Bizimle iletişime geçin

Haberler

“UCI Bisikletçilerin Güveliği Konusunda Harekete Geçmeli”

Son yıllarda yol bisikleti yarışlarında gördüğümüz irili ufaklı çokça kaza, peloton’un güvenliği konusunda eleştirileri beraberinde getiriyor.

Women’s Tour ve Britanya Turu yarış organizatörü Mick Bennett, peloton’da güvenlik önlemlerinin artırılması çağrısında bulunarak sporcuların görüşlerini destekledi. Bennett, geçtiğimiz yıl her iki yarışta da UCI komiserlerinden mümkün olan en yüksek notları alarak bisikletçilerin de memnuniyetlerini belirttiği bir organizasyonu başarıyla yürütmüştü.

Bisikletçilerin güvenliği, Fabio Jakobsen’in ağustos 2020’de Polonya Turu’nda yaşadıkları da dahil olmak üzere sporcuların hayatlarını tehdit eden bir dizi önlenebilir kazadan sonra son iki sezonda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Dört kez dünya zamana karşı şampiyonu Tony Martin, emekliliğini yarışlarda kendini güvende hissetmediği için öne çektiğini söylemişti.

Mick Bennett konuyla ilgili, “Televizyonda yarışları dikkatli takip ederim ve sadece olması gerekmeyen bir şey görürsem eleştiren biriyim. Bisikletçiler için güvenlik önlemlerinin birçok kez dikkate alınmadığını, göz ardı edildiğini gördüm. Size bir örnek vereceğim. ASO organizasyonlarında yarış direktörünün arabasından ve görevli otomobillerden bitiş çizgisi üzerinde insanların çıktığını görüyoruz. Hem de bisikletçiler halen yarışı bitirdiği esnada. Bu, UCI yönetmeliklerine göre izin verilmeyen bir durumken ASO yarışlarında bu tarz durumların hep yaşandığını görüyoruz. Women’s Tour ve Britanya Turu’nda bu şekilde bir araç gördüğümüzde çabuk bir şekilde o aracı yarıştan çıkarıyoruz. Olmaması gereken temel şeyler zaman zaman yaşanıyor ve UCI bunların olmasına izin verdiği için suçlu. Ne yazık ki trajik bir kaza olana kadar da olaylar bu şekilde ilerlemeye devam edecek. Eğer büyük turlar kuralları hiçe sayıyorsa diğer yarışlardan ne bekleyebilirsiniz ki? Büyük turlar diğer yarışlara örnek olmalı.”

Kendisi de eski bir profesyonel olan Bennett, Britanya’daki her iki yarışta da 74 motosikletin çalıştığını söyledi. Bu motosikletler yarış rotasını kapatarak ilerlerken otomobillerin de parkura girişinin önüne geçiyor. Fransa Turu gibi büyük yarışlarda ise yollar saatlerce trafiğe kapalı kalabiliyor.

Mick Bennett, geçmişte UCI’a konuya yönelik çözümler önerse de bu çabalarından sonuç alamamış. Bennett, sporun yönetim organını güvenlik konusundaki problemlerin önüne geçmemekten ötürü eleştiriyor.

“Britanya Turu’ndan elde ettiğimiz tüm deneyimle UCI’a yardım ve tavsiyelerimi sundum ama beni tamamen görmezden geldiler. UCI’ın gelen eleştirileri göz önünde bulundurarak konuya eğilmesi gerekiyor. Uygun yaptırımlara ihtiyacımız var çünkü bisikletçilerin güvenliği televizyon ve diğer her şeyin ötesinde herhangi bir yarışın en önemli unsuru. Yarışları düzenlerken en büyük masrafımız açık ara bisikletçi güvenliği.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!