Bizimle iletişime geçin

Haberler

Kaskını ne zaman değiştirmelisin?

İster yavaş sürüyor olun, isterseniz de hızlı, bisikletinizden düştüğünüzde büyük ihtimalle ilk önce elleriniz yere temas edecek sonra da kafanız

Günümüzde kask takmak artık sadece grup sürüşleri ve yarışlar için gereklilik değil, bisiklet üzerinde geçirdiğimiz her dakika için zorunlu hale geldi ve birçok ülkede kask takmamanın yaptırımları var.

Buna rağmen, bazı ülkeler kaskı sadece çocuklar için zorunlu tutuyor. Fransa 12 yaşından küçük çocukların bisiklet kullanırken kask takmasını mecburi tutarken, kurala uymayanlar için para cezası uyguluyor. Hırvatistan’da ise 16 yaş altı çocuklar sadece yolda sürüş yapıyorlarsa kask takma zorunluluğuna uymak durumundalar. Slovakya’da sınır 15 yaşken, yasağın herhangi bir cezası bulunmuyor.

Kask kullanımı bu kadar önemliyken, uzun süre kullanılan kaskların belli aralıklarla zarar görmese bile değiştirilmesi öneriliyor.

Sık kullanılan bir kask 3 – 5 sene içerisinde değiştirilmeli

Sıklıkla giyilen bir kaskın her 3 ila 5 yılda bir değiştirilmesi gerektiği, bunun nedeninin altında köpüğün güneş, ısı, ter ve diğer çevresel faktörler nedeniyle yapısında bozulmaların olduğu ve kaskın işlevinin azaldığı görüşü bulunuyor.

Ancak bazı uzmanlar kaskın hasarsız olduğu sürece ne kadar kullanıldığı fark etmeksizin koruyuculuğunun devam edeceğini iddia ediyor.

Yine de önemle belirtmekte yarar var ki kaza yapar ve kafanızı çarparsanız, kaskınızın artık koruma işlevini büyük ölçüde yitirdiği için değiştirilme zamanının geldiği hiçbir zaman akıldan çıkartılmamalıdır.

Daha detaylı bilgi için şubat ayında Decathlon Türkiye ile birlikte ele aldığımız ‘’Kask Takmanın Önemi’’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: Cycling Today

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!