Bizimle iletişime geçin

Haberler

Yunus Emre Yılmaz Sidi Ali’ye Transfer Oldu

2020 ve 2021 sezonlarında Spor Toto takımıyla yarış kariyerine devam eden Yunus Emre Yılmaz, Fasın ilk ve tek kıta takımı Sidi Ali’ye transfer oldu.

Türk bisikleti, son yıllarda yurt dışına gönderdiği sporcularıyla seviyesini yükseltiyor. Sapura Cycling takımında iki yıl yarıştıktan sonra Wildlife Generation Pro Cycling’e transfer olan Ahmet Örken, geçmişte Asya’da Brunei kıta takımına transfer olan Burak Abay ve son olarak Fas’ın ilk ve tek kıta takımı olan Sidi Ali’ye giden Yunus Emre Yılmaz, ülkemizi yurt dışı takımlarda temsil eden isimler.

25 yaşındaki Yunus Emre Yılmaz, Spor Toto takımında geçen iki yıllık maceradan sonra ekipten ayrıldı. Spor Toto’nun yeni bir oluşum kurmak istediğini belirten Yılmaz, “Takım, yeni bir oluşum kurduğu için gelişmek istiyor. Başarıya aç bir ekip. Yarış kazanmak ve iyi dereceler istiyorlar. Karşılığında finans yönünden, daha iyi yarışlara gitmek açısından bir dönüş almaya çalışıyorlar. Muhammed Atalay’da kadro değişikliği yapmak istedi. Bende saygıyla karşıladım.” ifadelerini kullandı.

Yunus Emre Yılmaz profesyonel kariyerine Fas’ın Sidi Ali takımıyla devam edecek. 2020 yılında kurulan ve Fas’ın ilk kıta takımı olan Sidi Ali, ülkemizdeki yarışlara da sıklıkla katılmayı tercih eden bir ekip. Daha önce Pro Kıta ve Dünya Turu seviyelerine sporcu gönderen Fas takımı, kadrosunda iyi bisikletçiler barındırıyor. 2020 Tokyo Olimpiyat yol yarışında Fas’ı temsilen mücadele eden Mohcine El Kouraji’de bir Sidi Ali sporcusu. Genel olarak prestijli bir takıma transfer olduğunu söyleyen Yunus Emre Yılmaz, “Daha fazla başarıya, finansa, yarışa ihtiyaçları var. Ekiple maddi bir kaygı yüzünden anlaşmadım. Ufak bir hamle olsa da Türk bisikletinin önünü açacak bir transfer yaptığımı düşünüyorum. Arkadan gelecek diğer sporculara da yol göstermesi açısından bu transferi gerçekleştirdim.” sözleriyle yeni ekibini neden tercih ettiğini açıkladı.

“Yaklaşık üç yıl önce on etaplı Fas Turu’nu koşmuştuk. O yarıştan ötürü bizi tanıyorlar. İsimlerimize aşinalar. Instagram’a gönderi attıktan sonra Sidi Ali takım menajeri bana bir mesaj gönderdi. Bana takımla transfer için konuşabileceğini söyledi. Takım, bir Türk sporcunun uluslararası transfer yapacak olmasını da olumlu karşıladı. Bu transfer her iki taraf için de güzel bir hamle oldu.”

Daha çok sprinter özellikleri ağır basmasına rağmen çok yönlü de bir sporcu olan Yunus Emre Yılmaz, takımda biri genel klasmanı hedefliyorsa ona yardımcı olmasının isteneceğini biliyor. Fakat 25 yaşındaki sporcu şanslar eline geçtikçe hem genel klasmanda hem de etap sonuçlarında ilk sıralarda yer almaya çalışacak.

Öncelikle sezona iyi bir hazırlık yapması gerektiğini belirten Yılmaz, yaşadığı yerdeki hava koşulları sebebiyle istediği verimde çalışmalarını şimdilik devam ettiremiyor. Elinden gelen eforu gösteren sporcu, takımın vereceği manevi desteğin de kendisi için önemli olduğunu söyledi. Sezon öncesi çalışmaların ardından Yılmaz, takımla ilk olarak Arap Emirliklerinde bir araya gelecek. Tarih olarak ocak sonunda Sharjah Tour’u koşacak Sidi Ali takımı ardından hem yarışlar hem de kamp hazırlığı için Alanya’ya gelecek. Ülkemizde Alanya ve Manavgat’ta düzenlenen tek günlük yarışlara katılacak Fas ekibi, davetiye alabilirse Antalya Turu’nda da mücadele edecek. Ayrıca kendi ülkelerinin uluslar arası yarışı olması sebebiyle Fas Turu da Sidi Ali ekibi için oldukça önemli organizasyonlardan bir tanesi.

Kendisinin de transfer olmasıyla Türk sporcuların üç farklı kıtada yarışacağını belirten Yunus Emre Yılmaz, Türk bisikletinin ilerleyişinden memnun. “Yurtdışı takımlarıyla anlaşmak yıllardır herkesin arzu ettiği bir durum. Böylelikle uluslararası camiada ülkemizin daha çok ismi duyuluyor. Üst seviye yarışlarda güzel neticeler almak hepimiz için iyi olacak. Küçük adımlarla Türk bisikletinin ilerlediğini düşünüyorum. Zamana yaydığımızda bisiklet sporu ülkemizde gelişiyor. Bende Türk sporu için, takım için, kendim için daha iyi kapılar açmaya, başarılı olmaya çalışacağım.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!