Bizimle iletişime geçin

Haberler

Eddy Merckx’ten Tadej Pogacar’a Övgü Dolu Sözler

Belçikalı bisiklet efsanesi Eddy Merckx, 2010’lu yıllarda Team Sky ve Chris Froome’un büyük turlarda uyguladığı “kontrollü” yarıştan ziyade Tadej Pogacar’ın atak tarzının izlemesi daha keyifli olduğunu söyledi.

Ineos Grenadiers – eski adıyla Team Sky -, 2010’lu dönemde sekiz yılda yedi kez sarı mayoyu kazanırken, 2013 ve 2017 yılları arasında Chris Froome dört kez Fransa Bisiklet Turu şampiyonu olmuştu. Yüksek bütçesiyle diğer takımlara fark yaratan Ineos, yokuşlarda domestiklerin verdiği yüksek tempo ile rakiplerini silkelerken genel klasman iddialısı Chris Froome zorlu tırmanışlarda son anlara kadar nadiren atak yapmayı tercih ediyordu. Ineos son yıllarda bu taktikten uzaklaşırken Sloven ikili Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) ve Primoz Roglic (Jumbo-Visma) pelotondaki yeni güçler olarak ortaya çıktı.

Yamyam lakabıyla bilinen 5 kez Fransa Turu şampiyonu Eddy Merckx, “Büyük bir şampiyon olan Chris Froome’un dönemine göre Tadej Pogacar ile başka bir bisiklet çağındayız. Froome’un dört kez Fransa Turu’nu kazandığını unutmamalıyız ama bence şu anki yarış Froome’lu günlerden çok daha çekici. Team Sky, yarışı biraz fazla kontrolünde tutuyordu. Neredeyse oyun konsolunda yarışıyorlarmış gibiydi.”

Pogacar gibi Merckx’te ilk iki Fransa Bisiklet Turu’nda sarı mayoyu kazanmıştı. Belçikalı efsane, 5 genel klasman zaferinin yanında kazandığı 34 etap galibiyetiyle ışıltılı bir kariyere sahip. Merckx, “Şimdilik Pogacar’ı kimin mağlup edebileceğini bilmiyorum. Bekleyen bir sarı mayo yerine daha atak mücadele eden bir yarış liderini tercih ederim. Omuzlarındaki sarı mayoyla gerçekten fark yaratan bir bisikletçi Pogacar ve onu bu kadar popüler yapan da bence bu. Gelecek yıllarda Fransa Bisiklet Turu’nda yeniden kazanabilmek için ihtiyacı olan her şeye sahip.”

Eddy Merckx’in künyesinde ayrıca 5 İtalya Bisiklet Turu ve 1973’te genel klasmanını kazandığı İspanya Turu zaferi de yer alıyor. Ayrıca Merckx, bisikletin beş anıtsal yarışının hepsini kazanabilen tarihteki üç isimden biri. Tadej Pogacar, 2021’de Liege-Bastogne-Liege ve Giro di Lombardia’yı kazanarak tek günlük yarışlarda da başarıya ulaştı. Sloven sporcu ayrıca Tokyo Oyunları’nda yol yarışının bronz madalyalı ismiydi. Merckx, “Bence hem klasikleri hem de büyük turları başarıyla koşması Pogacar’ı benim seviyeme yaklaştırıyor. İyi bir bisikletçi klasikleri ve büyük turları kazanarak süper bir şampiyona dönüşebilir. Pogacar, ayrıca yarışlarda atak yapmaktan hiç korkmuyor. Üzerinde sarı mayoyla Fransa Turu’nda onu atak yaparken görebilirsiniz. Bu açıdan baktığımızda bana gerçekten çok benziyor.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!