Bizimle iletişime geçin

Haberler

Nokere Koerse Yarışı Gelecek Sene Para Ödüllerini Eşitliyor

Nokere Koerse, erkeklerde ve kadınlarda eşit para ödülü dağıtan Belçika’daki ilk yarış olacak.

Nokere Koerse yarış organizasyonu 2022 yılında hem erkeklere hem de kadınlara eşit para ödülü dağıtacağını duyurdu. Böylece yarışta, UCI’ın kadınlar ProSeries tek günlük yarışları için belirlediği maddi alt limitin yaklaşık üç katı para ödülü verilecek. Hem erkekler hem de kadınlar yarışının galibi 7.515 euro kazanacak. Toplam para ödülü ise yarış başına 20.300 euro olarak belirlendi.

Yarış organizatörü Robrecht Bothuyne, çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, “Kadın bisikleti giderek daha önemli hale geliyor. Erkekler ve kadınlar yarışları arasındaki para ödülü farkı kalkmalı. Kruisem belediyesi ile birlikte kadınlar yarışı için belirlenen para ödülünü erkekler yarışı ile eşit hale getirmeye karar verdik.” şeklinde konuştu.

Organizatörler, şu an düzenlenen en yüksek para ödülüne sahip tek günlük yarışın Nokere Koerse olduğunu belirtiyorlar. Yakın tarihte Ride London Klasik yarışı, galibe 25.000 euro ödül belirledi fakat İngiltere’deki mücadele gelecek sezondan itibaren etaplı formata dönüşüyor. Cadel Evans Great Ocean yarışı ise hem erkeklerde hem de kadınlarda 16.000 euro galibiyet ödülü belirlerken yarışın 2022 edisyonu pandemi sebebiyle iptal edildi.

Nokere Koerse, geçtiğimiz sene erkeklerde 75. kez düzenlenirken kadınlar versiyonunda şu ana kadar iki yarış koşuldu. Kadınlarda yarışın ilk edisyonu 2019 senesinde düzenlenirken Lorena Wiebes galibiyete uzanmıştı. 2021’de UCI Pro Serisi seviyesinde organize edilen mücadeleyi Amy Pieters galip tamamladı. Yarış, 2023’te UCI WorldTour seviyesine yükselmek istiyor.

2021’de kadınlar yarışının canlı televizyon yayını yoktu. Erkekler yarışının bitiminin ardından 25 dakikalık özet görüntü ile mücadele ekrana taşınmıştı. Organizatörler, kadınlar yarışını da canlı yayınlamak için Belçika kamu yayıncısı VRT ile görüşmelere devam ediyor ancak bu yayının yapılabilmesi için önemli bir finansal yatırımın yapılması gerekiyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!