Bizimle iletişime geçin

Haberler

Hövding hava yastığı mı bisiklet kaskı mı?

İsveçli Anna Haupt ve Terese Alstin tarafından geliştirilen bisiklet kaskı Hövding, normalde bir boyunluk gibi duruyor ve kaza esnasında açılıp hava yastığı görevi görüyor.

Hövding İsveçli Anna Haupt ve Terese Alstin tarafından geliştirilmiş bir bisiklet kaskı. Onu benzerlerinden ayıran özelliği ise, çarpma ve düşme durumlarında içinde bulunan hava yastığının şişmesi sonucunda bisikletçinin baş ve boyun yaralanmalarını neredeyse sıfıra indirgemesi. Ürün çok yeni olmasa da bisikletçiler arasında sık sık yeniden gündeme geliyor.

Gerçek Gündem’in haberine göre, Hövding bisiklet kaskı geliştiricilerinin en büyük motivasyon kaynağı, İsveç’te bisiklet kullanıcılarının 15 yaşına kadar kask kullanma zorunluluğu getiren yasa olmuş. Bu zorunluluğu nasıl daha eğlenceli ve cazip hale getirebiliriz diye kafa yoran iki kafadar, sonunda Hövding adlı hem güvenli hem de estetik bir kask modeli geliştirilmişler. Üstelik bu ürün sayesinde “Innovationsbron’s Ideas Grant” adlı inovasyon ödülünü bile almışlar.

Hövding’in hava yastığı sert darbelere dayanıklı ve aşınmaz naylon bir malzemeden üretilmiş. Bu da güvenli olduğu kadar uzun süre kullanabilmesine de olanak sağlıyor. Hava yastığı kaza esnasında açıldığında, kullanıcının paniklememesi için görüş alanını açık bırakıyor ve kafanın tamamını koruma altına alıyor.

Hövding, üstün koruma sağladığını ve hava yastığı teknolojisinin geleneksel bisiklet kasklarından sekiz kata kadar daha iyi koruma sağladığını, hareketleri okuyup kaza durumunda 0,1 saniye içinde şiştiğini, Bluetooth bağlantısıyla bir kaza durumunda seçili kontaklarına bildiğini belirtiyor.

Normal sürüşle kaza anını nasıl ayırt edebiliyor? 

Sonuçta hiç kimse bisikletinin üzerinde sakin bir şekilde pedal çevirirken, bir anda başındaki kaskın balon gibi açılmasını istemez. Gerçi otomobillerin hava yastıkları için de bu söylenebilir; kaza olmadıkça bu yastıkların açılmaması, kaza anında ise ışık hızıyla açılmaları gereklidir. İsveçli üreticiler bu konuda da her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüşler.

Kaskı, bisiklet sürücülerinin kaza esnasında sergilediği hareket kalıplarını toplamak için birçok profesyonel bisiklet sürücüsü ve kaza mankeni üzerinde defalarca test etmişler. Bu testlere paralel olarak normal bisiklet kullanım verilerini de toplamışlar. Tüm bu verileri karşılaştırarak, normal bisiklet kullanımı ile kaza anını birbirinden ayırt eden bir algoritma oluşturmayı başarmışlar. İşte bu algoritma, olası bir “anormal hareket” durumu sergilendiğinde, hava yastığının içindeki algılayıcıları tetikleyerek anında koruma işlemini gerçekleştiriyor.

Pek çok bisiklet ve motosiklet sürücüsü kask takmadan yola çıkabiliyor. Bahane olarak kaskların ağır olmaları, güzel olmamaları, sıcakta ısınmaları, görüşü ve sürüşü engelledikleri belirtiliyor. Zaten bu nedenlerle İsveç’li Anna Haupt ve Terese Alstin ikilisi, bisiklet kaskını bir arzu nesnesi olarak tasarlamışlar. Kaskın da bir modası olması gerektiğini, modaya uymak isteyenlerin güvenlikten taviz vermeden bunu yapabileceklerini düşünmüşler. Bu yüzden normalde boyunluk gibi duran Hövding’in farklı desenli modelleri de bulunuyor.

Bugün sayıları 300 bini aşkın Hövding kullanıcısı, kaza hikayelerini Hovding.com  üzerinden paylaşıyor. Linköping’den Anna, “Kaza anında açılıncaya kadar kaskın önemini tam olarak anlamamış olduğunu” itiraf ediyor. Stockholm’den Dirk, “Hayatta yaptığım en iyi yatırım bu kask” şeklinde nitelendiriyor. Stephanie ise “Yerdeki ıslak yapraklardan dolayı kayıp düşmesinin çok şaşırtıcı fakat kaskın onu korumasının çok başarılı” olduğunu söylüyor. Site bu anlamda bir sosyal mecra görevi de görüyor.

Türkiye’de herhangi bir kurumsal bir satışı olmayan Hövding ürünleri kendi web sitesinden uluslararası olarak satışta. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Konya’da Georgios Bouglas podyum gördü

Haberler

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

Haberler

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet için depolama çözümleri

Editoryal

Pandemide hediye edilen bisiklet ekmek kapısı oldu

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!