Bizimle iletişime geçin

Haberler

UCI başkanı: Tour’daki kazaların sebebi dikkat eksikliği

UCI başkanı David Lappartient, Tour de France boyunca meydana gelen kazalardan sporcuların ve peloton içindeki gerginliğin sorumlu olduğunu söyledi

UCI başkanı David Lappartient, Tour de France’ın 3. etabında çok sayıda sporcunun yaralanmasına sebep olan kazaların parkur tasarımından kaynaklı olduğu iddialarını reddetti.

Memleketi finişin de yer aldığı Pontivy kasabası olan Lappartient, Groupama-FDJ’nin direktörü Marc Madiot’un Fransız televizyonunda bisiklet sporunun “uluslararası yetkililerine” yönelik yaptığı eleştirilere de yanıt verdi. Madiot, diğerlerinin yanı sıra, bisiklet sporunun yönetim organlarının, Tour’un başlangıç etaplarındaki çarpışmalarla dolu finişlere çözüm sağlayamadığını iddia etti ve durum bu şekilde devam ederse yakında ölümlerin olabileceği konusunda uyardı.

“Madiot sürekli galeyana geliyor. Bisiklet sporu böyledir, fakat yine de sporcuların düştüğünü gördüğümde acı çekiyorum. Yarışların hala şehir merkezlerine kadar uzanmasını isteniyorsa, bunun biraz daha teknik olduğu kabul edilmeli.’’ dedi Lappartient, Ouest France’a verdiği demeçte.

Lappartient, finişin bir tırmanışın en aşağı bölgesinde olması nedeniyle finiş hızının makul olduğunu söyledi. Ayrıca gazeteye, ne Primož Roglič ne de Caleb Ewan’ın dikkatlerini yeterince vermediklerini söyledi.

https://thumbor.pijper.io/PtAx4m7GhNCgrVi-qy2PMnaurhw=/948x533/top/filters:format(webp)/https://cdn.pijper.io/2021/06/T98fe6qXks6pG71624955988.jpg

Olası riskleri hafife alan Lappartient şunları söyledi: “Yollar iyiydi, sabit bir genişlikte gidiyordu ve trafik adaları yoktu. Sadece Pontivy dik bir vadinin dibinde olduğu için herkes hızlı sürüyordu.”

Cycling News haberine göre, Lappartient gazeteye şunları söyledi: “Kazaların çoğu dikkat eksikliğinden kaynaklanıyor ama onları [sporcuları] anlayabiliyorum, bütün gün boyunca çok streslilerdi. Ve kaçınılmaz olarak [pelotonda] gergin, herkes orada [önde] olmak istiyor ve herkes için yeterli alan yok. Ama bu konuda suçlunun rota olduğunu düşünmüyorum.”

Lappartient’in yorumları, Tour’un birinci ve üçüncü etaplarının finişlerini sarsan kazalar serisine hangi çözümler getirilmesi gerektiği konusunda devam eden hararetli tartışmaları muhtemelen alevlendirecek gibi görünüyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

15 Temmuz Bisiklet Yarışı’nda büyük tehlike

Haberler

ABD’li bisikletçiler Erciyes’te çöp topladı

Haberler

Podyumda İsviçre rüzgarı esti

Haberler

Sakaryalılar şehri SAKBİS ile dolaşıyor

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!