Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bir Avrupa Takımındaki İlk Türk: Halil Doğan

23 yaş altı kategorisinde Türkiye Zamana Karşı Şampiyonu olan Halil Doğan, 2022 sezonundan itibaren BIKE AID takımıyla yarışacak. Doğan, böylece bir Avrupa takımında yarışan ilk Türk bisikletçi olacak.

Türkiye, pek çok Alman için özellikle yaz tatili, kaliteli plajlar, konaklama tesisleri adına önemli bir ülke. Handelsblatt’a göre Türkiye, pandemi öncesi dönemde Almanlar için en popüler tatil destinasyonları arasında beşinci sırada yer alıyordu. Özellikle Antalya çevresindeki bölge, kaliteli plajları ve aynı zamanda Roma İmparatorluğu’ndan kalma antik binaları ile birçok insanın ilgisini çekiyor. Bisiklet de giderek daha önemli hale geliyor ve özellikle Antalya çevresinde bisiklet, özel bir konuma sahip. Bisiklet turizmini yaygınlaştırmak için altyapı çalışmalarına yatırımlar yapılıyor. Tırmanışları ve dar yolları ile Toros Dağları, ziyaretçilerini büyüleyen bir atmosfere sahip.

Tour of Antalya ve Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun yanı sıra Antalya ve Alanya bölgesindeki diğer yarışlar da UCI’ın yarış takviminin bir parçası ve bu yarışlar oldukça büyük ilgi görüyor. Birçok takım, Türkiye’ye gelip coşkulu bir seyirci kitlesi önünde performans sergiliyor ve aynı zamanda yerel sporcularla da yarışıyor. Ancak şu ana kadar Avrupa’dan bir takım Türkiye’den bir sporcuyu takımına transfer etmemişti. Bir Türk sporcu, yeteneklerini ülkesi dışında kanıtlama fırsatı elde edememişti. 2022 sezonundan itibaren Türkiye U23 zamana karşı şampiyonu Halil Doğan, BIKE AID mayosu giyecek ve takımıyla birlikte dünya çapındaki yarışlarda mücadele edecek.

BIKE AID takımının kurucularından Timo Schäfer, “Türkiye’deki önemli yarışlara katılımın yanı sıra merkezi Antalya’da bulunan Corendon Airlines ile artan ortaklığın ardından, son birkaç yılda Türkiye’deki arkadaşlarımızla daha güçlü bir bağ geliştirdik. Kendimize neden bugüne kadar Türkiye’den hiçbir sporcunun Avrupa’daki yüksek seviye yarışlarda şans bulamadığını sorduk ve Halil ile temasımızı yoğunlaştırdık. Halil’in Avrupa’da nasıl gelişme göstereceğini merak ediyoruz. Avrupa takvimindeki zorlu yarışlarda mücadele edebilecek potansiyele sahip olduğunun bilincindeyiz. O çok hoş bir karakter ve takıma kesinlikle uyum sağlayacak. Kariyerindeki gelişiminde ilerleyen yıllarda Halil Doğan’ın yanında olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

21 yaşındaki Halil Doğan, 5000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Kütahya’da büyüdü. Halen dört kardeşi ve ailesiyle birlikte orada yaşıyor. Halil Doğan, kış aylarında ise daha çok güneş ışığından faydalanmak ve ideal hava koşullarında çalışabilmek için Antalya’da hayatını devam ettiriyor. Küçük bir çocukken futbol oynayan Halil, 12 yaşında okulda “bisiklet tutkusu”nu keşfetti ve o andan itibaren futbol Halil’in hayatında arka planda kalmaya başladı. Bisiklet, Halil’in hayatının merkezine yerleşmişti artık.

Hayallerinin peşinden gitmek isteyen Halil Doğan, yoğun çalışmasının karşılığında aldığı transfer teklifini en iyi şekilde değerlendirmek istiyor. “Çocukluğumdan beri bir gün Fransa Bisiklet Turu’nda veya Giro d’Italia’da yarışmanın hayalini kuruyorum. Ama biz Türkiye’deki bisikletçilerin nadiren kendimizi gösterme şansımız oluyor ya da hiç olmuyor. Hayallerime yaklaşabilmek için her zaman sıkı çalıştım. Türkiye’den bisikletçilerin de güçlü olabileceğini göstermek istiyorum. BIKE AID sayesinde şimdi bunu yapma fırsatına sahibim. Bana bu şansı verdikleri için minnettarım.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!