Bizimle iletişime geçin

Editoryal

Acıyı yenmek için zihni antrene etmek

Başarabilirsiniz, tek ihtiyacınız olan beyninize kimin patron olduğunu göstermek

Tek bir “acı” kaynağı yoktur – yaralanma harici, “acı çekmeyi” kastediyoruz – ve kaynaklar birbiriyle bağlantılıdır. Acının kas yorgunluğu, laktat oluşumu, oksijen eksikliği, yüksek kalp atış hızı, nefes darlığı gibi gönderdiği sinyaller ve zihinsel yorgunluk vardır.

Bunlar, biz acı çekerken vücuda durmamız gerektiğini söyleyen merkezi sinir sistemi (CNS) ile uyum içinde hareket eder. “Yakıtımız bitiyor” uyarısı değil, CNS’nin işlevi bedeni yaralanmalardan korumaktır: Güç çıktımızı sınırlandırır ve bazı olağandışı durumlarda durmamıza sebep olur.

Ağrının büyük bir algısal yönü vardır.

İyi haber şu ki, bu algıları bir dereceye kadar kontrol etmek mümkün, bu yüzden Jens Voigt’in bacaklarına “Kapa çeneni” diye bağırmasında haklılık payı var. Bunu ne kadar iyi yapacağınız, uygulamaya ve zihinsel yapınıza bağlıdır. Bazı insanlar bunu diğerlerinden daha iyi becerir.

İşte psikoloji, bisiklete bindiğiniz anda başlar. Isınma, kasları çalışma sıcaklığına getirmek ve bu kaslara kan akışını arttırmak için önemlidir, ancak zihinsel sürece de yardımcı olabilir. Isınmanın yoğun eforları kolaylaştırdığına, zihin ve beden, birbirine bağlı olduğundan her ikisinin de iyi bir ısınmadan fayda sağlayacağına dair birçok kanıt var. Kayakla atlamacıların atlayışlarını görselleştirmesi gibi, ısınmayı da içinde barındıran zihinsel bir rutine sahip olmak da olumlu bir fark yaratacaktır. Görselleştirme, güçlü ve yeterince kullanılmayan bir tekniktir.

Bir diğer çok etkili zihinsel numara da tekniğinize odaklanmaktır, örneğin bisiklette sabit kalmak ve olabildiğince yumuşak pedal çevirmek. Formunuz, ağrıya neden olan kısa ama yoğunluğu yüksek sürüşlerde düşmeye daha yatkındır, bu nedenle antrenmanınızı formunuza göre uyarlarsanız, daha verimli bir şekilde sürebilir ve acıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Yaptığınız şeye odaklanmak bir tür işbirliğidir ve acıyı dışlamak için bisiklete binmekle ilgisi olmayan başka bir şey düşünebilir veya beyninizi tüm düşüncelerden arındırabilirsiniz.

Beyin gizemli şekilde çalışır. Örneğin, uzun süredir üzerine çalışılan bir teoriye göre, enerji jelini ağzınıza koyduğunuz andan itibaren işe yaramaya başlıyor çünkü beyniniz enerjinin yolda olduğunu algılıyor. Aslında, karbonhidratın ağız çevresinde dolaşmasının performansı iyileştirdiğini gösteren bir dizi çalışma mevcut ve ne kadar çok tükenmişseniz o kadar fazla işe yarıyor gibi görünüyor.

Ancak acıyı defetmek hile değildir ve pozitif düşüncede çok fazla güç var. Burada bir tür mantra yardımcı olabilir: “Bu da geçecek” veya benzerleri. Kalbin,göğsünden dışarı fırlamayacak. Fizyolojik sistemleriniz sınıra ulaşmadı, zaten bayılma noktasına kadar kendilerini zorlayabilecek çok az insan var. O zaman bile CNS gerektiğinde durmanızı sağlayacak koruyucu mekanizmalara sahiptir. Bunu genellikle üst düzey sporcularda ve rekabette görüyoruz. Büyük çoğunluğu da kendilerine kalıcı bir zarar vermiş olmuyor.

Gelecekte, en büyük performans kazanımları aslında zihinden kaynaklanacak. Büyük gelişmeler göreceğimiz diğer tek alan teknoloji, ancak teknoloji herkesin kullanımına açıktır. En iyi sporcu, en iyi kaynaklara sahip sporcuyu yenecek. En iyi sporcu ise acıya dayanabilecek ya da ortadan kaldırabilecek kişi olacaktır. Diğer ekipmanlar ise sana sadece yardımcı olabilir.

Sizi yakalamışken uzmanımız birkaç soruyu hızlıca yanıtlıyor:

  • Kovalarken mi kovalanırken mi daha motive olurum?

Sen ya bir tavşansın ya da bir tazı, kendin bulmalısın. Kendi adıma kovalanma konusunda başarılı olduğumu görüyorum – sanki bambaşka bir teçhizatım var gibi.

  • Bir antrenman planına bağlı kalmama yardımcı olacak en kolay zihinsel numara nedir?

Nasıl hissederseniz hissedin veya hava nasıl olursa olsun planladığınız sürüşün ilk beş dakikasında ısınma yapacağınıza dair kendinize söz verin. Dışarı çıktığınızda, dışarıda kalması çok daha kolay.

  • Bisiklet konusunda takıntılı olup olmadığımı nasıl anlarım?

Okuduğun ve hakkında konuştuğun tek şey buysa ve her sohbetin ucunu bisiklete bağlıyorsan, o zaman evet takıntılısın.

Uzman Will Newton, şu anda bisiklet, triatlon ve dayanıklılık koçu olan eski bir Ironman triatletidir. İngiliz Bisikleti adına İngiltere’nin güneybatısında, bölge müdürü olarak sekiz yıl geçirdi. Daha fazla bilgi için limitlessfitness.com adresini ziyaret edebilirsiniz

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Şarköy Kaymakamı Kılınçkaya: Trafik Yoğunluğunu azaltmak için bisiklet kullanalım

Haberler

Başkent Elektrikli Bisiklete Hazırlanıyor

Haberler

Gökova Bisiklet Turu 15 Mayıs Pazar Günü Başlıyor

Haberler

Bursa’da 4 Eski Köy Okulu Bisiklet Evi Oluyor

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!