Bizimle iletişime geçin

Haberler

Vuelta 2022 Rotası Açıklandı

Sezonun üçüncü ve son büyük turu Vuelta’nın rotası açıklandı. Sporcular üç hafta boyunca sekiz zirve finişinde kıyasıya mücadele edecek.

Sezonun son büyük turu Vuelta, 19 Ağustos 11 Eylül arasında düzenlenecek. Geçtiğimiz sene Santiago de Compostela’da yapılan son etabın ardından bu sene İspanya Bisiklet Turu, Madrid’e geri dönüyor. İtalya Turu Milano, Verona gibi başkentin uzağındaki şehirlerde organizasyonunu noktalarken Vuelta, tıpkı Fransa Turu gibi yarışı başkentte bitirecek.

Yarışın 77. edisyonu Hollanda’nın Utrecht şehrinde başlayacak. Vuelta’nın 2020’de yarışı başlatmayı planladığı Utrecht’e pandemi sebebiyle gidilememiş ve İspanya Bisiklet Turu 18 etap üzerinden koşulmuştu. 2021 İspanya Turu da pandemi sebebiyle sadece İspanya içinde yapılabilmişti.

İlk üç etap Hollanda sınırları içinde koşulacak. 23.3 kilometrelik takım zamana karşı yarışı ile kapılarını açacak Vuelta organizasyonu, 2015’ten sonra ilk kez zamana karşı ile yarışı başlatacak. Hertogenbosch’tan Utrecht’e gidilen 175.1 kilometrelik sprint etabının ardından Breda’da başlayıp bitecek 3. günden sonra yarış İspanya’ya dönecek.

Dinlenme gününün ardından Bask bölgesinde mücadele yeniden başlayacak. Üç Bask eyaletini de ziyaret edecek yarış, hava koşulları ve zorlu tırmanışları ile sporcuları test edecek. Cantabria bölgesindeki zirve finişleri ile genel klasmanda ilk hamleleri yapacak bisikletçiler, Pico Jano ve rotaya yeni eklenen Colláu Fancuaya gibi tırmanışların üstesinden gelmeye çalışacak.

İkinci hafta, ülkenin güneyinde bulunan Elche ve Alicante arası 31.1 kilometrelik bireysel zamana karşı ile başlayacak. Alejandro Valverde’nin doğum yeri Murcia’ya uğradıktan sonra peloton, Endülüs bölgesine ve Sierra Nevada dağ sırasına doğru yol alacak. Bu süreçte bisikletçiler, 2000 metre irtifanın üzerinde performans göstererek dayanıklılık konusunda da sınav verecek.

2022 İspanya Turu’nun son haftası beklendiği şekilde yine sıkı zirve finişlerine sahne olacak. Madrid’in yakınlarında genel klasmanın belirleneceği yarışın son hafta parkuru, sürprizlere oldukça açık.

Geçtiğimiz yıl Santiago de Compostela’da son bulan Vuelta bu sene Madrid’te tamamlanacak. Şehir merkezi çevresinde atılacak turlar sprinterler için son bir galibiyet şansı oluştururken, genel klasman galibi de takımıyla beraber başarısını kutlama imkanı yakalayacak.

Sekiz zirve finişi ile 2022 İspanya Bisiklet Turu, rekabet ve seyir zevki açısından harika bir gösteri sunacak.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!