Bizimle iletişime geçin

Haberler

Merckx, Cavendish’in Tour rekoruna yaklaşmasından mutlu mu?

Mark Cavendish’in 34 Tour etabı kazanan Merckx’in rekorunu kırmak için iki zafere daha ihtiyacı var, peki bu duruma Merckx ne diyor?

Eğer bir ay önce Mark Cavendish’in Eddy Merckx’in Fransa Turu etap zaferi rekorunu kırmaya yaklaşabileceğini söyleseydiniz, Cavendish ve Merckx’in de içinde bulunduğu bir grup bu dediğinizle dalga geçerdi.

Ancak bu yılki Tour’un ikinci haftasına girerken, bunun aslında gayet yakın bir ihtimal olduğunu görüyoruz.

Cavendish daha şimdiden çift etap galibiyeti aldı ve yarışın en hızlı sprinterı olarak şu anda Merckx’in Tour rekorundan (34 etap galibiyeti) sadece iki etap uzakta. Sprint etaplarındaki rakipleri acımasız geçen ilk haftadan sağ çıkamayarak zaten yarıştan ayrıldı ve geri kalan rakipleri ise artık performansı düşen takımlarla yarışa devam ediyor. Tüm bu sebeplerden Cavendish ve Deceuninck-QuickStep, kalan sprint etapları için avantajlı bir durumda gözüküyor.

Cavendish’in art arda gelen etap galibiyetleri sonucunda, Merckx’in uzun süredir tuttuğu rekorunun risk altında olduğu gerçeğiyle yüzleşmesi gerekecek ki Merckx’in bu durumdan pek hoşnut olduğundan emin değiliz.

Merckx, Tour’un ilk dinlenme gününde Sporza’ya verdiği demeçte, “Dürüst olmak gerekirse, onun geri dönebileceğine artık inanmıyordum.” dedi. ‘’Bisiklet sporunda bazen mucizeler olabilir. Bence bu da büyük bir mucize. Eğer bu rekora yaklaşırsa, hak etmiş demektir.’’

76 yaşındaki Merckx için, Cavendish’in kariyerinin dönüm noktası, Deceuninck-QuickStep takımına geçmesiydi.

“Cavendish harika ve neşeli bir çocuk.” diye devam etti Merckx. ”Artık yeniden canlanmasına fırsat veren bir takımda. İnsanların iyi geçindiği ve atmosferi güzel olan bir takımda olmak, size her zaman kendinizi aşabilme imkanı sunar.”

Bu takım ruhu, Montee de Tignes’in 9. etabında gözler önündeydi. Arnaud Demare ve Bryan Coquard da dahil olmak üzere diğer sprinterler süre sınırını aşmamayı başaramazken, Cavendish, takım arkadaşlarının desteğiyle -Michael Morkov ve Tim Declercq- mükemmel bir şekilde finiş çizgisine taşındı.

Çizgiyi geçtikten sonra Cavendish, etap boyunca kendisine sundukları yardım karşısında şaşkına dönmüş bir halde, iki takım arkadaşını da gözyaşları içinde kucakladı.

Merckx’e gelince, Cavendish adına mutlu ancak rekorunu kaybetme gerçeği ihtimali karşısında hiç endişelenmediğini söylersek yalan olur. Bu nedenle, Merckx’in Cavendish’i tebrik ederken bile, kazandıkları etaplar konusunda aralarındaki farklılıkları belirtmesi şaşırtıcı değil.

”Ben 34 etabı tüm klasmanlarda kazandım, yokuş yukarı tırmanışlar dahil. Ama bu hiçbir şeyi değiştirmeyecek, yeniden başlamayacağım sonuçta.” dedi Merckx sıkılı dişlerinin arasından.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!