Bizimle iletişime geçin

Haberler

Gazimağusa’ya bisiklet istasyonları geliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa Belediyesi kent genelinde yedi noktada Bisiklet Paylaşım Sistemi olan Velespeed istasyonunun kurulması için sözleşme imzaladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa Belediyesi kent genelinde yedi noktada Bisiklet Paylaşım Sistemi olan Velespeed istasyonunun kurulması için bir sözleşme imzaladı. 

Gazimağusa Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile Yapım İnşaat Şirketi Direktörü Ceren Ahmet Köse’nin sözleşmeye imza koyduğu belirtildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, bisiklet istasyonu imza töreninde yaptığı konu hakkında konuşma yaptı. Göreve geldiği günden beridir bisiklet yollarının hem yeni yapılan yollarda oluşturtulması hem de geliştirilmesinin üzerinde çalıştıkları bir proje olduğunu belirtti.

Arter, bisiklet sürmenin ulaşım konusunda olduğu gibi hem çevre hem insan sağlık üzerinde olumlu etkilerinin de bilindiğini, Akdeniz ülkelerinde turistik bölgelerde yaygın bir şekilde kullanılmasının da kendilerini motive ettiğini söyledi.

Başkan İsmail Arter, ihaleye çıktıktan sonra Yapım İnşaat Şirketi ile sözleşme imzalama noktasına geldiklerini anlattı. Gazimağusa’da yedi noktada bisiklet kurulum istasyonu kurulacağını halkın bu istasyondan bisiklet kiralayıp bir sonraki istasyonda bırakabileceğini ifade etti. 

Gazimağusa Belediyesi için kentte böyle bir sistemin oluşturulmasının önemli olduğunu, bunun daha da aratılmasını hedeflediklerini ifade etti. İlk etapta İsmet İnönü Bulvarı’nda Anıt Çemberi ile Hastane arasındaki güzergaha beş noktaya, diğer istasyonun Suriçinde Canbulat Kapısı noktasında olacağının bilgisini verdi.

Yedinci istasyonu Derinya Sınır Kapısı’nın olduğu noktada kurmak istediklerini ancak şu anda kapının kapalı olmasından dolayı bunun gecikeceğini ifade etti. Başkan İsmail Arter, Belediyenin kiralamadan alınacak ücretten belli bir yüzde üzerinden gelir elde edeceğini, ancak önemli olanın sistemin diğer faydaları olduğunu ifade etti.

15 istasyona çıkabilir

Yapım İnşaat Şirketi Direktörü Ceren Ahmet Köse de açıklamalarda bulundu. Velespeed olarak Lefkoşa’da başladıkları serüvenlerine Gazimağus’yı da kattıklarını, Gazimağusa’ya güzel bir ulaşım ağı kurmak istediklerini ifade etti. Birinci aşamasını yapacakları projenin ilerleyen aşamalarda 15 istasyona çıkabileceğini söyledi. 

Köse, amaçlarının sadece öğrencilerin kullanacağı bir sistem kurmak olmadığını söyledi. Tüm Gazimağusa halkının kullanacağı bir sistem olduğunu, bisikletlerin özellikle pandemi döneminde güzel bir ulaşım alternatifi olduğunu belirtti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!