Bizimle iletişime geçin

Haberler

Anthony Roux’nun “Temiz Rota” Projesi

Groupama-FDJ bisikletçisi Anthony Roux, antrenman esnasında yol üzerinde çöp görmekten epey hoşnutsuz. Fransız sporcu, konu ile ilgili sadece şikayet etmeyip bir şeyler yapması gerektiğine karar verdi.

34 yaşındaki Fransız bisikletçi Anthony Roux, ilk olarak yol üzerinde gördüğü çöpleri arka ceplerine doldurmaya başladı. Devamında ise daha fazla çöp toplayabilmek için bir çanta ile antrenmanlarına çıktı. Bununla da yetinmeyen Roux, konu ile ilgili bir kampanya başlatarak farkındalığı arttırmaya çalışıyor.

Eski Fransa yol şampiyonu, çok sık kullanmadığı twitter hesabının ismini değiştirdi ve “Benim Temiz Rotam” ismiyle sosyal medya hesabını kullanmaya başladı. Yaşadığı bölge Bormes-les-Mimosas’daki yetkililerle beraber çalışmalar yürüten Roux, aynı zamanda bir video yayınlayarak insanları konu ile alakalı bilgilendirdi.

“Bugünlerde hayatımız o kadar kolaylaştı ki, bir kağıdı bile alıp çöpe atmaya üşenir olduk. Kendi kendimize sürekli “Birileri nasıl olsa temizler” şeklinde söylemlerde bulunuyoruz. Bazen kimsenin o çöpü toplamayacağını bile bile kendimize bunları söylüyoruz. “O çöpü atan aptaldır” demek kolayımıza gidiyor ama eğer biz de gerekli temizliği yapmıyorsak aynı hataya düşüyoruz. Birinin bir hata yapması, onu düzeltmeyeceğiniz anlamına gelmez.”

Roux, antrenman yaptığı bölgedeki yol kenarlarının çöplerle dolu olmasının bir süredir onu rahatsız ettiğini, geçtiğimiz sene yol üzerinde gördüğü alkol şişesinin kendisini teşvik ettiğini söylüyor.

“Uzun bir süre çoğu insan gibi bende şikayet etmeme rağmen konu ile ilgili bir şey yapmazdım. Birinin yere çöp atmasını kabullenemezdim fakat bende çöpü yerden alıp yol kenarını temizlemezdim. Konu ile ilgili katkı sağlamak için sporu kullanmaya karar verdim. Amaç gayet basit. Bisikletle ya da yürüyerek geçtiğiniz rotadaki çöpleri siz de toplayabilirsiniz. Eğer herkes bu işlemi yaparsa kirliliğin önüne geçilebilir. Yoğun takvim arasında yaptığım toparlanma çalışmalarında bende kendi rotamı temizlemeye başladım.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!