Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bahrain Victorious doping iddialarının hedefi oldu

Bahrain Victorious takım patronu Milan Eržen, hafta sonu Fransız medyasında ortaya çıkan doping suçlamaları karşısında takımını savundu

İçlerinden biri bir takımın patronu olmak üzere ismi bilinmeyen iki kişi, Bahrain Victorious için yarışan sporcuların hem Giro d’Italia’da hem de Critérium du Dauphiné’deki son performanslarıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Her ikisi de iddialarını destekleyecek kanıtlara sahip olmadıklarını kabul ettikleri için bu konuyla ilgili söylemlerinin kayıtlara geçmesini istemedi. Ancak yine de bu söylentiler Bahrain Victorious sporcularının performansları konusunda bir şüphe ortamı yarattı.

Damiano Caruso’nun Giro d’Italia’da ikinciliği elde etmesi ve takımın Dauphiné’nin üç etabını kazanmasıyla Bahrain Victorious, birkaç hafta boyunca galibiyetlerin tadını çıkardı. Mark Padun ise, yarışta ardı ardına iki sürpriz performans sergileyip dağ etaplarında galip geldi.

2012 yılında CONI tarafından eski tarihli bir doping ihlali iddiasına maruz kalan 33 yaşındaki Caruso, başarılı bir domestik tırmanışçı olarak kariyerine imza attı ve şimdiye kadarki en iyi sonucunu elde ederek Giro’yu Egan Bernal’in en yakın rakibi olarak bitirdi.

“Böyle bir durum yaşanırken nasıl gidip de sponsorlara artık doping vakaları yaşanmadığını söyleyeyim? Bu tam bir rezalet. Bahrain Victorious her gün yeni bir skandala imza atıyor. Takım Giro’da, Damiano Caruso ve Jan Tratnik’in tırmanıştaki şaşırtıcı performanslarıyla zaten şüphe uyandırmıştı.

”Kanıtın yoksa susmak zorunda kalıyorsun…”

İsmi bilinmeyen başka bir kişi de benzer şüphelerini dile getirdi: “Hepimiz kendimizi aptal gibi hissediyoruz. İçlerinden birinin La Plagne’de bir sahtekarlık yapmış olması işten bile değil. Ama kanıtın yoksa susmak zorunda kalıyorsun…”

Daha önce herhangi bir ihlalle suçlanmayan ancak Aderlass Operasyonu doping soruşturmasıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle UCI’ın izlemeye aldığı Milan Eržen, bu konu sorulduğunda takımını ve arkadaşlarını savunmak için hızlı davrandı.

“O sportif direktörün ne söylediği umrumda değil. İstediğini söyleyebilir. Biz işimizi yapıyoruz ve bu takıma, sporcularımıza, antrenörlerimize, antrenman kamplarımıza ve beslenmemize yatırım yaptık. İlla ki bunların karşılığı olarak bu başarıyı elde edecektik.

“Ne tür iddialar ortaya atılıyor bilmiyorum. Kurallara göre yarıştığımızdan kesinlikle eminim. Kimseye herhangi bir açıklamada bulunmaya gerek yok. Bize de diğer takımlarla aynı doping kontrolleri yapılıyor, hatta belki de daha fazla, bilmiyorum. Ayrıca doping kontrolü için birileri bize gelirse, bu konuda her zaman açığız.”

Eržen, takımının yarış stratejisinin son 12 ayda geliştiğini belirtti. Takım etap yarışlarında sadece ilk 10’a girmek veya genel klasmanda ilk beşe girmek yerine, daha agresif yarışarak istikrarlı bir şekilde etap galibiyetleri almayı hedeflediklerini söyledi. Eržen’e göre, takımın son haftalarda bu kadar başarılı olmasının bir nedeni de buydu.

Kaynak: Cycling News

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Berlin’de bisiklet için insan zinciri

Haberler

Milli takım 59. Tour of Malopolska’da yarışıyor

Haberler

Bisiklet satışları %144 arttı

Haberler

Wout van Aert Nick Nuyens’e 662,000€ tazminat ödeyecek

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!