Bizimle iletişime geçin

Haberler

Kapadokya, tarih ve bisiklet. İnsanlık tarihinin önemli medeniyet adımlarından birkaçı Red Bull Dawn till Dusk ile aynı sahnede buluşuyor.

Petr Kraus performs at the Uchisar Cstle, Cappadocia, Turkey on May 05th , 2012 // Lukasz Nazdraczew/Red Bull Content Pool // SI201205070056 // Usage for editorial use only //

Türkiye’nin en turistik bölgelerinden biri olan Kapadokya 1985 yılında UNESCO tarafından, hem dinler tarihi açısından taşıdığı önemle hem de oluşumu 60 milyon yıl öncesine uzanan jeolojik yapısıyla Kültürel Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmişti. 1986’da da Ulusal Park ilan edilerek koruma altına alındı. Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Güllüdere… ‘Güzel Atlar Ülkesi’ Kapadokya, son yıllarda bisikletin de önemli bir platformu olarak anılıyor. 1800’lü yılların son döneminde şehir yaşamına girerek insanlığın tarihini değiştiren bisikletin ülkesi olarak anılması içinse çalışmalar devam ediyor.

Filmi biraz daha geri sarmak Kapadokya-bisiklet ilişkisini daha net anlamak için anlamlı olur. 19. yüzyılın başında Alman devlet memuru Baron Karl von Drais, ulaşımda atların yerini alabilecek bir araç için çalışmalarını yoğunlaştırmış. Baron Karl von Drais, 1817 yılında daha önceden belli bir düzenekle oluşturulan bisiklete, ön tekerleği yönlendirmek için basit bağlantılar, sürücünün konforu için sırtlık eklemiş. 1 yıl sonra ise bisikletin patentini almıştı.

Yani atların ulaşımdaki yerini almak için üretilen bisiklet, icadından 2 asır sonra hem Güzel Atlar Ülkesi’ni hem de kendisini yeniden şekillendirmek için Kapadokya’ya geliyor.

Birbirinden farklı bisiklet yarışlarının yapıldığı bu muhteşem alan, şimdi de özgün bir yarışın fonu olacak. Türkiye’nin en sıra dışı dağ bisikleti yarışı olarak kayda geçecek Red Bull Dawn till Dusk, bölgedeki bisiklet sporunu da farklı bir noktaya taşımaya hazırlanıyor. Dağ bisikletinin 3 farklı disiplini downhill, enduro ve cross-country için farklı farklı rotaları bulunan bölge, yerli ve yabancı sporseverlerin ilgi odağı olacak. Çünkü Türkiye’de ilk kez bir dağ bisikleti yarışında 3 ayrı disiplin aynı potada eritilecek.

Etkinliğin katılımcıları, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen Kapadokya’da aksiyon ve adrenalin dolu bir gün yaşayacak. 23 Ekim günü Cumartesi gün doğumuyla başlayacak ve ardından gün batımına kadar sürecek bu benzersiz yarış, bisikletçileri zorlarken izleyenlere ise keyif verecek.

İlk durak Güvercinlik Vadisi

Zorlu formatı ve Türkiye’de ilk kez yapılacak olması nedeniyle dört gözle beklenen Red Bull Dawn till Dusk’ta bisikletçiler, 4 etapta toplam 35 kilometreyi aşacaklar. Macera, Güvercinlik Vadisi’nde başlayacak. Katılımcıları ‘downhill’e uygun bir parkurun beklediği etapta toplam 5 kilometre olacak. Yarışın başlangıcından sonra yolun dörde ayrılacağı parkurda, katılımcılar kendilerine en uygun rotayı seçerek yollarına devam edecek. Yolların birbirinden farkı ise teknik detaylarda ortaya çıkıyor. Örneğin yarışçıları teknik olarak daha zorlu ama kısa bir yol ya da teknik olarak kolay olsa da mesafe olarak uzun olan bir başka yol arasında seçim yapabilecekler. 

Virajlarıyla Aşk Vadisi

Günün ikinci heyecanı ise Aşk Vadisi’nde yaşanacak. Tek bir ana hattan oluşan etap bisikletçileri virajları ile karşılayacak. Daha çok enduro ve cross-country öğelerinin olduğu etap yaklaşık 3 kilometre sürecek.

İki etap sonunda bisikletçiler bölgenin en yüksek noktası olan Kızıl Vadi’ye çıkacaklar. Yine virajların teknikle buluştuğu bir parkurla katılımcıları selamlayan etap, 4 kilometre sonunda heyecanı Çavuşin Kalesi’ne kadar taşıyacak.

Amansız yarışta son durak Uçhisar Kalesi

Red Bull Dawn till Dusk’ın yaşatacağı eşsiz gün ise Uçhisar Kalesi’nde noktalanacak. Dik inişlerin ve rampaların da yer aldığı bu teknik etap, belki de kazananı da belirleyecek. Yani dünyanın en ilginç ve zorlu dağ bisikleti yarış formatlarından biri olan Red Bull Dawn till Dusk’ta şampiyon Uçhisar Kalesi’nde belli olacak.

Gün doğumundan gün batımına kadar sürecek bu benzersiz formatlı dağ bisikleti yarışında bisikletçiler 1 günde 4 etap ve 35 kilometreyi tamamlamış olacak.

Peki Türkiye’nin ilk Red Bull Dawn till Dusk şampiyonu nasıl belli olacak? Öncelikle katılımcılarım en iyi 3 etap derecesi değerlendirmeye alınacak. Ama 4 etabın hepsine katılmayan bisikletçiler ise sıralamaya giremeyecek. Ama derecelerin hesaplanması için devreye matematik girecek. Zira sporcuların her etapta elde ettikleri dereceler, o etaba katılan bisikletçi sayısından çıkarılarak elde edilecek.

Yani 23 Ekim’de Kapadokya, gün doğumundan gün batımına Güzel Atlar Ülkesi adını Bisiklet Ülkesi’ne evirecek. Hepimize de keyfini çıkarmak kalacak.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!