisiklet Evi”nin birçok şehre örnek olduğunu dile getirerek; “Bisiklet Evi ülke genelinden ve yurtdışından gelen bisiklet severlerin uğrak noktası haline geldi. Gelen bisiklet severleri bisiklet evinde konaklamalarını sağlayıp, akşam yemeklerini ücretsiz olarak karşılıyoruz. Dolayısıyla bu uygulama diğer şehirlerimize de örnek oluyor.” ifadelerini kullandı.

Beş yıllık bir plan

Anne Vanina Berhocoirigoin, Fransa’nın Güney batısından geldiklerini belirterek, “Eşimle Fransa’da restoran işletiyorduk. Covid19 salgınıyla iş yerimizi kapatarak bisikletimizle dünya turu yapmaya karar verdik” dedi. 

Turun yaklaşık bir yıl önce Fransa’dan başladığını ve dünya turu yapan bisikletçilerin Avrupa’da kullandığı Eurovelo rotasını takip ederek Türkiye’ye ulaştıklarını anlatan Vanina Berhocoirioin, “Restoran işletirken çok çalışıyorduk, çok fazla çalışıyorduk. Pandemiden sonra çocukların dünyayı tanımaları ve gelişimlerine daha iyi devam edebilmesi için böyle bir tura çıktık. 

Beş yıllık bir bütçemiz var. Beş yıl içinde bu turu bitirmeyi planlıyoruz. Ancak, Kovid19 yüzünden tam olarak ne zaman biter bilemiyoruz. Türkiye’den sonra Gürcistan’a gitmeyi düşünüyoruz ama kapılar kapalı olduğu için geçip geçemeyeceğimizi gidince göreceğiz. 

Turumuzun Türkiye bölümünde birçok insanla karşılaşıyoruz. Bize gülümsüyorlar, ‘yardım edebileceğimiz bir şey var mı?’ diye soruyorlar. Gerçekten çok şaşırdık, böyle bir misafirperverlik beklemiyorduk. Burası Fransa’dan çok farklı. İki çocuğumuz da turda bize eşlik ediyor. 

Altı yaşındaki kızımız Charlie burada yeni yaşına girdi. Fransa’da bu yaşta okuma yazma öğrenmeye başlıyorlar. Ama o çoktan okumayı öğrendi, yazmayı da öğreniyor. Her gün bir saat ders çalışıyoruz. Bisiklet üzerinde de ön koltuğunda kitap okuyabiliyor. Yolculukta İngilizce konuşmayı da öğrendi. Tura başlamadan önce eğitimiyle ilgili çok endişeliydim, çünkü ben öğretmen değilim. Ama, az çocuğum olduğu için birebir ilgilenebiliyorum” diye konuştu.

Fotoğraf İHA

Çocukları için bisikletlerine özel koltuk yerleştirildi

David Berhocoirigoin de, özel bisikletleriyle çıktıkları tura çocuklarını da dahil edebilmek için ön bölüme oturak eklediklerini ve bu şekilde seyahat edebildiklerini vurguladı. Fransız çifte, çocukları da seyahatleri esnasında ön koltuktan pedal çevirerek destek veriyor.

“Bisikletimizde çocuklar için de çadır, kıyafet, uyku tulumları, mutfak eşyaları ve kızım için okuyacağı kitaplar gibi her şey var. Türkiye’deki turumuzda genelde otellerde kalıyoruz, çünkü buradaki oteller bizim ülkemize göre daha ucuz geliyor. Türkiye’deki turumuzun Beyşehir bölümü çok ilginç oldu bizim için. 

Çünkü Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır ve bize sürekli eşlik eden Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanımız Mustafa Büyükkafalı ile tanıştık. Bizi çok güzel karşıladılar ve misafir ettiler, gerçekten çok onore olduk. Çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Beyşehir’deki molanın ardından Fransız aile, turlarına kaldıkları yerden devam edebilmek için Kapadokya bölgesine gitmek amacıyla Beyşehir’den ayrıldı. 

Kaynak: Habertürk

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!