Bizimle iletişime geçin

Haberler

Sezon Sonunda Emekli Olacak Philippe Gilbert’in 2022 Planları

Belçikalı eski dünya şampiyonu Philippe Gilbert, profesyonel pelotonda 20 yıl geçirdikten sonra büyük zaferlerin peşinde koşacağını söyledi.

Philippe Gilbert, profesyonel kariyerini 2022 sonunda noktalama kararı aldı. 39 yaşındaki sporcu, yeni yılda büyük yarışlarda önemli başarılar elde etmek istiyor. 20 senelik profesyonel kariyere sahip olan Belçikalı bisikletçi, beş anıtsal yarıştan dördünü kazanmayı başardı. Gilbert, tarihte bu başarıya ulaşan altıncı bisikletçi olmuştu.

“Elbette bir yarış kazanmak istiyorum. Büyük bir yarışın finalinde yer almak istiyorum. Benim için en önemli şey şu an bu. Kariyerimde gördüğüm birçok bisikletçi gibi kolay galibiyetler peşinde koşmadım. Üst seviye galibiyetlerin peşinde koştum. Kariyerimin belki yüzde 90’ını Dünya Turu seviyesindeki sporcularla rekabet ederek harcadım ve bu değişmeyecek. Sadece kazanmak için küçük yarışlara katılmak istemiyorum.”

Belçikalı bisikletçi, 2020 yılında Lotto-Soudal’e geri döndüğünden beri galibiyet elde edemedi. Pandemi ve yaşanan sakatlıklar sporcuyu bu süreçte epey etkiledi.

“Geçtiğimiz iki sene benim için unutulacak gibi değildi. Umarım son sezonumda daha iyi sonuçlar alabilirim. Bu durumda olmayı ve yarışlarda geriye düşmeyi sevmiyorum. Bu durum ile uğraşmak zorundayım. Yaşadıklarımı bir deneyim olarak kabul ediyorum. Çok sıkı çalışmama rağmen olmak istediğim yerin çok gerisindeydim. Geçtiğimiz kış sezonu yaşımdan da kaynaklı epey zorlandım. Eski seviyeme geri dönmek gerçekten zordu ve sezon benim için çok hızlı geçti.”

“Her zaman kazandığınızda, bu ruh halindeyken zafer elde etmek normalleşiyor. Yarış galibiyetini alamadığınızda aslında bir bisiklet yarışını kazanmanın gerçekten zor olduğunu anlıyorsunuz. Bir sonraki sefer nasıl olacak bilmiyorum. Son zaferim ile şimdi arasında uzun bir zaman geçti. Gergin olabilirim. Bu daha önce hiç yaşamadığım bir şey. Bende tepkilerimi merak ediyorum.”

39 yaşındaki bisikletçi; Ronde, Paris-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège ve Il Lombardia’da galibiyete uzanırken İspanya Bisiklet Turu’nda da yedi etap kazanmayı başardı. 2011’de 17 yarış kazanan Philippe, Arden Klasiklerinin üçünü de aynı sezon kazanarak elde edilmesi çok zor bir başarıya imza atmıştı.

“O anların keyfini çıkardığım için çok mutluyum. Ne yaptığımın her zaman farkındaydım. Çok çalışıyordum. Yıllar boyunca çok fedakarlıklar yaptım. 2011’de neredeyse hiç eve gitmiyordum. Vaktim sürekli antrenmanlar ve keşif sürüşleri ile geçiyordu. Bu çalışmayı boşuna yapmadığımı fark ettim çünkü o yıl benim için en iyi yıllardan biriydi. Güzel zamanlardı.”

Paris-Tours’dan Il Lombardia’ya kadar her türlü yarışta zafere ulaşmayı başarmış Philippe Gilbert, yeni jenerasyon bisikletçilerden Tadej Pogačar’ın altını çizdi.

“Pogacar bir istisna. Eddy Merckx’in onun hakkındaki cümlelerini duydum. Eddy, her beş yılda bir ‘Yeni Eddy Merckx’ şeklinde lanse edilen bir sporcu duyuyordu. Fakat şimdi bu kavram üzerine daha net konuşabiliriz. Pogačar; büyük turlar, büyük klasikler kazanabilecek potansiyele sahip. Şubat’tan Ekim’e kadar kazanmaya devam edebilir. Bence Tadej Pogačar, 50 yılda bir denk gelebileceğiniz bir yetenek. Diğer genç sporcular da oldukça yetenekli fakat büyük şampiyonlar olmadan önce hala yapacakları çok şey var.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!