Bizimle iletişime geçin

Editoryal

Decathlon ile #Sporadevam – Bisikletin çocuklar için faydaları

Bisiklet çocuklar için en keyifli aktivitelerden. Bisikletin ayrıca çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkısı yadsınamaz. Decathlon Türkiye ile birlikte, bisikletin çocuklar için faydalarını sıralayarak, çocuklar neden bisiklet kullanmalı sorusuna cevaplar aradık.

Çocukların aktif kalmasını sağlar

Teknolojinin gelişmesiyle, çocukların tablet, telefon, bilgisayar bağımlılıkları artık herkes için bilinen üzücü bir gerçek. “Bizim çocukluğumuz böyle miydi? Sokaklarda akşama kadar bisiklet sürerdik.” serzenişlerini sıkça duyuyoruz. Böyle bir dönemde bisiklet, çocukların aktif kalmasını sağlayacak aktivitelerin başında geliyor.

Hareket eden çocuklarda hem bugünkü hem de gelecekteki sağlık sorunları önlenebiliyor. Bisiklet kullanımı sayesinde kilo kontrolü rahatlıkla sağlanabilirken, obezite gibi çağın hastalıklarının önüne geçilebiliyor.

Çocukların günde en az 2 saat hareket etmeleri sağlık otoriteleri tarafından öneriliyor. Ayrıca çocuk yaşlarda edinilen hareketli yaşam ve spor bilinci yetişkinlikte de devam edecek alışkanlıkların edinilmesine de büyük katkı sağlıyor. Hareketli ve sportif bir çocukluk geçiren bireyler, erken yaşta öz disiplin kazanımı, organize olabilme, değişikliklere hızlı adapte olma gibi oldukça önemli ve hayatı kolaylaştırıp, daha keyifli ve istikrarlı hale getiren yetiler de kazanıyorlar.

Önerimiz,

BTWIN 14 Jant Çocuk Bisikleti, bisiklet kullanmayı öğrenmeye yeni başlayan çocuklar için tasarlanmış. 105 cm’e kadar olan ve üç buçuk-dört yaşlarındaki çocuklar için ideal olan bisiklet, alçaltılmış kadrosu ve yan tekerleri ile çocukların bisiklet sürmeyi öğrenmesini kolaylaştırıyor. İstenirse yan tekerler çıkabiliyor. Bisiklet, sürtünmeyi ve kirlenmeyi önlemek için zincir koruyucu ve çamurluklara sahip. Ayrıca kolay erişilebilen, el ile rahatça kavranabilen, çocukların el yapılarına uygun özel bir fren sistemi olan “Stop easy” fren sistemine sahip.

Tüm aile birlikte keyifli zaman geçirebilir

Bisiklet tüm ailenin beraber yapabileceği ve kaliteli zaman geçireceği aktivitelerin başında yer alıyor. Bisiklet tutkunları için çocuklarının bisiklet kullanması zaten bir öncelikken, çocukların pedallama isteği ebeveynleri de aktif bir yaşam için harekete geçirebilir. Sürüş sırasındaki konuşmalar, paylaşılan anılar çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmaya yarar sağlar. Ailecek unutulmaz anılar biriktirilmesine yardımcı olur.

Akciğer ve kalp gelişimleri için iyidir

Bisiklet, kardiyovasküler bir aktive olduğu için kalp atışını hızlandıran, kalp kaslarını geliştiren ve genel olarak kalp sağlığına yarar sağlayan bir spordur. Bisiklet sürerken, akciğerler ve kalp beraber vücuda oksijen sağlamaya çalışırken, akciğerlerin kapasitesi gelişir ve oksijen, ihtiyaç duyulan yere en etkili şekilde ulaşmaya başlar.

Glasgow Üniversitesi tarafından 260 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma bisiklet kullanmanın kalp hastalıklarını %50’ye varan oranlarda önlediğini gösteriyor.

Önerimiz,

BTWIN 16 Jant Çocuk Bisikleti, 105 – 120 cm boyunda, dört-altı yaşlarındaki çocuklar için tasarlanmış. Zincir korumasına, park ayağına ve çamurluğa sahip bu bisiklet çocukların kirlenmeden ve zarar görmeden bisiklet sürmeye başlaması için ideal. Yan tekerlerle de uyumlu. Stop easy fren sistemine de sabit bisikletin, gidon genişliği ve elciklerinin çapı çocukların küçük el yapılarına uygun.

Kas gelişimi için idealdir

Bisiklet kullanırken sadece bacak değil tüm vücut kaslarımız çalışır. Bisiklet sayesinde yavaşça ve düzenli olarak gelişen kaslar çocuklarda vücut direncini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca bazı farklı sporlarda genelde hep aynı kas grupları çalışırken bisiklet sporunda alt beden kaslarının yanı sıra bütünsel olarak, sağlıklı bir kas gelişimine yardımcı olacak şekilde tüm vücut kasları çalışır.

Önerimiz,

BTWIN Bisiklet Güvenlik Seti, Dirsek ve dizleri destekleyen bu set, öğrenme sırasında yaşanabilecek düşmelerde özellikle darbe almaya açık olan çocukların dirsek ve dizlerini korumaya yardımcı olur. İyi bir kavrama sunan ve giymesi kolay olan set, pembe ve mavi olarak iki renk ve iki bedende mevcut.

Odaklanmalarına yardımcı olur

Özellikle Hollanda’da yapılan araştırmalar gösteriyor ki, okula bisiklet sürerek giden çocuklar arabalarla gelenlere göre çok daha rahat odaklanabiliyorlar. Öğrenmeye daha yatkın bir şekilde okulda yerlerini alıyorlar. Hareket, egzersiz, bisiklet stresi azalttığı için okulda yaşayabilecekleri streslerle çok daha kolay başa çıkabiliyorlar.

Önerimiz,

BTWIN ST100 Çocuk Dağ Bisikleti, altı-dokuz yaşlarında, 120cm – 135cm boylarındaki çocuklar için uygun. Her türlü zeminde MTB antrenmanı yapmaya başlamak isteyen çocuklar için tasarlanmış. 20 inç ve tek vitesli bu çocuk bisikleti, tek aynakol yaprağına sahip, sağlam ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış. Arazide de çocukların yapısına uygun tasarımıyla rahatlık sunuyor.

Sağlıklı duygusal gelişime imkan tanır

Bisiklet sadece fiziksel değil zihin sağlığı üzerinde de olumlu etkiler sağlar. Bisiklete binmek çocuklarda özgüveni geliştirir. Kendi başlarına bir şeyler başarma duygusunu ve bağımsız karar verme yetisini besler.

Bisiklet süren başka yaşıtları ve ailelerle iletişime girmelerini, sosyal becerilerini artırmalarına yardımcı olur. Ayrıca aynı ilgi alanına sahip arkadaşlar edinmeleri ergenlik gibi zorlu dönemlerde kötü çevrelerden uzak kalmalarına da yarar sağlar.

Önerimiz,

BTWIN Original 500 Hibrit Bisiklet, 12 yaşlarına, 135-150 cm boylarına kadar olan kız çocukları için tasarlanmış. Hem yollarda hem de patikalarda bisiklet sürmek isteyen çocuklar için uygun olan bisiklet, 24″ çamurluğa, sepete ve park ayağına sahip olacak şekilde geliştirilmiş.. Altı vitesi ile düz ve engebeli zeminlere uygun. Ayrıca kadro, gidon boğazı, gidon ve maşa BTWIN tarafından ömür boyu garantili.

Çevre için yararlıdır

Gezegenimiz ne yazık ki çevre kirliliği yüzünden zor durumda. Küresel ısınma etkisini her geçen gün artırıyor. Gelecek nesiller için çevre bilincine sahip olmak bu sebeplerden çok daha fazla önem taşıyor. Erken yaşlarda edinilen çevre bilinci ve farkındalık şimdinin çocukları olan ve geleceğin yetişkinlerinin dünyayı değiştirmesine katkı sağlayabilir.

Bisiklet kullanmak zaten çevreye yarar sağlarken, çocukların doğayla buluşmasına ve doğayı korumayı öğrenmelerine büyük yarar sağlar.

Ve çok keyiflidir

Tüm bu yararların yanında bisikletin en keyifili aktivte araçlarından olduğunu unutmamak gerekiyor. Yetişkinlikleri için çevre bilinci, farkındalık, sosyal beceri ve fiziksel sağlık gibi önemli gelişmeler sağlarken çocuklar bundan çok keyif alabiliyor.

Bisikletlerin kişiselleştirilmesi, çocukların hoşlarına gidecek ayrıntılar eklemek de yol arkadaşlarından ayrı kalmalarını istememelerini sağlayabilir.

Önerilerimiz,

BTWIN Çocuk Bisiklet Sepeti, gezintileri sırasında çocukların oyuncaklarını ya da suluğunu taşıması için tasarlanmış. Hafif, sağlam ve takılması kolay bu sepet, birlikte satılan çıkartmalarıyla çocukların bisikletlerini kişiselleştirmesine kolaylık sağlar. 14 ve 16 inç bisikletlerle uyumludur.

BTWIN Bisiklet Kornası, robot figüriyle dikkat çekiyor. Küçük bisikletlinin çevredekileri uyarmayı eğlenerek öğrenmesi için tasarlanan ürün 14″ bisikletlerle kullanılabiliyor ve başka figür seçenekleri de bulunuyor.

Son olarak; Decathlon’un tüm yetişkin bisikletlerinde olduğu gibi çocuk bisikletlerinde de kadro, gidon ve gidon boğazları ömür boyu garanti altında olup, pedal ve dış lastikler hariç üzerindeki tüm parçalar ise 2 yıl garantiye sahiptir.

İlginizi çekebilir:

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!