Bizimle iletişime geçin

Haberler

Dubai, kasksız bisiklete binen kişileri belirlemek için yapay zeka teknolojisi kullanacak

Emirlik’teki bisiklet yollarına yapay zeka sistemleri yerleştirilerek kurallara uymayan kişiler tespit edilecek.

Kullanılacak olan teknoloji, kamera ve yüz tanıma sistemleri üreten yerel firma Evoteq tarafından tasarlandı. GITEX Teknoloji Haftası 2021 kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte sistem izleyiciye tanıtıldı.

Sistem ilk kez Nad al Sheba bisiklet parkurunda denendi. Kişinin bisiklet üzerindeyken kask takıp takmamasının yanı sıra sürüş hızı da tespit edilebilecek.

Dubai Yol ve Ulaşım Müdürlüğü Kurumsal Teknoloji Destek Hizmetleri CEO’su Mohammed Yousuf Al Mudharreb, “Akıllı Bisiklet Parkuru tasarlanırken yapay zeka gibi yeni jenerasyon teknolojiden faydalandık. Yüksek teknoloji destekli platform tarafından toplanan veriler, parkur üzerindeki bisiklet, scooter kullanan ve yürüyüş yapan kişileri tespit etmek ve yol üzerindeki mevcut doluluğunu saptamakta kullanılacak. Sistem ayrıca bisikletçilerin hızlarını ve kask takma durumlarını da tespit edebilecek.”

“Ayrıca, toplanan bilgiler ile bisiklet kazalarının tahmin edilmesi ve önlenmesi konusunda çalışmalar yapılacak. Elde edilen veriler ile riskli koşullar önceden belirlenecek ve yetkililer oluşabilecek tehlikeli durumlar ile ilgili bilgilendirilecek. Bisiklet dostu şehir olma hedefiyle yola çıktık. Bisiklet sadece bir spor değil, ulaşımda hayati role sahip bir araç. Bu sebeple yeni nesil teknolojilerin bisiklet ile ilgili konularda kullanılması çok önemli. Günümüzde teknoloji, ulaşım araçlarını geliştirmek için kilit role sahip. Sistemi akıllı ve güvenli hale getirebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

Geçtiğimiz yılın sonu itibariyle Dubai’de, yaklaşık 500 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu inşa edildi. Emirlik’teki önemli noktaları toplu taşıma bağlantılarıyla birleştirmek için 2026 yılına kadar bisiklet yollarının 739 kilometreye uzatılması planlanıyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!