Bizimle iletişime geçin

Editoryal

Le Samyn galibi Tim Merlier ile geçmişten bir sohbet

Dün yarı-Klasik Le Samyn yarışını kazanan Alpecin-Fenix’li Tim Merlier ile geçen sene Tour of Antalya’da konuşmuştuk.

Röportaj ERMAN ÖNER

Fotoğraf Getty Images Sport

2020 Antalya Turu’nda yarışacak isimler arasında belki de en heyecan vereniydi Merlier. Wout van Aert ve Mathieu van der Poel ile başlayan cyclocross’dan yol bisikletine hızlı geçişin son temsilcisiydi neticede kendisi. Pastanın üzerine çileği ise Philippe Gilbert ve Wout van Aert’ı geçerek Belçika ulusal şampiyonu olarak koymuştu.

Röportaj öncesinde Belçikalı bisiklet gazetecisi Nico Dick’tan Merlier hakkında bilgiler alıyordum. Yalnız saf bir sprinter mi olduğu yoksa yokuşları da alabilip alamadığını öğrenmeye çalışmıştım. Aldığım cevap saf sprinter olduğuydu. Yanıttan tam tatmin olmamıştım ki, “Peki stilini bir sprintere benzetsen bu kim olurdu?” diye ekledim. Niyetim 27 yaşındaki saf sprinter hakkında iyice fikir sahibi olmaktı.

“Sorunu kendisine sordum. Stilinin diğer sprinterlere kıyasla biraz farklı olduğunu ama illa birini seçmesi gerekirse o kişinin Marcel Kittel olacağını söyledi.” Şaşırmıştım, dolaylı da olsa soruma Merlier’den yanıt almayı beklemiyordum. Nico’nun sürprizleri henüz bitmemişti. Yazmaya devam etti, “Röportaj yapmak istersen ismimi söyle, seni kırmayacaktır.” Türk işi bir bağlantıydı ama demek ki referans her yerde geçerli akçe.

2020 Tour of Antalya’nın ikinci etabı öncesi Kemer’de ses kayıt cihazımın hemen ucunda Belçikalı Cyclocross ve yol bisikletçisi Tim Merlier’in kendisi vardı. İlk söylediğim, Nico’nun selamı var oluyor. Tim de mesajı almış olacak ki, röportaja başlıyoruz.

Sen, van Aert ve Mathieu van der Poel gibi yarışçılar, Cyclocross’dan gelip kısa sürede yolda başarılar elde ettiniz. Başarınız ile Cyclocorss arasında bir bağlantı var mı?

Genç yaşlarda Cyclocross yapmak bisiklet tekniğiniz için iyidir. Bisiklet üzerindeki pozisyonunuzu ve bisiklet hakimiyetinizi geliştirir. Bu meziyetler aynı zamanda yol bisikletinde de işinizi kolaylaştıracak, sahip olmanız gereken özelliklerdir. Cyclocross bisikletçileri aynı zamanda güçlü motorlara sahip olurlar; bu nedenle Wout ve van der Poel’un yolda yaptıkları gerçekten inanılmaz. Baksanıza, şimdiden iki fenomene dönüştüler.

Cyclocross ve yol bisikleti arasındaki en büyük farklar nedir? Yol bisikleti biraz daha sıkıcı olsa gerek…

TM: Evet, biraz daha sıkıcı (gülüyor). Yol yarış sezonuna başlamaktan her zaman mutluluk duyuyorum ama benzer bir memnuniyeti Cyclocross yarış takvimi gelip çattığında da paylaşıyorum. Her iki disiplini de gerçekten çok seviyorum. Fakat benim için yol yarışlarında kazanmak, Mathieu, Wout ve Toon Aerts nedeniyle Cyclocross yarışlarında kazanmaktan daha kolay. Bu üç isim yüzünden Cyclocross yarışlarını kazanmak gerçekten güç bir hal aldı.

Yarış stiline en uygun Monument hangisi?

Galiba Paris-Roubaix. Profesyonel bir bisikletçi olarak bu yarışta yer almak benim için hayallerimin gerçeğe dönüşmesi demek. 

Peki ya Tour of Flanders? Neticede Belçikalısın.

Evet, Tour of Flanders’ın bitiş noktası evimden yalnızca beş kilometre uzaklıkta. Bu nedenle yarış yollarını çok iyi biliyorum. 

2020 Tour of Antalya’da Tim Merlier
Dört yıl boyunca Wout van Aert ile takım arkadaşıydınız. Çok sıkı iki arkadaş olduğunuz biliyorum, van Aert hakkında neler söylemek istersin?

Aynı yarışta farklı takımlar adına mücadele etmediğimiz müddetçe aramız çok iyi (gülüyor). Wout ile aramızdaki bağ gerçekten çok güçlü. İki iyi arkadaşız ve bunu hayatımızın sonuna kadar korumak istiyoruz.

Aynı zamanda van der Poel ile takım arkadaşınız…

(Gülüyor). Sanırım birçok kişi benim yerimde olmak isterdi. Eminim Mathieu van der Poel ile takım arkadaşı olmak en birçok bisikletçinin hayallerini süsler. Geçmişte Wout ile iyi birer takım arkadaşı olduğumuz gibi, şimdi de Mathiue ile aynı şekilde bir ilişki devam ettiriyoruz.

Olimpik yılın içerisindeyiz, biliyorum parkur fazlasıyla dağlık ama Tokyo’da olmak gibi bir arzun var mı?

Elbette isterdim ama Belçika takımından olimpiyat kadrosuna girebilmek hiç kolay değil. Bu nedenle bunun mümkün olabileceğini sanmıyorum.

Gençken bir spor kahramanın var mıydı?

Mario de Clercq ile aynı şehirde büyüdüm. Harika bir Cyclocross bisikletçisiydi, üç kez Cyclocross dünya şampiyonu oldu. Bisiklete başlama sebebim ve bugün olduğum yeri borçlu olduğum kişi kendisidir. Benim için Mario de Clecq büyük bir insan.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!