Bizimle iletişime geçin

Haberler

Fabio Jakobsen Türkiye Turu’yla pelotona dönüyor

Geçen yıl Polonya Turu’nda geçirdiği korkunç kaza sonrasında uzun bir süre tedavi gören Fabio Jakobsen 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’yla yarışlara geri dönmeye hazırlanıyor.

Fotoğraf Luc Claessen/Getty Images

Cycling Weekly haberine göre geçen sene Ağustos ayında Polonya Turu’nda geçirdiği korkunç kaza sonrası pelotondan aylarca uzak kalan Fabio Jakobsen yarışlara dönüyor. Jakobsen, takımı Deceuninck-Quick Step’in 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu kadrosunda yer alıyor.

11 Nisan Pazar günü başlayacak olan TUR, sekiz etaplı olarak koşulacak. Kapodokya’dan start alan yarış, Konya, Antalya ve Muğla’da önemli noktalara uğrayarak sonunda Aydın Kuşadası’nda finiş verecek.

Bu Hollandalı bisikletçinin Türkiye’ye ilk gelişi değil. Jakobsen 2019 senesinde o edisyonun üçüncü etabı olan Çanakkale-Edremit etabını kazanmıştı. Sprinterlere uygunluğuyla bilinen Türkiye Turu, Jakobsen’in dönmeyi seçtiği yarış oldu.

Deceuninck-Quick Step Türkiye’ye Shane Archbold, Bert Van Lerberghe, Fabio Jakobsen, Stijn Steels, Iljo Keisse, Álvaro José Hodeg ve Mark Cavendish ile birlikte geliyor.

Mark Cavendish son günlerde yükselen performansıyla dikkat çeken isimlerden. Ayrıca daha önce Tour of Turkey’de yedi etap kazanmış bir isim. Cavendish, Sam Bennett ile birlikte TUR’da tek edisyonda en fazla etap kazanma başarısını gösteren iki bisikletçiden biri. Mark Cavendish 2014’te, Sam Bennett ise 2017’de dört etap kazanmıştı.

Ne olmuştu?

Fabio Jacobsen geçen yılki Polonya Turu’nun ilk etabında Dylan Groenewegen ile girdiği sprint mücadelesinde rakibinin onu bariyerlere doğru sıkıştırması sonucu kaza geçirdi. Kaza sonrası ciddi şekilde yaralanan ve beyin travması geçiren Jakobsen uzun süre boyunca tedavi gördü. 

Özellikle de yüz bölgesinden çok sayıda operasyon geçiren Jakobsen, Kasım ayından beri bisiklet antrenmanlarına başlasa da bu kadar kısa sürede yarışlara dönmesi beklenmiyordu. TUR’da sprintlere girmektense pelotona alışmaya çalışacağı düşünülen Hollandalı’nin azmi takdir topluyor.

Fotoğraf Luc Claessen/Getty Images
Fotoğraf Luc Claessen/Getty Images

Bu sene eski takımına geri dönen tecrübeli yıldız Mark Cavendish de Fabio Jakobsen ile aynı takımda olduğu için mutlu olan isimlerden. Jakobsen Ocak ayında takımının İspanya’da yaptığı kış antrenman kampına katılmış ve ve burada başarılı sprinter Mark Cavendish ile birlikte sürdü.

30 Tour de France etabının galibi Cavendish, takım arkadaşı hakkında “35 yaşında birisi olarak birini hala sürerken görmekten her gün ilham alabilmem çok özel. Bu hoş değil, ama birinin ne kadar derine gidebileceğine, ne kadar mücadele ve geri dönme arzusuna sahip olduğuna ve acı çekmekten ne kadar korkmadığına tanık olmaktan onur duyuyorum.” dedi.

Kazaya sebep olduğu için UCI tarafından dokuz aylık bir yarışlardan men cezası alan Dylan Groenewegen ise hala cezasının Mayıs’ta bitmesini bekliyor. Groenewegen için de bu süreç çok kolay geçmedi. Kaza sonrasında kendisine ve ailesine yöneltilen ölüm ve şiddet tehditleri yüzünden ceza süresince sıkıntılar yaşadığını açıkladı. Hollandalı bisikletçinin cezası Giro d’Italia öncesinde sona erecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!