Bizimle iletişime geçin

Editoryal

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet üzerinde sıvı tüketiminin önemi

Sıvı tüketiminin bisiklet performansındaki rolü tartışmasız çok önemli bir yere sahiptir. Decathlon Türkiye ile sıvı tüketiminin bisiklet üzerindeki öneminden ve sıvı tüketiminizi destekleyecek su çantalarından bahsettik

Sıvı alımının önemi ve bisiklet performansındaki rolü, özellikle yaz aylarında daha da önem kazanmaktadır. Uzun mesafelerde sporcuların yeterli miktarda su tüketimini karşılayamaması sürüş anında ve sonrasında birçok sağlık problemine neden olabilmektedir.

Vücudumuzun %60’ı sudan oluşmakta olup ve vücut ağırlığının yalnızca %2’si kadar bir sıvı kaybı dahi performansta fark edilir düzeyde düşüşe neden olmakla birlikte sağlık açısından da oldukça sakıncalı bir durumdur.

Cyclist Türkiye yayın kurulu üyesi ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. İrfan Türetgen, yeterince sıvı alınmaması durumunda ortaya çıkan bu performans düşüşünü şöyle açıklıyor:

“Susuzluk ve açlık hisleri geriden gelen sinyallerdir. Susuzluk hissettiğinizde vücut çoktan %1 ila 2 arasında su kaybetmiş demektir. Vücudunuzdaki su miktarı azaldığında kan sıvısı yoğunlaşarak kalbin çalışmasını güçleştirir. Basit şeker grubuna giren karbonhidratların metabolize edilmesi zorlaşarak ani enerji düşüşlerine yol açar. Kan oksijeni kaslara taşıyacakken, fazla ısınan vücudu soğutmak için cilt altına yönlendirir ki bu da performans düşüşüne yol açar.”

Bisiklet üzerinde genel sıvı tüketiminizi konforlu hale getirin

Bisiklet sürüşleri sırasında yeterli su tüketiminizi kolaylaştırmak için mataranıza ek olarak suluk kapasitesi sağlayan su çantaları kullanabilir ve sürüşlerinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Ayrıca tercih edeceğiniz ürünlerin sürüş performansınızı etkilememesi açısından taşıma kolaylığı sunması ve farklı hava koşulları karşısında sürekli havalandırma sağlaması önemlidir.

Önerimiz;

 

Su Çantası / Dağ Bisikleti – ST 520 Rockrider 6 L’lik kullanım hacmi ile eşyalarınızı farklı gözlerde taşımanız için tasarlanmıştır. Çantanın gözlerinde sürüş esnasında ihtiyacınız olan birçok şeyi taşıyacak yeterli alan bulunmaktadır. 2L suluk eşyalarınızdan ayrı bir bölmeye entegre edilmiş olup su taşımada -20 ve +40°C arası sıcaklıklar için idealdir. Ayrıca sırt bölgesinde bulunan delikli sünger ve file askılar sürekli havalandırma sağlayarak taşıma kolaylığı ve sürüş esnasında konfor sağlar. Siyah ve lacivert renk seçenekleri mevcuttur.

Önerimiz;

Su Çantası / Dağ Bisikleti – ST 900 Rockrider ,12 L’lik 12 litre kullanım hacmi, 2 litre suluk kapasitesi ile su ihtiyacınızı 4 saat boyunca giderebilirsiniz. 1 büyük bölme, 1 “alet” gözü, 2 yan göz, genişleyebilir kask bölmesi ile sürüş esnasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Su geçirmez kumaş yapısı her mevsimde sürüş konforu sunar.  Ayrıca sırtta ve kalçada bulunan 3D file dolguları havalandırma sağlarken ayarlanabilir askıları, karın ve göğüs kemerleri sayesinde taşıma kolaylığı sunar.

Sportif aktiviteler sırasında en önemli sorunlardan biri olan dehidrasyon

Sıvı kaybının, sıvı alımından fazla olması anlamına gelip, yeterli sıvı alınmadığında sporcular arasında oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durumun önlenmesi adına sürüş performansının ve sağlığın korunabilmesi için susuzluk hissedilmeden önce, yani dehidrasyon gelişmeden önce sıvı alınmalıdır.

Uzmanların önerilerine göre egzersizden 4 saat önce 5-7 ml/kg su veya sporcu içeceği, 2 saat önce 3-5 ml/kg serin su veya sporcu içeceği ve egzersiz sırasında her 15-20 dk.da bir 100-200 ml sıvı alınması uygun olacaktır.

Önerimiz;

Su Çantası / Dağ Bisikleti – ST 100 Rockrider, 3 L toplam hacmi, 1 litre su ve 1 litre eşya kapasitesine sahip olup, köpük sırtıyla hafif ve taşıması oldukça keyifli, nefes alan file bileşenli sırtı ve askılarıyla rahatlık hissi güçlendirilmiştir bir modeldir.

Önerimiz;

Su Çantası / Dağ Bisikleti – XC Light Rockrider, 2.5 L olan toplam hacmi, 2 L suluk kapasitesi, hafif yapısı, kavrama özelliği ve uygun bölmeleriyle XC antrenmanı için size ideal bir çanta sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sıkma kayışları, istenmeyen hareketleri önleyen bölmelerin altında saklanabilirken arka bölme, gerekli aletleri ve diğer aksesuarları güvenle taşımanızı sağlar.

Sürüş esnasında yanınızda su çantası bulundurmak ihtiyacınız olan başka ekipmanları da yanınızda kolayca taşıyabilme imkanı sunar.

Bisiklet El Pompası – Siyah Riverside

İç Lastik – 700 x 23 / 32 – 48 MM – Presta Valf Uyumlu

Kaynak: Cyclist Türkiye

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!