Bizimle iletişime geçin

Haberler

Uluslararası Likya Granfondo Yarışına Sayılı Günler Kaldı!

Uluslarası Likya Granfondo yarışına sayılı günlerin kaldığı şu günlerde Fethiye Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü bisiklet antrenörü Ebubekir Kulekaya ile Likya Granfondoyu konuştuk

Cylist Türkiye: Ebubekir Bey, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ebubekir Kulekaya: 1972 Konya doğumluyum.Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu ve Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği 1999 yılı mezunuyum. 1987 yılında aktif olarak başladığım bisiklet sporunu 1999 yılı sonlarında sonlandırdım. 50 defa milli sporcu olarak Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu yarışlarında, 5 yıl milli takım sporcusu olarak yer aldım.(Türkiye Şampiyonluklarında Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda birçok derecelere sahibim.) 1 yıl milli takımda yardımcı antrenör olarak çalıştım  uzun bir süre bisiklet camiasından uzak kaldıktan sonra hayalim olan Fethiye’de yaşama isteğim baskın geldi ve 6 yıl önce bu güzel beldeye tayin oldum. Fethiye Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünde çalışmaya devam ediyorum.

CT: Likya Granfondo organizasyonunu bize biraz anlatır mısınız, Granfondo fikri nasıl ortaya çıktı?

EK: Tüm dünyada olduğu gibi bir yerin bir beldenin tanıtımını güzelliklerini tanıtmak istersek bunu en güzel spor sayesinde yapacağımızı bildiğimiz için bu güzel ilçenin coğrafi ve tarihi güzelliklerini de doğa sporları ile tanıtacağımızı inandık ve bu yüzden Granfondo isteğimizi gerçekleştirdik . İlçe müdürümüz Harun Reşit Yiğit’in vermiş olduğu fikir ve düşüncelerden yola çıkarak Fethiye Sporfest çatısı altında çoklu brançlarda organizasyonlar yaptık . Mesela açık deniz yüzme yarışması , Granfondo bisiklet yarışları, karate turnuvası, yarı maraton, tenis kort,  halk oyunları gibi birçok branşta aktiveler yaptık.  

CY: İlk kez 2019 yılında Likya Granfondo Yarışı koşulmuştu, ilk organizasyon sonrası nasıl tepkiler aldınız?

EK: İlk kez böyle bir organizasyon yapmamıza rağmen çok güzel tepkiler aldık. Öncelikle amacımız olan insan sağlığı ve güvenliğine dair sorun yaşamamak bizi çok mutlu etti. Kazasız belasız sonlanması öncelikli hedefimizdi.

Elbette ilk yaptığımız için eksiklerimizin olacağını biliyoruz ve öyle de oldu. Tabi ki mümkün mertebe katılımcıların organizasyondan mutlu ayrılmaları için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Olumlu ve destekleyici tepkiler aldık Bizi eleştiren arkadaşlarımız oldu ve bu eleştirileri göz önünde bulundurarak bir sonraki yapacağımız organizasyonlarda daha dikkatli ve daha profesyonel olacağız.

”Bisiklet sporunun gelişimine verilen destek sayesinde geleceğin sporcuları ortaya çıkacak”

CY: Pandemi ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bisiklete olan ilgi büyük ölçüde arttı. Buna bağlı olarak da Granfondo’lara karşı da ilgi artmış durumda, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

EK: Ben mutlu olurum. Bir bisikletçi olarak bisikletin ve bisiklet sporunun değeri ve önemi çevreye olan saygısı, insan sağlığına önemi kat kat artmış oluyor. Bu sayede geleceğin sporcuları da ortaya çıkacak ve sporcuları bu durum teşvik edecektir.

CY: Likya Granfondo ile ilgili gelecek planlarınız var mı? Varsa nedir? Anlatır mısınız?

EK: Amacımız bu Likya Granfondo yarışını klasik yarışlar gibi geleneksel hale getirmek.

CY: Kısa ve uzun parkurlarda ilk yarışa göre parkur değişiklikleri oldu mu? Olduysa bilgi verebilir misiniz?

EK: Kısa parkurumuzda hiç değişiklik yok. ilk yaptığımız gibi aynı güzergah ve aynı parkur.

Ama uzun parkurda farklılıklar yaptık. Biraz daha kısa ve trafiğin yoğunluğunu en az olduğu bir parkur yapmaya çalıştık. Gelecek yıllarda farklı güzergahlar farklı güzellikler göreceğimiz parkurlar oluşturmak istiyoruz

”Gelin ve bu heyecana ortak olun!”

CY: Son olarak katılımcımlara, henüz bu güzel coğrafyada pedallamamış bisikletçilere söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

EK: Gelin görün ve bu heyecana ortak olun. Dünyada görülecek, gezilecek nadir yerlereden biri olan coğrafyamızı, Fethiye’mizin güzelliklerini yaşayın.

Organizasyon Sorumlusu ve baş mimarlarından Fethiye Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Harun Reşit Yiğit de Türkiye de ilk kez yapılan çoklu branşlı bu organizasyonun ilerleyen yıllarda Türkiye’nin en büyük organizasyonu olacağı inancını taşıdığını belirtirken ”Buraya gelen yarışmacıların hepsi güzel coğrafyamızı görme şansına sahip olacaktır. Ancak Likya Granfondo için gelen sporcularımız daha şanslı, çünkü daha fazla tarihi ve coğrafi güzellikleri görme şansına sahip olacaklardır. ” dedi.

Yarış için detaylı bilgi almak ve yarışa kayıt olmak için https://www.fethiyesporfest.com/uluslararasi-likya-granfondo/ adresini ziyaret edebilir ve bu heyecana ortak olabilirsin!

Kaynak: Cyclist Türkiye

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!