Bizimle iletişime geçin

Haberler

Madalyonun Ters Yüzü

Bisikletçiler alışkın olunandan daha genç yaşlarda büyük takımlara imza atıyorlar ve yarışlar kazanıyorlar. Peki bu durum genç yaşında büyük yarışlar kazanamayan sporcuları nasıl etkiliyor?

“Omuzlarınızda büyük bir yük oluşuyor çünkü Fransa Turu’nu iki kez kazanan bir sporcuyla aranızda iki yaş olduğunu biliyorsunuz.” 23 yaş altı seviyesinde yarışan Britanyalı bisikletçi Tom Portsmouth, durumu böyle açıklıyor. Portsmouth, tabii ki verdiği örnekte Tadej Pogacar’dan bahsediyor ve yaşıtlarının kazandığı büyük yarış galibiyetlerinin üzerinde yarattığı yükün altını çiziyor.

19 yaşındaki Portsmouth, Remco Evenepoel’un yirmili yaşlarının başlarında yakaladığı olağanüstü başarılara da değinmeden geçmiyor. “Remco’dan neredeyse bir yıl 11 ay daha küçüğüm. Bu yüzden benim hedefim, onun başarı seviyesine ulaşmaya çalışmak ve bu zihin yapısıyla antrenmanlarıma devam etmek. Hala kendime inanıyorum. Gelişmek için zamanım var. Ama bu sporcular büyük yarışları kazanmaya devam ederse sizin için ayrılan zaman da daralıyor. Bu bir tür paradoks.”

10 yıldan daha kısa bir süre önce, otuzlu yaşlarında büyük turlarda başarılar elde eden sporcuları gördüğümüz bir tablodan, zamanının daraldığından bahseden 19 yaşındaki genç bir sporcuya geçiş oldukça hızlı yaşandı. Belçika’nın Carbonbike-Discar Academy takımı için yarışan Portsmouth, oluşan baskıyı net şekilde yaşayan sporculardan bir tanesi.

Trinity Racing takım patronu Andrew McQuaid, şu anda yaşı ufak olan sporcular için kıyasıya rekabet yaşandığının altını çizmişti. “Büyük takımlar en iyi gençleri kadrosuna katmak istiyor. Bunun sonucunda 17,18 yaşlarındayken genç bisikletçilerin büyük takımlara gittiğini görebiliyoruz.”

Geleneksel olarak bisiklet yarışlarında büyük galibiyetler alan isimlerin, belli bir olgunlukta ve yarış tecrübesinde olması beklenir. Bu sporcuların büyük turlarda takıma önderlik edebilmeleri için yetileri ve dayanıklılıkları sorgulanır. Yirmili yaşlarının başlarında ve kariyerlerinin ilk yıllarındaki bisikletçiler, kırılganlıkları yüksek isimler olarak kabul edilirdi. Takımların katılımcı sayısı daha fazlayken gençlerin büyük turlarda yarışması da daha kolaydı. Genelde 1-2 yıl önemli yarışlarda deneyim toplayan genç sporcuların büyük turları yarıda bıraktıkları da sıkça görülen bir durumdu. 1990’dan 2005’e kadar koşulan 15 sezonda, yalnızca 21 yaşındaki Rus Dmitri Zhadanov Fransa Turu’nu bitirmeyi başarmıştı. Şimdilerde ise bisikletin yeni döneminde genç sporcular, peloton’un en fazla ilgi çeken isimleri.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!