Bizimle iletişime geçin

Haberler

Muratpaşa Belediyesi bisiklet eğitimi veriyor

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla mahallelerde düzenlendiği temel bisiklet sürüş eğitimleri devam ediyor. 2016’da başlayan eğitimler bugüne kadar 23 mahallede gerçekleştirilirken 900’e yakın yetişkin bu kurslara katıldı.

Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla mahallelerde düzenlenentemel bisiklet sürüş eğitimleri devam ediyor. 2016’da başlayan eğitimler bugüne kadar 23 mahallede gerçekleştirilirken 900’e yakın yetişkin bu kurslara katıldı.

Antalya Muratpaşa Belediyesi, ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla mahallelerde temel bisiklet sürüş eğitimleri düzenliyor.

Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Antalya’nın Türkiye’nin hem düz arazi yapısı hem de iklim koşullarıyla bisiklet kullanımını için en uygun şehirlerinden olduğu vurgulandı. Muratpaşa Belediyesi’nin temel bisiklet sürüş eğitimlerini mahalle mahalle verdiği belirtildi.

2016’da başlayan ve ikişer haftalık dönemler halinde gerçekleşen eğitimlerde, kursiyerler önce iki teker üzerinde dengede durmayı öğreniyor. Ardından pedal basıp hem trafikte güvenli bir şekilde nasıl bisiklet kullanılacaklarını hem de sağlıklı yaşam için bisiklet kullanırken nelere dikkat edeceklerini öğreniyor.

900 kişi katıldı

Muratpaşa Belediyesi’nin temel bisiklet sürüş eğitimi, son olarak, Fener Mahallesi’nde Antalya Ticaret Borsası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirildi. Eğitmen Mustafa Çaman, 55 mahallesi bulunan Muratpaşa’da bugüne kadar 23 mahallede eğitim verdiklerini söyledi. Çaman, bu eğitimlere 900’ün üzerinde yetişkinin katıldığını belirtti.

Bu isimlerden biri olan 62 yaşındaki gazeteci Mustafa Aydın, belediyenin bisiklet sürüş eğitimlerini uzun süredir takip ettiğini belirterek, “En sonunda Turunç Masa’yı aradım ve kaydoldum. Hocamız gayet güzel öğretti. İkinci gün pedal çevirmeye başladım. Kurallarını da öğreniyoruz. Sosyal belediyecilik, toplum yaşantısını yükseltmek açısından çok güzel bir hizmet” diye konuştu.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bu eğitimlerinin doğal sonucu olarak Muratpaşa’da bisiklet kültürün, anlayışın yaygınlaşmasını beklediklerini söyledi. Bisiklet kullanımının aynı zamanda bir kültürü olduğunu belirten Uysal, Antalya’dan çok daha zor iklim koşullarına sahip birçok Avrupa ülkesinde bisikletin günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Başkan Uysal, “Her yıl ne kadar çok sayıda insan güvenli bir şekilde bisiklet kullanmayı öğrenir ve trafikte, parklarda görünür hale gelirse bisiklet kültürünün de o denli gelişeceğine inanıyoruz” diye konuştu. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!