Bizimle iletişime geçin

Haberler

Trek-Segafredo’dan anlamlı karar

Elisa Longo Borghini, kendisinin ve takımı Trek-Segafredo Women’ın kampanyalarla toplanan para ödüllerini biriktireceklerini ve kadın bisikletini geliştirecek projelerde kullanacaklarını açıkladı.

Fotoğraflar Strade Bianche

Strade Bianche’de verilen para ödülü eşitsizliği konusunda harekete geçilmiş, kadın bisikletçilerin de erkeklere yakın bir para ödülüne ulaşması için bir kampanya başlatılmış ve çok ses getirmişti. Ayrıntılarını kampanyayı başlatan Cem Tanyeri ile konuşmuştuk.

5 bin euro hedefiyle başlanan kampanyada 26 bin euro toplandı ve Strade Bianche organizasyonunun verdiği 6 bin ile birlikte yarış, tarihteki en yüksek para ödülüne sahip tek günlük kadın yarışı haline geldi.

Bu çok ses getiren konudaki son açıklama, Strade Bianche’de ikinci olan Trek-Segafredo takımından Elisa Longo Borghini tarafından geldi. İtalyan Ulusal Şampiyonu, kendisinin ve takımının, kampanyalardan toplanan para ödüllerini kadın bisikletini geliştirmek için biriktirmeye başlayacaklarını duyurdu. 

Kadın bisikletini geliştirmek için

Longo Borghini, Dünya Kadınlar Günü’nde sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda düzenlenen kampanyaları daha anlamlı hale getirmek için böyle bir karar aldıklarını söyledi.

Elisa Longo Borghini açıklamada  “Bir kadın ve bir bisikletçi olarak, birilerinin kadın ve erkek bisikletçiler arasındaki ödül eşitliğini desteklemek için para bağışlamaya istekli olmasından onur duydum ve duygulandım. Bu cömertlik bir güvenoyu. Tüm kadın hareketini yükselten büyük bir destek. Kalpten teşekkür ederim. 

Bu jesti daha da önemli kılmak için, Trek-Segafredo takım arkadaşlarım ve ben, kampanyalar yoluyla toplanan ödül paylarımızı, benim Strade Bianche’deki ödülümden başlayarak, bir kenara ayırıp biriktirmeye ve bunların kadın bisikletini geliştirecek projeleri desteklemek için kullanılmasına karar verdik. 

Parayı nasıl ve nereye harcayacağımıza yakında karar vereceğiz. Ancak bu özel günde, kadınların güçlenmesinin uzun ve zorlu yolunda yeni bir adım atmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.  Bağış yapan herkese teşekkürler” dedi ve Kadınlar Günü’nü kutladı. 

Elisa Longo Borghini ve Trek-Segafredo

Kampanyayı başlatan Cem Tanyeri ve destekleyen The Cyclist Alliance da gelecekte neler yapılabileceğini geniş kapsamlı olarak konuşacaklarını söylemişlerdi. Takımların da gelecekte kadın bisikletini geliştirecek konulara destek vereceklerini duyurması, gündeme getirmesi sevindirici gelişmelerden. 

Trek-Segafredo kadın pelotonunda, eşitsizlikleri gidermek konularında öncü olan bir takım. Geçtiğimiz aylarda kadınların asgari maaş seviyesini erkeklerin asgari maaşı ile aynı seviyeye getirmişlerdi. UCI’ın önerdiği miktarlardan fazlasını ödemelerinin yanı sıra doğum izni gibi konularda da UCI’dan önde ilerlediklerini söylemek mümkün. 

Trek-Segafredo kadın takımının aldığı bu karar sonrası yapacakları çalışmaları sizlere aktarmaya devam edeceğiz. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!