Bizimle iletişime geçin

Haberler

Mercedes-Benz UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası heyecanı başlıyor!

Downhill ve Cross-country yarışları için sıradaki durak Fransa’daki Les Gets bölgesi. Mercedes-Benz UCI Dünya Kupası mücadelesi başlarken temel bilgiler ve dikkat edilmesi gereken noktalar bu yazıda

Fotoğraf Stefan Voitl

Fransız Alpleri’nin yüksek dağları, Mercedes-Benz UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası için hem downhill hem de cross-country dünya kupası mücadelelerinde sıradaki varış noktası Fransa, Les Gets.

Les Gets’deki etkinlikler 2 Temmuz’da kısa parkur ile başlıyor ve 4 Temmuz’da downhill yarışıyla sona eriyor. Yarış takvimi ise şu şekilde:

  • 2 Temmuz – UCI MTB Dünya Kupası Les Gets Kısa Parkur
  • 3 Temmuz – UCI MTB Dünya Kupası Les Gets Downhill – Kadınlar
  • 3 Temmuz – UCI MTB Dünya Kupası Les Gets Downhill – Erkekler
  • 4 Temmuz – UCI MTB Dünya Kupası Les Gets Cross Country – Kadınlar
  • 4 Temmuz – UCI MTB Dünya Kupası Les Gets Cross-Country – Erkekler

Yarışla ilgili genel haber sayfası için tıklayın

Yarışı Berkem Ceylan ve Sarper Günsal’ın Türkçe anlatımı ile bu bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz

Downhill ve cross-country parkuru nasıl?

Les Gets, 16 yıllık bir aradan sonra 2019’da Dünya Kupası devresine geri dönmüştü. Dünya Kupası downhill parkuru, Les Gets beldesinin Mont Chery tarafında yer alıyor.

Uzun ve hızlı dönüşler Les Gets’in ana konusu / Fotoğraf Bartek Woliński

Parkurun üst kısmı, bisikletçilerin bir süre düz bir yolda gitmesini sağlayacak. Daha sonra, her zamankinden biraz daha yavaş, ağaçlık alana uğrayıp başka bir geniş noktada parkur sona eriyor. Ormanlık bölüm, taşlar ve yumuşak toprak karışımı ile sarp ve teknik konusunda epey talepkâr.

Les Gets, 2019’daki Dünya Kupası yarışlarının geri dönüşü için tamamen yeni bir cross-country parkuruna sahipti. Bu parkur 140 metre tırmanışa sahipti ve 3,8 km uzunluğundaydı. Parkur tasarımında Crankworx Festivali için inşa edilen Dual Slalom and Speed and Style parkurlarının öğeleri kullanıldı.

Les Gets nerede?

Les Gets, Fransa’nın İsviçre sınırına yakın bir bölge olan Haute-Savoie eyaletindeki Chablais bölgesinde yer alıyor. Bölgede Mont Blanc dağ şeridi, manzaranın neredeyse tamamına hakim.

Mercedes Benz UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’ndaki pek çok konum gibi, Les Gets de bisiklet sevenler için yıl boyunca uğranabilecek bir tatil noktası. Yaz aylarında bisikletçiler, kış geldiğinde kayakçılar Les Gets köyünün her iki tarafında bulunan Chavannes ve Mont Chery yamaçlarını kullanmak için şehre gelirler.

Başka hiçbir yerde Les Gets kadar otantik bir dağ köyü bulamazsın / Fotoğraf Bartek Woliński

Les Gets yarışında bu yıl hangi isimler ön plana çıkacak?

Downhill

Troy Brosnan, geçen hafta Leogang’da Crankworx Innsbruck’taki downhill yarışında çok istekliydi. Avustralyalı görünüşte her zamankinden daha zinde ve bu da bisikletiyle bütünleşme yeteneğiyle birleştiğinde, onu arka arkaya galibiyetler elde etme açısından muhtemel bir isim yapıyor.

Fransız Thibaut Dapréla, Leogang’daki performansı göz önüne alındığında izlenmesi gereken biri isim. Üst seviyede yarışmaya başladığından beri henüz ilk 10’un dışında bitirmedi, ancak takım arkadaşı Amaury Pierron gibi sakatlığı nedeniyle Les Gets’de yarışmak konusunda bir parça şüpheli. Fransız dostları Loïc Bruni ve Loris Vergier, kendi sahasında etkili olmak isteyecek.

Bir topuk kemiği kırığı, Leogang’da Bruni’nin önüne geçti / Fotoğraf Bartek Woliński

Kadınlar tarafında, Vali Höll yakında ilk büyükler Dünya Kupası yarışını kesinlikle kazanacak. Genç Avusturyalı, son virajda açıklanamaz bir şekilde kontrolü kaybetmeden önce, Leogang’daki son turda kendi evindeki ilk galibiyetinden neredeyse emindi. Höll, geçen hafta sonu Crankworx Innsbruck’ta kadınlar yarışını rahatça kazandı. Görünüşe göre bir zafer daha an meselesi.

Cross-Country

Erkekler yarışı için büyük haber, bisiklet fenomeni Tom Pidcock’un Les Gets’te tekrar sahneye çıkıyor olması. Mayıs ayındaki Nové Město Dünya Kupası yarışının galibi, Haziran ayında, yol yarışlarına geri dönüp bir hafta sürecek İsviçre Turu’nda yarışacağı için Leogang turunu kaçırdı. Ancak, antrenman sırasında bir araba Pidcock’a çarptığında ve köprücük kemiğini kırdığında planlar bozulmuş oldu. Ancak ameliyattan sonra iyileşti ve Fransa’da yarışmak üzere orada olacak.

Tom Pidcock / Instagram

Pidcock, kaza nedeniyle antrenmanda birkaç gün kaybetti, ancak doğal zindeliği göz önüne alındığında, yine de kazanmak için rekabetçi ve zorlu olmayı bekleyecek. Leogang’da galip gelen İsviçreli Mathias Flückiger, sezonun en formda bisikletçisi oldu ve bu yarışa da favori olarak giriyor.

Kadınlar için önemli sorulardan bir tanesi, Loana Lecomte’un dördüncü dünya kupası galibiyeti kazanıp kazanamayacağı olacak. Fransız kadın bisikletçi bu yıl Dünya Kupası yarışlarının her turunda liderliğini korudu.

Stigger üçüncü bitirdikten sonra tebrikleri kabul etti / Bartek Wolinski/@wolisphoto

İsviçreli Jolanda Neff, arada sakatlıklarla geçen yıldan sonra nihayet Leogang’da bir form buldu. Ancak yarışta kaza yapınca elini sakatladı. Les Gets’te yarışa başlayacağını umuyoruz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!