Bizimle iletişime geçin

Haberler

10 yaşında bir Everesting sürüşünü tamamladı

10 yaşındaki Jett Stokes, bir Everesting sürüşünde 4.424 metre tırmanarak bir Everesting’i tamamlayan en genç bisikletçi oldu

10 yaşındaki Avustralyalı bisikletçi Jett Stokes, tek koşuda 4.424 metre tırmanarak bir Everesting Basecamp sürüşünü tamamlayan en genç bisikletçi oldu.

Jett Stokes, Taronga Hayvanat Bahçesi’ndeki yokuşu 66 kez tırmandı ve 162 km’lik yolculuğu 10 saat 38 dakikada bitirmeyi başardı. Babası Russell Stokes, oğlunun bunu yapabileceğini başından beri bildiğini, ancak kararlılığından etkilendiğini söyledi.

Bisiklete gönül vermiş bir aileden gelen Jett, “Hatırladığım ilk anımdan beri bisiklet sürüyorum.” diyor. ” 2 yaşındayken bir denge bisikleti, 4 yaşında bir dağ bisikleti ve daha sonra 8 yaşında ilk yol bisikletimi aldım. Şimdi ayrıca bir pist bisikletim, BMX ve hatta bir de tek tekerlekli bisikletim var.”

Jett Stokes ve ailesi

“Babamı yaklaşık bir yıl önce Everesting yaparken görmüştüm. Hatta babamın arkadaşlarından birinin Everest’i tamamlamasına yardım ettim. Ondan sonra tam bir Everest sürüşünü tamamlayan en genç kişinin kim olduğunu merak ettim. Mevcut Everesting yaş rekoru 12 yaşındaki bir çocuğa ait. Jett, “İçimde bu rekoru kırabileceğime dair bir his vardı.” diyor.

Everesting deneyimi hakkında bir fikir edinmek için Jett ve ailesi, önce Everest’in dörtte birini tırmanmayı denedi. Jett, “Oldukça kolay oldu.” diyor. Basecamp sürüşü için, bir feribot terminalinden Taronga Hayvanat Bahçesi ana girişine kadar uzanan 1.2 km’lik bir bölgeyi seçtiler. Yolun alt kısmında yumuşak bir dönüş ve %6,2’lik ortalama eğim bulunuyor.

“Bunun çok kafa yoran bir şey olduğunu biliyordum.” diyor babası, “Bu yüzden onu zorlayıcı olduğunu düşündüğüm kısımlar hakkında uyardım, böylece hazırlıklı başladı. Daha önce onunla birlikte bir Everest’in dörtte birini tırmandığımız için, fiziksel olarak bunu yapmaya uygun olduğunu biliyordum  ve o da bunu yapmak istiyordu. Her inişte bir viraj olduğu için biraz gergindim, ancak Jett risk değerlendirmesinde oldukça iyi.”

Kaynak: Cycling Magazine

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!