Bizimle iletişime geçin

Haberler

Çin’in Bisiklet Mezarlıkları Görüntülendi

Çin’de hasarlı bisikletlerin yığınlar halinde atıldığı bisiklet mezarlıkları havadan görüntülendi.

Fotoğraf AFP

Çin şehirlerini tamamen kaplayan bisiklet çılgınlığının kalıntıları olan binlerce terk edilmiş bisiklet, Shenyang şehrinin dışındaki açık bir alanda yığılarak bisiklet mezarlıkları oluşturuyor.

Uzun sıralar halinde üst üste dizilmiş turkuaz, mavi ve sarı bisikletler, Çin’in bisiklet paylaşım sektörüne hakim olan Hellobike, Didi ve Meituan şirketlerinin logolarını taşıyor.

İnsanlar bazı telefon uygulamaları kullanarak bu bisikletlerin kilidini açabiliyor ve neredeyse her yere park edebiliyordu. Yatırımcıların artık feshedilmiş olan Ofo ve Mobike gibi bisiklet girişimlerini finanse edebilmek için acele etmesiyle, düşük maliyetli bu bisikletler Çin sokaklarını istila etmişti.

Ancak bisikletler kısa süre sonra kaldırımları da istila etmeye başladı. Bazen bisikletleri direkt çalılıklara fırlatan ve rastgele park eden bisiklet kullanıcıları, yayalar ve yetkililer için sorun yaratmaya başladı.

Bu bisikletlerden birçoğu hasar gördü veya çalındı. Hatta geçen yıl Covid-19 patlak verdiğinde, bazıları geçici barikatlara dönüştürüldü.

Aslında bu sorun, sahipsiz bisikletleri toplamak için uğraşan dünyadaki birçok şehre tanıdık geliyordur.

Liaoning eyaleti Shenyang’ın banliyölerinden alınan hava fotoğrafları, 2018’de teknoloji şirketi Ofo’nun çökmesiyle ortaya çıkan bir bisiklet mezarlığını gösteriyor.

Diğer şirketlere ait hasarlı bisiklet yığınları da tamir edilmek yerine ıskartaya çıkarıldı. Bisikletler şimdi, elektronik scooter yığınlarıyla birlikte Çin sokaklarını işgal etmiş durumda.

Devlet medyasına göre, Çin şehirleri artık bu kaotik bisiklet yığınlarını dizginleme sözü verdi. Pekin, bu yıl bisiklet sayısını 800.000’in altına indirebilmek için, şehir merkezinden 44.000 bisikleti kaldıracağını söyledi.

Kaynak: The Straits Times

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!