Bizimle iletişime geçin

Haberler

”Antakya Bisikletli Doğa Gezginleri”

Antakya Bisikletli Doğa Gezginleri kurucusu Aydın Kılıç’tan düzenledikleri ve katıldıkları etkinlikleri dinledik.

Bisiklet grubunuzun kurulma hikayesi nedir?

Yaklaşık 6 yıl oldu kurulalı. Daha önce arkadaşlarımız ile Bisikletliler Derneği temsilciliği almıştık. 3-4 yıl boyunca bizde kaldı Antakya temsilciliği. Bir süre sonra gruptan ayrılmamla birlikte böyle bir grup oluşturmaya karar verdim. Tek başıma iki üç boyunca keşif turlarına çıkmaya başladım.

Bisiklet ile doğayı gezdiğimiz için grubumuzun adının ‘’Antakya Bisikletli Doğa Gezginleri’’ olmasını istedik. Tek başıma iki üç ay boyunca keşif turlarına çıkmaya başladım; sonra ise bir arkadaşım da bana eşlik etmeye başladı. Turlarımız sonrasında bu grubu kurduk. Bir iki yıl sonra ise eski grubumuzdan ayrılıp bize katılan arkadaşlarımız oldu. Şu an itibariyle grubumuzun 40-50 tane üyesi bulunmakta.

Grup olarak düzenlediğiniz etkinler nelerdir?

Çarşamba akşamları bir buçuk saat süren 10-20 kişilik şehir içi bisiklet turları yapıyoruz. Ayrıca ilçe bazlı bağ, bayır gibi bölgelerde sabah yola çıktığımız 30-90 km’lik turlarımız var.

Bunların yanında DAPHNE Bisiklet Festivali düzenliyoruz. Yeşilay turları, sağlık turları, denizin kirletilmesiyle mücadele amaçlı çöp toplama etkinliği, ormanları kurtarma amaçlı etkinlikler de yaptık. Sokak hayvanlarını koruma amaçlı yaptığımız etkinlikten kayde değer bir miktarda yardım parası topladık.

Bisikletli ölümlerinin artmasıyla, hayatlarını kaybeden Menderes ve Umut için, ayrıca yine hayatını kaybeden bir bisikletli arkadaşımız anısına ‘’Bisiklet ölümleri son bulsun’’ etkinliğine katıldık. Etkinlikte açtığımız pankartlarla yerel gazete ve televizyonda yer aldık.

Covid-19 ile mücadele etkinliklerinizi nasıl etkiledi?

Covid gerçekten etkinliklerimizi çok etkiledi. Normalde akşam saatlerinde trafik yoğunluğu azaldığında yola çıkıyoruz. Kısıtlamaların gelmesiyle akşam saatlerinde ve haftasonları turlarımıza çıkamaz olduk. Grubumuzdan birkaç kişi lisanslı sporcu; fakat diğer gençlerimiz değiller. Ancak derneğimiz sayesinde bazı yarışmalara katılma hakkı kazanabildiler. Pazar günleri turlarımız için kısıtlamalardan muaf olabilmek için de müracaat ettik ama bir sonuç alamadık. Şu an bunları gerçekleştirebilme ve sesimizi duyurabilme çabası içindeyiz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!