Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bisikletli Yaşam Platformundan Basın Açıklaması

19 Yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz, antrenman sonrası bisikletiyle evine giderken alkollü bir sürücü tarafından öldürülmüştü. Bisikletli Yaşam Platformu, Umut Gündüz’ü unutmadı.

Arabayı kullanan Çağdaş Şenyüz, Umut Gündüz’ü de yaralı halde bırakarak olay yerini terk etmişti. Ağır yaralanan Gündüz, erken müdahale edilememesi sonucu hayatını kaybetti.

Bisikletli Yaşam Platformu, bisikletli ölümlere dikkat çekmek için bir basın açıklamasında bulundu. İşte Bisikletli Yaşam Platformu’nun basın açıklaması;

“Temmuz 2020’de Ankara’da 19 Yaşındaki, bisiklet sporcusu Umut Gündüz, antrenman sonrası bisikletiyle evine giderken, trafik kurallarını ihlal ederek araç kullanan alkollü sürücünün arkadan çarpıp kaçması sonucu hayatını kaybetti. 4 ay tutuklu kaldıktan sonra salıverilen sanığın Kasten Adam Öldürme suçuyla yargılanması talep ediliyor.

7 Aralık 2021 günü Ankara Adliyesinde yapılacak ikinci duruşmaya Bisikletli Yaşam Platformu üyeleri destek veriyor ve “bisikletli yaşam için adaletin” yerine gelmesini bekliyor. Bisikletli ölümlere sebep olan sürücülerin trafik kazası denilerek cezasız bırakılması sonucunda her geçen gün ölümler artmaya devam etmektedir. Umut Gündüz davasının örnek bir dava olarak görülmesini ve alınacak kararın bundan sonra yaşanması muhtemel bisikletli ölümleri durdurmak için emsal olmasını bekliyoruz. Ölüm göz göre göre geliyor Ölümlerin çoğunun bisikletlilerin yolun sağından veya emniyet şeridinden giderken arkadan çarpmayla meydana gelmesi dikkat çekici. Motorlu taşıt sürücülerinin “duyarsız ve dikkatsiz” oluşundan dolayı çarpmalar yaşanıyor ve aslında bunları kaza olarak nitelendirmek bile mümkün değil. Çünkü bir çok çarpma motorlu araç sürücüsünün en sağda ve önünde giden bisikletliyi görmesine karşın yaşanıyor. Yani sürücü görmesine karşın bisikletliye çarpıyor. Çarpma sonrası ise beyanlar hep ‘görmedim ya da yolun ortasından gidiyordu’ diye oluyor. 290 çarpmada 290 sürücünün de haklı olması mantık dışı. Çarpmaların önemli bölümünde kamera görüntülerine baktığınızda da bu durum açıkça ortaya çıkıyor. Yani bisikletli için ölüm göz göre göre geliyor.

Çarpma sayısındaki bu artış; artık toplumun her kesimi tarafından görülmeli ve bisikletli yaşamın gelişmesi için tedbir, denetim ve eğitimlerin artırılması gerekir. Tüm bakanlık ve yerel yönetimlere Türkiye genelinde bir çağrı yapıyoruz. Hız sınırları kontrol altına alınmalı, bisikletin taşıt olarak sürücüler tarafından kabul görmesi sağlanmalı. Güvenli şeritler ayrılmalı. Evrensel kuralların müfredata alınması ve insana saygının üzerinde durulması için harekete geçilmeli. Elleriniz kana bulanmasın. Bisiklet sürücüleri olarak öncelikle trafik güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. Çünkü “bisikletime çarparsan ölürüm”. Bunun için tüm trafik birimlerinden tüm araç sürücülerine bu konuda durmaksızın uyarılar yapılmasını istiyoruz. Motorlu taşıt eğitimleri ve sınavlarında da bu konunun ciddi şekilde ele alınmasını istiyoruz. Ortada 290 can var. Sadece iki yılda kaybettiğimiz 290 kişi işte tüm bunların olmaması yüzünden hayatını kaybetti. Bu ölümleri durdurmak hepimizin elinde. Durumun devam etmesi ve ellerimizin kana bulanması da yine bizlerin elinde. Gelin bu çarpmaları durduralım”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!