Bizimle iletişime geçin

Haberler

Sporda cinsiyet eşitliğini savunuyoruz

4 Temmuz’da düzenlenen Uludağ Bisiklet Tırmanışı’nda kadınlar genel klasman kategorisinde ödülleri verilmeyen sporcular, mağduriyetlerinin en kısa sürede telafi edilmesini istiyorlar

4 Temmuz’da Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez, 10 farklı kategoride yarışılan Uludağ Bisiklet Tırmanışı düzenlendi. Ödül töreninde genel klasman erkekler kategorisinde ve yaş kategorisinde ödüller sahiplerini bulduktan sonra, sıra kadınlar genel klasman kategorisine geldi; fakat kadınlarda genel klasman kazananları açıklanmadı ve bu kategoride galibiyet alan sporculara ödülleri verilmedi.

Kadın sporcular haklarını aramak istediğinde ise genel kategoride, yani erkeklerin de içerisinde olduğu genel klasmanda ilk 3’e girmeleri gerektiği yönünde açıklama yapıldı. Yetkililer konuyla ilgili ellerinde geleni yapacaklarını belirtti; fakat mağdur sporcular henüz konuyla ilgili bir sonuç alamadı ve sporcular hak arayışları karşısında kötü bir tutumla karşılaştılar.

Kadınlar genel klasman kategorisini kazanan sporcular, hakları olan ödüllerin verilmesini istiyorlar ve yaşadıkları mağduriyetten ötürü kamuoyunda yapılacak bir özür bekliyorlar.

Yarışta yaş kategorisinde ikinci ve genel klasmanda üçüncü olan sporcu Sezin Darende, konuyla ilgili yaşadığı mağduriyeti sosyal medya hesabından paylaştı:

”Uludağ tırmanış yarışını genel kadınlarda 3.’lük derecesi ve yaş kategorisinde 2.’lik derecesi ile sağlıkla tamamladım. Ancak büyük bir haksızlığa uğradık kadınlar olarak. Genel kadınlar kategorisi 3’lüsü olarak belirtilen hiçbir ödülü almadık! Hatta genel kadınlar kategorisi yapılmadı! Erkeklere yapıldı! Erkekler ödül aldı! Durumla ilgileneceğini belirten Osmangazi Belediyesi, hakkımız olan ödüllerimizi bekliyoruz. Ve elbette bir özür. Yıl olmuş bilmem kaç. Aynı koşullarda yarışıyoruz erkeklerle. Ve elbette güç farkı var aramızda. Hakkımızı arıyoruz. AYRIMCILIK İSTEMİYORUZ!”

Hayatın her alanında olduğu gibi, sporda da cinsiyet eşitliğini ve adil şartlarda yarışı savunuyoruz. Yaşanan mağduriyetin en kısa sürede telafisini ve sporcuların haklarına kavuşmasını temenni ediyoruz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!