Bizimle iletişime geçin

Haberler

Kış Aylarında Bisiklete Binerken Beslenmenize Dikkat Edin

Kışın yapılan bisiklet sürüşlerinde iyi beslenmenin önemi büyük. Doğru gıda takviyesi ile antrenman verimliliğinizi yukarıya çekmeniz mümkün.

Kış aylarında günler kısalırken soğuk hava koşullarının etkileri de hissedilmeye başlandı. Bu koşullarda istikrarlı bir biçimde bisiklet antrenmanı yapmak yaz günleri kadar konforlu olmayabilir. Soğuk ve gün ışığından çok yararlanamadığınız günler, fiziksel olarak vücudu yıpratırken mental olarak da kişiyi zorlayabilir. Hava kötüleştikçe ve kış şartları ile birlikte antrenman temposu değiştiğinde, sıcak ve kuru kalmanın ötesinde düşünmeniz gereken başka şeyler de var. Maksimum sürüş verimliliği için beslenme alışkanlıklarınızda da değişime gitmeniz gerekebilir.

İlkbahar aylarına kadar azalan yol bisikleti yarışları ile kros bisikletinde de mücadele etmeyen sporcular, yoğunluğu azaltmaya ve yeni sezon öncesi ritme girmeye gayret ediyor. Sporcuların dayanıklılık antrenmanına geçişle birlikte beslenme alışkanlıkları da değişime uğruyor. Bisikletçilerde yarışlar esnasında sık görülen randımanlı besin tüketememe problemi, başarının önündeki en büyük engellerden birini oluşturabilir. Dayanıklılık sürüşleri için önerilen minimum beslenme miktarı saatte kırk gram karbonhidrattır. Bu nedenle, bilinçli olarak beslenmenize bir sınır getirmediyseniz bisiklet üzerindeyken saatte iki muz eşdeğeri yiyecek tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Saat başına alınan karbonhidrat miktarı da doğru beslenme için yeterli değil. Kış aylarında enerji harcadığınızda dikkate alınması gereken daha fazla konu ortaya çıkıyor. Soğuyan hava koşulları ile beraber antrenmanlar ile ilgili motivasyonunuzda azalmalar yaşayabilirsiniz. Ayrıca kış sürüşünün doğası gereği daha yoğun enerji tüketimi fiziksel olarak sizi yorarak antrenman isteğinizde düşüşe yol açabilir. Spor beslenmesi uzmanı David Starr konuyu şöyle açıklıyor: “Ekstra giyilen kıyafetler, güçlü rüzgarlar ve zorlu koşulların etkisiyle kış antrenmanları beklenenden daha problemli geçebilir. Soğuk hava, karbonhidrat ihtiyacınızı arttırabilir. Bunun sebebi kış aylarında yaşadığınız üşümenin karbonhidrat kaynaklı olmasıdır.”

Beslenmenin planlanması söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir yöntem yoktur. Her kişi kendisine uygun olan yöntemi belirlemelidir. Antrenmanın süresini ve yoğunluğunu tahmin etmek oldukça önemli. Üç saatlik bir çalışma için saat başına 50 gram, toplam 150 gram karbonhidrat tüketilebilir. Aldığınız her besinin karbonhidrat değerini kontrol edebilirsiniz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!