Bizimle iletişime geçin

Haberler

Amerikalı Bisikletçi Nasa’nın Yeni Astronotu Olacak

Kros ve pist bisikleti disiplinlerinde yarışmış olimpik sporcu Christina Birch, NASA tarafından astronot programına seçildi.

Amerika ulusal takım takip ve madison birincilikleri bulunan Christina Birch, bisikletini ve mayosunu bir kenara bıraktı ve Nasa’nın yeni açıkladığı on astronotluk listeye girmeyi başardı. 35 yaşındaki Arizonalı sporcu, dört yıl içinde NASA’nın astronot işe alım seçmelerinde yapılan 12.000 başvurudan kabul edilen on kişi arasında kendisine yer buldu.

Birch, Tokyo Olimpiyatları için Birleşik Devletlerin kalabalık sporcu listesinin bir üyesiydi. Üç kez Dünya Kupası madalyası sahibi sporcu, iki kez Pan Amerikan oyunlarında altın madalya kazanırken 11 kez de Amerika ulusal şampiyonluğu yaşamış bir isim. Ayrıca Birch; matematik ve biyokimya ve moleküler biyofizik dallarında lisans diplomasına sahip. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde biyoloji mühendisliği alanında doktorasını yaparken üniversitenin bisiklet takımına dahil olan Amerikalı sporcu, yarış hayatına bu şekilde başlamıştı.

Hayatına farklı bir sayfa açmaya hazırlanan Birch, başarılarla dolu kariyerindeki yeni gelişmenin kendisini oldukça heyecanlandırdığını ve yaşananların “gerçeküstü” olduğunu söyledi.

“Muhtemelen mavi uçuş kıyafetini giymeden önce gerçekten yapacak olduğum çalışmaları tam kavrayamamıştım. Astronot adayı olmak için başvurumu yaptığım zamanı çok net hatırlıyorum. Colorado Springs’teki Olimpiyat Eğitim Merkezi’nde, yurt odamda oturuyordum ve bir yandan antrenmanlarımı devam ettiriyordum. Takımla pistte verdiğimiz zorlu mücadelelerden önce başvurumu çevrimiçi olarak doldurdum. Olimpiyat takımı seçiminden sonra Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’yle birkaç görüşmem oldu. Görüştüğüm herkes yeni işin, parçası olmak istediğim bir ortamı olduğunu hissettirdi. Artık buradayım ve iş arkadaşlarımı tanımaya başladım. Özellikle bisiklete binerken isteyebileceğim en harika takım ortamı diyebilirim. Oldukça keyif alıyorum.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!