Bizimle iletişime geçin

Haberler

Tony Martin Bisikletçilerin Güvenliği Konusunda UCI Ve Yarış Organizatörlerini Eleştirdi

Kısa süre önce spordan emekliliğini açıklayan Tony Martin, Eurosport GCN Cycling Show’a yaptığı açıklamada UCI ve yarış organizatörlerini bisikletçilerin güvenlik ile ilgili şikayetlerini dikkate almamakla suçladı.

Ne olursa olsun bisiklete olan tutkusunun devam edeceğini söyleyen Martin, mevcut yarış kuralları ile ilgili uzun bir problemler listesi olduğunun altını çizdi. Profesyonel kariyeri devam ederken de şikayetlerini dile getiren Alman bisikletçi, “Hiçbir şey değişmedi, halen eski kurallar ile yarışlara devam ediliyor. Kazalar devam ediyor ve hissiyatım daha da kötü yarış kazaları göreceğimiz yönünde. Daha fazla bisikletçi kazalar yüzünden yarışları bırakmak zorunda kalacak.”

Dört kez zamana karşı Dünya Şampiyonu olan Tony Martin, 11. etabında yarışı bıraktığı 2021 Fransa Bisiklet Turu’nu da endişe verici olarak yorumladı. “Fransa Bisiklet Turu’na katıldığım son iki veya üç yılda korkum yoktu ama yarıştığım esnada kaza riskinin fazla olduğunun farkındaydım. Tur içerisinde her zaman baskı hissediyorduk ama bu kadar stresli değildik. Daha uygun parkurlar hazırlanarak peloton içindeki bu stresin kazalara dönüşmediği senaryolar yaratabilirsiniz.”

Alman sporcu, yarış organizatörlerinin ve UCI’ın konuyla alakalı yeterince çalışmadığını söylüyor. “Yarışı organize edenler olarak olaylara tepki vermelisiniz. UCI’da yaşananlara sessiz kalmamalı. Yarışları daha güvenli hale getirmenin yollarını aramalılar. Eğer bisiklet otoriteleri olayın tehlike boyutunun farkında değillerse o zaman aptal olduklarını söylemeliyim çünkü yarış kazaları gün gibi ortada. Bisikletçilerin kaza sonrası ambulanslarla hastanelere götürüldüğünü görebilirler. Üst kurumlar, sporculardan sorumludur. Olanlara tepki vermeli ve işlerini daha iyi yapmalılar. Süper tuck veya bisiklet üstü aerodinamik duruş konusunda birkaç saçma değişiklik yapıldı ama bence bunlar bir şeyleri yaptıklarını söylemek içindi. Yarışın daha güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan kurallar getirmeliyiz. Süper tuck pozisyonundan kaza yapan bir bisikletçi hiç görmedim. Ama 100 kez yoldaki engellere çarpıp düşen sporcular gördüm. Çünkü yarışırken bu sporcular emniyette değillerdi. Ama benim için daha açık olan şey, bu durumu anlamak istememeleri. Görmek istemiyorlar çünkü onlar için bu problemleri düzeltmek fazlaca çalışma ve belki de masraf demek. Güvenlik her zaman bir para meselesidir.”

Martin, yarışları daha güvenli hale getirmek için organizatörlerle herhangi bir temasının olmadığını söyledi. “Hiçbir yetkili kurumdan bu konular ile ilgili bir mesaj almadım. Ayrıca yarış organizatörlerinin fikir aldığı herhangi bir takım arkadaşım da olmadı. Endişelerimizi dile getirmek için UCI’ın kapısını çaldık. Konu ile ilgili hiçbir fikir alışverişinde bulunulmadı. Geçmişte yaşanan kazalardan çok büyük negatif etkilerle ayrılan sporcular oldu. Kimse bunlardan ders çıkarmadı. Söyleyecek bir şey bulamıyorum.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!