Bizimle iletişime geçin

Haberler

Alex Zanardi Evine Geri Dönüyor

Dört kez Paralimpik şampiyonu Alex Zanardi, hayatını tehdit eden kazanın 18 ay sonrasında toparlanma sürecine devam ediyor.

BARCELONA, SPAIN - SEPTEMBER 30: Former Formula One driver and paracyclist Alex Zanardi poses after finishing IRONMAN Barcelona on September 30, 2017 in Calella, Barcelona province, Spain. (Photo by Alex Caparros/Getty Images for IRONMAN)

Para-bisikletçi ve eski yarış pilotu Alex Zanardi, Obiettivo Tricolore bayrak yarışında mücadele ederken bir kamyonla geçirdiği kazada baş bölgesinden ağır yaralanmıştı. Sporcu bir buçuk yıl sonra hastaneden taburcu edildi.

2001’deki bir yarış kazasında bacaklarını kaybetmeden önce Formula 1 ve binek araç serileri gibi organizasyonlarda yarışan Zanardi, 2007’den beri para-bisiklet dalında mücadele ediyor. O zamandan beri 12 dünya şampiyonluğu ve dört Paralimpik altın madalyası kazanan 55 yaşındaki sporcu, Venedik, Roma ve New York maratonlarını galibiyetle kapatmıştı.

Eşi Daniela, bu hafta başlarında Zanardi’nin sponsorlarından otomobil şirketi BMW ile yaptığı röportajda sporcunun taburcu olarak eve dönüşünü müjdelemişti. Daniela, “Alex’in birkaç hafta önce hastaneden ayrılması ve şimdi evde bizimle birlikte olması çok önemli bir gelişme. Bunun için çok uzun süre beklemek zorunda kaldık ve gelecekte özel kliniklerde geçici tedavileri olsa bile, bizimle olduğu için çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Zanardi, geçtiğimiz haziran ayında Daniele Bennati ile birlikte Obiettivo Tricolore bayrak yarışında yer alırken Siena yakınlarındaki inişte kontrolü kaybetti ve yolun diğer tarafındaki bir kamyonla çarpıştı. Çarpmanın sonucu olarak ciddi yüz ve kafa yaralanmaları yaşayan sporcu beyin cerrahisinde tedavi gördü ve çene-yüz ameliyatı geçirdi. Bir yıl önce Zanardi’nin görme ve işitme duyularını geri kazandığı ve çevresindekilere sözsüz olarak yanıt verebildiği belirtilmişti. Bu yıl doktorlar, fizyoterapistler, nörologlar ve konuşma terapistleri ile çalışan sporcunun rehabilitasyon sürecinin devam ettiği belirtildi.

Daniela, “İyileşme süreci halen devam ediyor. Doktorlar, fizyoterapistler, nöropsikologlar ve konuşma terapistleri tarafından yürütülen rehabilitasyon programı, Zanardi üzerinde istikrarlı bir gelişme sağladı. Elbette aksilikler yaşıyoruz. Bazen bir adım ilerlemek için iki adım geri atmanız da gerekebiliyor. Ama Alex gerçek bir savaşçı olduğunu tekrar tekrar kanıtlıyor. Alex’in hastanede yaptığı farklı programlar şimdi evde devam ediyor. Hafta boyunca bir terapist onunla çalışıyor. Fiziksel, nörolojik ve konuşma üzerine egzersizler yapıyorlar. Fiziksel durumu açısından epey ilerleme var. Alex’in kollarında giderek daha fazla güç oluşuyor. Alex şimdi günün çoğunu bizimle tekerlekli sandalyede geçiriyor. Alex öğleden sonra, öğle yemeğinin ardından ise dinlenmeyi tercih ediyor.  İyileşme sürecinin nasıl gelişeceğini hala tam olarak tahmin edemiyoruz. Alex’in önünde halen uzun ve zorlu bir yol var. Bu yolda bu kadar çok destek almamız hem onun hem de bizim için büyük bir yardım. Arkadaşlarımız her zaman yanımızda. Alex’e iyi düşüncelerini ve gücünü gönderen herkese teşekkür etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Temmuz ayında, kazayla ilgili soruşturma hakim tarafından sonlandırılmıştı. Savcı, “sürücünün yaptıkları ile trafik kazası arasında herhangi bir nedensellik bağı” bulunamadığını söyleyerek davanın kapanmasını istemişti. Zanardi’nin ailesi ise kamyon, şeridin yaklaşık 40 cm kadar dışına çıktığı için Zanardi’nin kontrolü kaybettiğini öne sürerek çıkan karara katılmamıştı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!