Bizimle iletişime geçin

Haberler

Pablo Escobar’ın Bisikletçi Abisinin Öyküsü

Pablo Escobar’ın abisi “El Osito” lakaplı Roberto Escobar’ın hikayesi bir hayli ilgi çekici. Roberto, kartelin işlerinde yer almadan önce profesyonel yarışlarda mücadele eden bir bisikletçiydi.

Posiblemente la última bicicleta Ositto que existe en Colombia junto a la famosa foto de Pablo Escobar recluído en la cárcel de La Catedral. Foto tomada en el museo dedicado al capo del extinto cartel de Medellín.

1993’teki ölümüne kadar Medellin kartelini yöneten Pablo Escobar’ın dünyanın en kötü şöhretli zenginlerinden biri olduğu herkesin malumu. Daha az bilinen şey ise ağabeyi Roberto Escobar’ın bir zamanlar Kolombiya’nın en iyi bisikletçilerinden biri olduğu ve kardeşinin suçla dolu yaşantısına katılmadan önce Fransa Bisiklet Turu’nda yarışmak istemesi.

Roberto Escobar’ın, küçük kardeşi Pablo’ya katılıp kartelin yükselişi ve düşüşü sırasında operasyonun mali tarafını yönetmeye devam etmesinden önce bisiklet ile kuvvetli bir bağı vardı. Roberto on yıldan fazla bir süre hapiste kaldı ve 2006’da serbest bırakıldı. Daha sonra ise, bir zamanlar dünya kokain pazarının yaklaşık yüzde 80’ini kontrol eden kartelin operasyonlarının ayrıntılarını ortaya koyan “Muhasebecinin Öyküsü” adlı bir otobiyografi yazdı.

Roberto, 1990’larda hapisteyken yaşanan patlama sonucu bir gözünü kaybetmiş ve artık bisiklete binemez hale gelmişti. 1947’de doğan Roberto, Antioquia bölgesindeki en yetenekli bisikletçilerden biriydi. Döneminde Vuelta a Colombia’da yarışmıştı. Rapora göre, 1970’lerdeki yarış günlerinde Roberto’ya küçük ayı “Osito” lakabı takılmıştı, çünkü bitiş çizgisine genellikle tepeden tırnağa çamurla kaplı vaziyette ulaşırdı.

Matt Rendell, “Kings of the Mountains” adlı kitabında Escobar’ın bisiklet hikayesine yer vermişti. Roberto, Kolombiya’daki en büyük yarışlar olan Vuelta a Colombia’nın üç edisyonunda ve RCN Classic’in iki edisyonda yarışmıştı. Roberto, “Artık insanlar ne kadar iyi olduğumu anlıyor” şeklinde konuştu.

Roberto bir bisiklet mağazası açtı ve yönettiği bisiklet takımı Bicicletas Ositto’ya fon sağlanmasına yardımcı oldu. Pablo’nun suçları daha şiddetli hale geldikçe ve takımın uyuşturucu parasıyla desteklendiğine dair söylentiler arttıkça, Kolombiyalı bisiklet yetkilileri Roberto ile bağlarını kopardı. Roberto sonunda Kolombiya tarihinin en kötü şöhretli uyuşturucu kaçakçılarından biri olarak ortaya çıkacak olan küçük kardeşi Pablo’ya yardım etmek için bisikleti bıraktı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!