Bizimle iletişime geçin

Haberler

“Pandemide bisiklet kullanımı arttı”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, salgın nedeniyle toplu taşıma araçlarında bulaş riski fazla olduğu için bisiklet kullanımının yaklaşık üç kat arttığını söyledi.

Fotoğraf DHA

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, salgın nedeniyle pandemide bisiklet kullanımı oranının yaklaşık üç kat arttığını söyledi.

Başkan Erol Küçükbakırcı, koronavirüs salgın döneminde toplu taşıma araçlarında bulaş riski fazla olduğu için vatandaşların bisiklet kullanımına yöneldiğini söyledi.

Erol Küçükbakırcı, pandemide başta Konya olmak üzere yurt genelinde bisiklet kullanımı sayısının arttığını belirterek, şunları söyledi:

”Ülkemizde yaklaşık 2 milyon 500 bin kişi ulaşımda bisiklet kullanıyor. Bundan sonraki süreçte ise bisiklet sporları da daha öne çıkacak. Konya’da 550 kilometre bisiklet yolu ve belediyeye ait bisikletler var. Konya, bisiklet yoluyla New York’tan sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Pandemi başladığından bu yana bisiklete olan ilgi hem de kullanımı arttı. İnsanlar kalabalığa girmemek için açık havada bisikletle gidip gelmeye başladılar. Bisiklet kullanımının pandemi döneminde, normal sürecin iki-üç katına çıktığını söyleyebiliriz.”

Konya’da bisiklet yollarının yanı sıra, bisiklet tramvayı da hizmet veriyor. Sadece bisiklet kullanıcıları için eski tramvaylardan bir tanesini nostaljik hale dönüştürülüp Kampüs-Alaeddin seferlerinde kullanılmaya başlandı.

Küçükbakırcı, “Konya’da bisiklet kullanımı bir numara. Bundan 25 sene öncesine baktığımızda, Konya dünya sıralamasına giriyordu. Bir gün herkes bisiklete binecek. Onun için herkes yerini alsın. Yollarda hareketlilik artınca, dünyada güzelliklerin de artacağına inanıyorum” dedi.

Küçükbakırcı, ayrıca 11-18 Nisan tarihlerinde sekiz etaplı olarak düzenlenecek 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için de hatırlatmalarda bulundu.  11 Nisan’da Kapadokya’dan başlayıp, Konya, Antalya, Kemer Fethiye ve Bodrum güzergahından devam edip 18 Nisan’da Kuşadası’nda sona ereceğini hatırlattı.

Kaynak: DHA

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!