Bizimle iletişime geçin

Haberler

Endura, kadınların sele ağrısı nedeniyle bisikleti bırakmasını engellemeyi hedefliyor

Marka, sele sorununu çözmek için protezde kullanılan malzemeleri araştırdı.

Sele rahatsızlığı neredeyse her zaman kadınlara özel bisiklet gezileri söz konusu olunca bir tartışma konusu olur ve çok fazla kadın bisiklet sürmekten tamamen vazgeçer.

İngiliz fizyoterapist Phil Burt ile birlikte çalışan Endura, sorunun üstesinden gelmeyi, gerçekten kapsamlı araştırmalar yapmayı ve güderi içinde kullanılacak yeni malzemeler araştırmayı hedefledi.

Kadın bisiklet sürücüleri neden sele ağrısıyla bu kadar uğraşıyor? Burt’a göre, kadınlarda doğuma uygun şekilde gelişen kalçalar ve daha dar bir kasık ramisi, öndeki yumuşak dokulara ağırlık aktararak hafifçe öne doğru dönme eğilimine neden oluyor. Ağırlığınızı daha az aktarırsanız, sele kaynaklı ağrıya çözüm bulmuş olacaksınız.

Endura’nın marka direktörü Pamela Barclay, “Bunu erkeklere açıklarken, bu sele deneyimini çoğu zaman tüm vücut ağırlığınızın göz bebeklerinize yüklendiğini düşünün diye benzetmiştim – işte bu kadın anatomisinin o bölgesindeki hassasiyetin düzeyi,” diyor Endura’nın marka direktörü Pamela Barclay. Güzel bir görüntü değil, ama sele ağrısı da hoş değil.

Burt, “Ne kadar kadının bisiklete binmeyi bıraktığını (sele ağrısı yüzünden) ve spordan vazgeçtiğini bilmiyoruz.” diyor: “Bildiklerimiz buzdağının görünen kısmı.”

Sorun genel hatlarıyla böyle. Peki çözüm nedir? İskoç markası, tipik köpüğü tıbbi silikon elastomer ile değiştirmek için protezlerde kullanılan yeni maddelere yöneldi. Son kreasyona girmeden önce yaklaşık 250 farklı güderi pedi test etti ve 10-15 kişilik bir kadın bisikletçi grubuyla tekrar tekrar araştırmalar yapıldı.

Kaynak: Cycling Weekly

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!