Bizimle iletişime geçin

Çevre

Karbondioksit Emisyonunu Azaltmak Bisiklet İle Mümkün

Dünyanın karşı karşıya olduğu iklim krizi, gün geçtikçe insanlık üzerindeki tehdidini arttırıyor. Çözüm yollarına bakıldığında ise bisikletin payı bir hayli önemli.

İtalya Çevre ve Bisiklet Federasyonu ile Avrupa Bisikletçiler Birliği önderliğinde 60 farklı kuruluş tarafından da imzalanan açık mektup, COP26 konferansına katılan ülkelerin Ulaştırma Bakanlıklarına gönderildi. Metinde bisiklet kullanımının karbondioksit emisyonunu azaltmak açısından öneminin altı çizildi, bisiklet kullanımının arttırılması ile küresel iklim hedeflerine daha kolay ulaşılacağı konusu vurgulandı.

Dünya genelinde ulaşım, fosil yakıtlardan oluşan karbondioksit emisyonunun %24’ünde pay sahibi. Karayolu ulaşım araçları, bu sayının neredeyse 4’te 3’ünü kapsıyor ve tablo günden güne kötü gidişatını sürdürüyor. İklim dengesini altüst eden sürdürülemez karbondioksit emisyonlarının yanı sıra, bu araçların kirlettiği hava her yıl dünya çapında yaklaşık yedi milyon insanın ölümüne neden oluyor.

Bisiklet bu noktada sıfır emisyonlu bir ulaşım aracı olarak öne çıkıyor. İki teker, sıfır karbonlu bir gelecek için insanlığın en önemli yardımcılarından biri konumunda. Otomobil yerine bisiklet ile ulaşım sağlandığında kilometre başına 150 gram karbondioksit tasarrufu mümkün. Ayrıca elektrikli kargo bisikletleri, dizel kamyonetlere kıyasla karbon emisyonunu %90 oranında azaltıyor. Haftada sadece bir gün bile yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih etmek, kişinin karbon ayak izini yılda yaklaşık yarım ton karbondioksit oranında düşürüyor.

Doğal hayatı tehdit eden iklim krizinin yarattığı negatif etkiler yıllar geçtikçe daha ciddi boyutlarda etkisini hissettiriyor. Küresel sıcaklık artışının önüne geçebilmek adına karbon salınımını mümkün olan en düşük seviyeye getirebilmenin çareleri aranıyor. Dünyanın karşı karşıya olduğu bu tehlikeye çözüm üretmek için ulaşımda bisikletin payı oldukça kritik.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!