Bizimle iletişime geçin

Haberler

Wout Van Aert: Mont Ventoux en iyi zaferim

Tour de France 11. etabının efsanevi Mont Ventoux tırmanışında zafere ulaşan sporcu Jumbo-Visma’dan Belçikalı Wout Van Aert oldu

Bisiklet tarihinin en başarılı sprinterlerinin birinin arkasında Tour de France’ın 10. etabında aldığı ikincilikten bir gün sonra Wout van Aert, Mont Ventoux tırmanışının bulunduğu 11. etapta zafere ulaştı.

198km’lik Sorgues-Malaucène etabında aldığı galibiyet, Van Aert’in 4. Tour de France galibiyeti oldu. Sporcu, Mont Ventoux’yu iki kez tırmandıktan sonra bir etap kazanmanın, kariyerinde elde ettiği diğer başarıların önüne geçebileceğini söyledi.

Wout van Aert, söz konusu Tour de France’ın en zorlu dağ etaplarından birini kazanmak olduğunda, pek çok kişinin adını söyleyeceği bir sporcu değil.

2019 ve 2020 Tour de France’daki akıllarda kalan performanslarıyla yol bisikletindeki yükselişinin yıllardır sürüyor olması, potansiyelinin aslında klasiklerin ve cyclocross’un da ötesine gitmeye yettiğini gösterdi. Ancak, iki Mont Ventoux tırmanışının olduğu 11. etap, Van Aert’in bahsinin geçeceği bir rota değildi aslında.

Van Aert, “Ne söylenebilir ki!” dedi. “Bunu söylemek çok aptalca ancak yarıştan önce bu etabı kazanacağımı hiç düşünmüyordum. Fakat dün kazanacağıma inanmıştım. Mont Ventoux bisiklet dünyasındaki ve Tour’daki en ikonik tırmanışlardan biridir. Bu belki de şimdiye kadarki en iyi zaferim.”

Bettini

Van Aert, mayıs ayında apandisitinin alınmasının ardından pek iyi geçmeyen bir hazırlık döneminden sonra yarışa katıldı. Jumbo-Visma, tamamen Primož Roglič’in genel klasman hedeflerine odaklanırken, Wout van Aert, 5. etap zaman karşı yarışını ve Tokyo Olimpiyatlarını hedefliyordu.

Tour’un ilk aşaması ne Van Aert ne de takımı için planlandığı gibi gitmedi. Roglič, Steven Kruijswijk ve Robert Gesink 3. etapta meydana gelen kazalar sonucu yaralandı ve Gesink yarışı terk etti. Van Aert zamana karşı yarışı dördüncü sırada tamamladı. Roglič 8. etaptan sonra yarıştan çekilirken, Van Aert 9. etapta ikinci sıradan 20. sıraya düştü.

“İlk hafta takımda çok talihsizlik yaşadık. Fakat kendinizi motive etmeye ve inanmaya devam ederseniz, bir gün işe yarayacaktır. Gerçekten gurur duyuyorum.”

Kaynak: Cycling Tips

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!