Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bisiklet Endüstrisi Afgan Bisikletçilerin Afganistan’dan kaçması için yardıma çağrıldı!

İnsan hakları savunucusu bisiklet endüstrisini, kadın bisikletçilerin Afganistan’dan kaçmasına yardım etmeye çağırıyor

‘’Bisikletin insan hakları ve sosyal adalet için nasıl bir araç’’ olduğu konusundaki konferansları ile tanınan Shannon Galphin, 2009 yılında Afganistan’daki Panjshir Nehri’ni bisikletle geçtikten sonra National Geographic dergisi tarafından ‘’Yılın Maceracısı’’ olarak seçilmişti. Afganistan milli takımında antrenör ve danışman olarak 2013’ten 2016’ya kadar çalışan Shannon Galphin, Taliban’ın iktidara gelişiyle gerçekleşen bir dizi korkunç olaya yakından şahit oldu.

Galpin duygularını Twitter’da şu şekilde ifade etti;

”Bisiklet endüstrisi. Sessizliğinizi koruduğunuzu görüyorum. Afgan kadınları son 10 yılda sektörünüzü en iyi şekilde temsil etti ama siz neredesiniz?!”

‘’Bu kadınlar bisiklet sürmek için hayatlarını riske atıyor. Genç kadınlar için sosyal bir alan talep eden bisiklet kültürü inşa ediyorlar. Onlar bisiklet protestoları yapıp Afganistan’da kadınlar için ilk bisiklet yarışını düzenlediler. Bisiklet kulübü kurup takım oluşturdular. Bisiklet sektörü tüm bunların yanında durmayacaksa ne işe yarıyor?!‘’

Taliban’ın Kabil’in kontrolünü ele geçirmesinden ve havaalanında tahliye uçuşlarına binmeye çalışan binlerce Afgan tarafından kuşatılmasından birkaç gün sonra, Afganistan Bisiklet Federasyonu şu paylaşımda bulundu: “Kadınların bisiklete binmesi için hayaller, strateji ve gelişim… Bizler için her zaman bir ilk olma özelliği taşıdı. Bisikleti geliştirmek için her türlü çabayı gösteriyoruz ama şimdi sadece bunların hayalini kuruyoruz.’

Taliban’ın Afganistan’a hakim olmasından sonra Afgan bisikletçilerin hissettiği tek duygu ‘’korku’’ ve eskinin katı alışkanlıklarının devam etmesi.

Galpin, Afgan kadınlar için bisiklet sadece bir spor değil çok daha fazlası’’ diyor ve devam ediyor; “Bisiklet, tamamlanmış bir yaşam ile baskı dolu bir yaşam arasındaki fark anlamına gelir, kazanılan her başarının arkasında büyük fedakarlıklar vardır, bu yüzden Afganistan’da bisiklete bindiğimiz için kurban edilebiliriz.’’

Afgan kadınlar şu an korku içinde ve saklanıyorlar. Ülkede diplomalarını, var olduklarını kanıtlayan ‘’suçlayıcı’’ tüm eşyalarını yakan birçok kadın gibi Afgan bisikletçiler bisikletlerini, bisiklete dair tüm eşyalarını, geleceklerini yakıyor.

Bisiklet hakları savunucusu Shannon Galpin sözlerine;

‘’Bu kadınların isimleri tahliye listelerinde ama tahliyelerini ve ruh sağlığı masraflarını ve tabi ki bir toplulukları olduğunda onlara bisiklet alabilmeleri için onlara fon sağlamamız gerekiyor. Bizden asla bir şey istemediler. Onları desteklemek ve hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olmak ahlaki bir yükümlülüktür.’’ diyerek devam etti.

Galpin tarafından kadın bisikletçilerin tahliyesini ve yeniden yerleşmelerini desteklemek için kurulan bir bağış toplama sayfası an itibariyle 81,767 dolara ulaştı. Bağış yapmak için linkte yer alan adrese tıklayabilir, konu hakkında detayları ve güncellemeleri takip edebilirsiniz.

Kaynak: Cyclist UK

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!