Bizimle iletişime geçin

Haberler

Wout van Aert Nick Nuyens’e 662,000€ tazminat ödeyecek

Wout van Aert’in, eski takımıyla olan kontratını feshettiği için, Nick Nuyens’e 662.000 € ödemesine karar verildi

Fotoğraf Getty Images

Wout van Aert, Ekim 2018’de kariyerini Jumbo-Visma’da devam ettirmek için eski takımıyla olan kontratını bozunca, Nick Nuyens’e 662.000€ tazminat cezası yanında bir de mahkeme masraflarını da ödemesine karar verildi.

Wout van Aert, 2018’de hem yol hem de cyclo-cross takımları bulunan Sniper Cycling BVBA için yarışıyordu, ancak şu an yarıştığı ve dahil olduğu günden beri büyük başarılar elde ettiği WorldTour takımı Jumbo-Visma’ya katılmak için Sniper Cycling ile kontratını bozmaya karar verdi.

İkili arasında dava uzun süredir devam ediyordu

Ancak eski takımı, kontratını bozması halinde mağduriyet yaşayacaklarını ve takım patronu Nuyens’in von Aert’i mahkemeye vermesiyle birlikte bunu yapmaya hakkı olamayacağını iddia etti.

Bu mesele aslında Belçika mahkemelerinde ilk kez taşınmıyor. Başlangıçta, Van Aert, Nuyens’in sözleşme koşullarını yerine getirmediğini iddia ederek tazminat ödemeden takımdan ayrılabileceğini düşündüğünü için dava açılmıştı.

Ancak, Nuyens buna itiraz etti ve Antwerp İş Mahkemesi’nde, Van Aert’in hala devam eden bir taahhüdü olduğuna ve buna saygı duymadığına karar verildi.

2017’de Wout Van Aert ve Nick Nuyens (Fotoğraf Radsport)

Wout van Aert temyize gidecek

Sniper Cycling tazminat olarak 1.2 milyon € istedi, ancak yargıç Van Aert’in mahkeme masraflarıyla birlikte bu miktarın yarısını ödemesi gerektiğine karar verdi. Ancak sporcunun avukatlarının davayı temyize götürmeyi düşündükleri iddia ediliyor.

Nuyens’in avukatı Rudi Desmet, karardan sonra Het Nieuwsblad’a şunları söyledi: “Bu davanın başlangıcına geri döndüler ve Nick Nuyens’in gerçekten bir hata yapıp yapmadığını ve Van Aert’in işbirliğini sona erdirmesi için geçerli bir gerekçesi olup olmadığını sorguladılar. Artık Nuyens’in bu hatayı yapmadığını biliyoruz.”

İki kez dünya cyclo-cross şampiyonu olan Niels Albert tarafından verilen bir ifadede, Nuyens’in Albert’ten suçu Van Aert’e atarak, takımdan ayrılmak istemesinin nedeni konusunda yalan söylemesini istediği iddia edildi.

“Nuyens o zaman yanlış bir şey yapmadı. Ve kesinlikle yalan söylemesi söz konusu değildi. Niels Albert’in bu ifadesine karşı, Albert ve Van Aert arasında gerçekten de bir mesele olduğunu zaten belirten birden çok tanığımız vardı. Üstelik Van Aert o sırada zaten takımı oldukça eleştiriyordu.”

Mahkemede gösterilen dosyalar artık tekrar incelenmeyeceği için, Van Aert’in temyiz başvurusunun başarılı olmasının tek yolu, prosedürlerde bir hata çıkması ihtimalinden geçiyor.

Kaynak: Cycling Weekly

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!